Svätý Valentín, oslavovaný každoročne 14. februára, je synonymom lásky, romantiky a zamilovaných gest po celom svete. Tento sviatok má však bohatú históriu, ktorá siaha až do starovekého Ríma, a tradície, ktoré sa v rôznych krajinách líšia od výmeny čokolád až po masové svadby. Kým niektoré národy oslavujú Valentína klasickými darčekmi, iné sa zameriavajú na priateľstvo alebo dokonca dávajú priestor tým, ktorí sú single. Ako sa tento sviatok menil v priebehu času a aké zaujímavé zvyky nájdeme po svete?
História Svätého Valentína
Svätý Valentín, sviatok zamilovaných, ktorý sa každoročne oslavuje 14. februára, má korene hlboko v histórii a jeho pôvod siaha až do starovekého Ríma. Existuje viacero legiend o tom, ako tento sviatok vznikol, no najznámejšia sa viaže k postave kňaza Valentína.
V 3. storočí počas vlády cisára Claudia II. bolo mladým mužom zakázané sobášiť sa, pretože cisár veril, že slobodní muži sú lepší a oddanejší vojaci. Valentín však tento zákaz ignoroval a tajne sobášil mladé zamilované páry.
Keď sa o tom cisár dozvedel, Valentín bol uväznený a následne popravený 14. februára okolo roku 269 n.l. Podľa legendy počas svojho uväznenia Valentín poslal list dcére žalárnika, do ktorej sa zamiloval. Tento list podpísal slovami „od tvojho Valentína“, čím vznikol základ pre dnešné valentínske pohľadnice.
Hoci bol Valentín pôvodne mučeníkom katolíckej cirkvi, sviatok sa postupne stal oslavou lásky a romantiky, najmä od stredoveku, keď anglický básnik Geoffrey Chaucer vo svojej básni spomenul, že na svätého Valentína si vtáky hľadajú partnerov.
![Vintage Valentine card with copyspace: cute Cupid goes hunting for hearts with bow and arrows](https://cdn.sita.sk/sites/32/2025/02/gettyimages-1967167075-676x424.jpg)
Sviatok zaľúbených oslavujú po celom svete
Aj keď je sviatok svätého Valentína najčastejšie spájaný s romantikou a darčekmi, jeho oslava sa líši podľa krajiny a kultúrnych tradícií. Nie všade je Valentín o čokoláde a kvetoch – v niektorých krajinách sa sústredí na priateľstvo, rodinu, a dokonca aj na tých, ktorí sú single.
Francúzsko
Francúzsko je považované za jednu z najromantickejších krajín sveta, a Valentín tu má skutočne špeciálny význam. Paríž, známy ako Mesto lásky, sa počas februára mení na romantickú oázu plnú osvetlených ulíc, pouličných hudobníkov a zamilovaných párov. Páry si často plánujú romantické prechádzky popri rieke Seine, večeru pri sviečkach v útulných bistrách alebo návštevu Eiffelovej veže.
Jednou z tradičných francúzskych valentínskych zvyklostí bola kedysi „Loterie d’amour“ (lotéria lásky), počas ktorej sa slobodní muži a ženy zhromaždili v domoch oproti sebe a volali si mená, aby si našli partnera. Ak muž nebol spokojný so svojím výberom, mohol ženu „vymeniť“. Tento zvyk bol však zakázaný pre svoju kontroverznosť. Dnes sa vo Francúzsku Valentín oslavuje skôr tradične – výmenou romantických darčekov, luxusných čokolád a kvetov, najmä červených ruží.
![Couple kissing behind umbrella in Paris](https://cdn.sita.sk/sites/32/2025/02/gettyimages-615994062-676x451.jpg)
Japonsko
V Japonsku má Valentín unikátny dvojstupňový charakter. 14. februára sú to ženy, ktoré obdarúvajú mužov čokoládou. Tento dar však má viacero vrstiev:
- Giri-choco (義理チョコ) – „povinná čokoláda“, ktorú ženy dávajú kolegom, šéfom alebo známym, aby preukázali spoločenskú zdvorilosť.
- Honmei-choco (本命チョコ) – „pravá čokoláda“, ktorú žena daruje mužovi, ku ktorému cíti romantické city.
Ale tu sa oslava nekončí. 14. marca prichádza na rad Biely deň (White Day), kedy muži oplácajú ženám darčeky. Okrem čokolády často dávajú šperky, kvety alebo iné hodnotné dary. Zaujímavosťou je, že darčeky na Biely deň by mali byť hodnotnejšie než tie, ktoré dostali na Valentína.
