Bezpečné kúpanie sa v rieke v centre mesta s výhľadom na najväčšie pamiatky je v mnohých európskych krajinách utópiou. Nezisková nemecká organizácia Flussbad Berlin sa túto skutočnosť pokúša zmeniť. V hlavnom meste Nemecka plánuje postaviť obrovský prírodný bazén s dĺžkou 750 metrov, ktorý bude lemovať Ostrov múzeí v historickom centre Berlína a ponúkne unikátne letné osvieženie i zimnú zábavu v podobe klziska.
Dlhší ako 15 olympijských bazénov
Ostrov múzeí, ktorý je zapísaný aj na zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO, zahŕňa päť svetovo významných múzeí ležiacich na rieke Spréva (Spree). Sústredí sa na ňom obrovská zbierka umeleckých i archeologických artefaktov a čoskoro by ho mohlo doplniť aj „prírodné kúpalisko“ s dĺžkou, ktorá sa dá prirovnať k 15 za sebou postaveným olympijským bazénom. Vzniknúť by malo z málo využívaného kanálu, ktorý sa v centre mesta odpája od rieky Spréva, aby sa s ňou na dolnom toku opäť spojil.
Návrh, ktorý by mal zmeniť tvár mesta, pozostáva z troch častí. Prvou je stavba novej hrádze pri Bodeovom múzeu, ktorá by slúžila ako zátarasa pre spätný prúd nefiltrovanej vody. Na hornom toku rieky by mal vzniknúť čistiaci systém na báze štrku a rastlín, ktorý by za sekundu dokázal prefiltrovať až 500 litrov vody. Treťou súčasťou projektu je obnova prírodného riečneho biotopu.
„Biotop by poskytol útočisko pre ohrozené zvieratá a rastliny a obnovil ekologickú funkciu rieky Spréva v meste. Pri takomto umelo vybudovanom pobreží by sa vytvoril priestor na vznik nového mestského parku,“ uviedli členovia neziskovej organizácie Flussbad Berlin.
Prístupný zo všetkých strán
Súčasťou projektu je vybudovanie schodov na promenáde po celom okraji kanála, ktoré zaistia bezpečný vstup do prírodného bazéna pre všetky vekové kategórie. Mestský bazén má byť ľahko prístupný zo všetkých strán a bude doplnený aj o rebríky a menšie prístupové schodiská. Projekt počíta aj so stavbou kabínok na prezliekanie a oddychových zón. Kým v lete by mestský bazén slúžil ako kúpalisko, v zime by sa mohol zmeniť na obrovské prírodné klzisko.
Hoci projekt zatiaľ existuje len vo forme návrhu, má vysokú šancu zmeniť sa na skutočnosť. Štúdia uskutočnená v lete potvrdila, že projekt je realizovateľný, organizácia sa teraz uchádza o grant „Nationale Projekte des Städtebaus“ v hodnote 50 miliónov eur, kde je spomedzi 200 návrhov momentálne berlínskym favoritom.
Ak sa projekt zmení na realitu, umožní vznik nielen najväčšieho bazéna na svete, ale zároveň vyčistí vodu v kanáli, podporí riečny biotop a dostane rieku Spréva do popredia v rámci európskych mestských riek.
www.citylab.com, www.flussbad-berlin.de