![Dinner For Two](https://cdn.sita.sk/sites/32/2025/02/gettyimages-660969174-676x451.jpg)
Fínsko a Estónsko
Vo Fínsku a Estónsku Valentín nie je len o romantike. Tu sa oslavuje ako Deň priateľstva (Ystävänpäivä vo Fínsku). Ľudia si navzájom posielajú pohľadnice a drobné darčeky nielen svojim partnerom, ale aj priateľom, kolegom a rodine. Tento prístup zdôrazňuje, že láska má mnoho foriem, nielen romantickú.
Vo Fínsku je bežné organizovať aj priateľské stretnutia alebo spoločné aktivity, ako sú výlety, večere či relax v saune. Tento sviatok má uvoľnenejší charakter a menej komerčný nádych v porovnaní s inými krajinami.
![Valentine's Day. Couple in love at home.](https://cdn.sita.sk/sites/32/2025/02/gettyimages-1914430829-676x451.jpg)
Taliansko
Taliansko, krajina vášne a romantiky, má s Valentínom hlboké spojenie, najmä preto, že sa považuje za miesto pôvodu samotnej legendy o sv. Valentínovi. V Taliansku je bežné, že páry navštevujú romantické miesta, najmä Veronu, kde sa odohrával slávny príbeh Romea a Júlie.
Jednou z populárnych tradícií je zanechávať „zámky lásky“ na mostoch a hádzať kľúče do rieky ako symbol večnej lásky. Tento zvyk sa stal populárnym aj v iných krajinách, ale Taliansko je jedným z jeho pôvodcov. Páry tiež často trávia Valentína pri romantických večeriach s tradičnou talianskou kuchyňou a vínom.
![Romantic happy couple young tourists in love kissing cuddling at restaurant in front of colosseum in rome at sunset with lens flare](https://cdn.sita.sk/sites/32/2025/02/gettyimages-910879584-676x451.jpg)
Južná Kórea
V Južnej Kórei je Valentín súčasťou širšieho cyklu sviatkov, ktoré sa týkajú lásky a vzťahov. 14. februára ženy darujú mužom čokoládu, podobne ako v Japonsku. O mesiac neskôr, 14. marca, počas Bieleho dňa, muži darujú ženám sladkosti, kvety alebo iné darčeky.
Zaujímavosťou je však Čierny deň (Black Day), ktorý sa oslavuje 14. apríla. Tento deň je určený pre tých, ktorí na Valentína alebo Biely deň nedostali žiadny darček. Single ľudia sa stretávajú s priateľmi a konzumujú jjajangmyeon – rezance s čiernou fazuľovou omáčkou, čím symbolicky „oslavujú“ svoju nezávislosť.
![Young Asian Couple Making a Heart Shape with Their Hands](https://cdn.sita.sk/sites/32/2025/02/gettyimages-915668802-676x451.jpg)
Dánsko
Dánsko má na Valentína trochu odlišný prístup. Okrem tradičných darčekov ako kvety či sladkosti je populárna tradícia posielania „gaekkebrev“ – anonymných básničiek alebo žartovných listov. Tieto listy sú zvyčajne podpísané len bodkami, ktoré predstavujú počet písmen v mene odosielateľa. Ak príjemca uhádne, kto list poslal, dostane na oplátku veľkonočné vajíčko.
Ďalšou populárnou tradíciou je výmena bielych snežienok namiesto tradičných ruží, čím sa pridáva jedinečný severský šarm tomuto sviatku.
![Handwritten love letter and envelope with a heart symbol in vintage style](https://cdn.sita.sk/sites/32/2025/02/gettyimages-2179580253-676x338.jpg)
Filipíny
Na Filipínach sa Valentín nesie v duchu veľkolepých osláv. V tento deň sa konajú masové svadby, ktoré organizujú mestské úrady alebo rôzne organizácie. Tisíce párov sa zosobášia naraz počas veľkých verejných ceremónií, ktoré často sprevádza bohatý program a zábava.
Filipínci sú známi svojou vášnivou a radostnou povahou, čo sa odráža aj v oslave Valentína – ulice sú vyzdobené, konajú sa verejné koncerty a páry zdieľajú svoju lásku nielen medzi sebou, ale aj s celou komunitou.
![Afro Man Giving Girlfriend Engagement Ring, Romantic Date In Restaurant](https://cdn.sita.sk/sites/32/2025/02/gettyimages-1198222438-676x451.jpg)