Rebríček veľkomiest, v ktorých sa žije najlepšie

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Bez názvu
Vancouver Foto: www.mkweb.bcgsc.ca

Vancouver sa už piaty rok za sebou ocitol na vrchole rebríčka veľkomiest, v ktorých sa býva najlepšie. Rebríček najvhodnejších miest na bývanie zostavuje The Economist Intelligence Unit, spravodajské a vyskumné oddelenie magazínu The Economist. To si každoročne berie pod palec 140 veľkomiest na celom svete, ktoré hodnotí v piatich kategóriách – stabilita, zdravotná starostlivosť, kultúra a životné prostredie, vzdelanie a infraštruktúra.

Podľa názoru zostavovateľov rebríčka si Vancouver svoju pozíciu zabezpečil vďaka úspešnému hosťovaniu Olympijských hier a Paralympiády v uplynulom roku. Na krk mu dýchajú Melbourne a Viedeň, ktoré si oproti minulému roku medzi sebou iba vymenili pozície na stupni víťazov. Vo zvyšku hornej desiatky dominujú aj ďalšie kanadské a austrálske mestá. Na opačnom konci rebríčka svoje miesto našlo hlavné mesto Zimbabwe – Harare, ktoré z možných 100 bodov získalo len 37,5.

Bez názvu
Foto: www.wordpress.com

Najlepšie mestá na bývanie:

1.

Vancouver

Kanada

2.

Melbourne

Autrália

3.

Viedeň

Rakúsko

4.

Toronto

Kanada

5.

Calgary

Kanada

6.

Helsinki

Fínsko

7.

Sydney

Austrália

8.

Perth

Austrália

9.

Adelaide

Austrália

10.

Auckland

Nový Zéland

O vlások: Bratislava v prvej polovici rebríčka

Z globálneho hľadiska sa k najlepšej oblasti na bývanie zaraďuje západná Európa. V nej výborne obišla Viedeň (97,4 bodov, 3.miesto), kým Atény sa kvôli zlému vzdelávaciemu systému a pretrvávajúcim problémoch s infraštruktúrou – hlavne čo sa týka výstavby ciest – umiestnili na chvoste západoeurópskeho rebríčka.

Oblasť strednej a východnej Európy sa zaradila do druhej najobývateľnejšej línie. Tá bola všeobecne hodnotená ako oblasť, v ktorej sú podmienky každodenného života na dobrej úrovni, no niektoré vybrané aspekty spôsobujú problémy. V druhej línii najlepšie skončili Budapešť (88,2 bodov), Praha (84 bodov) a Bratislava (79,8 bodov). Naše hlavné mesto sa teda zo 140 pozícií umiestnilo na 65. mieste, päť priečok za stovežatou Prahou (60. miesto) a deväť za nikdy nespiacim New Yorkom (56. miesto).

Bez názvu
Foto: www.mypage.com

Z výskumu ďalej vyplynulo, že k najlepším miestam na bývanie patria stredne veľké veľkomestá v bohatších krajinách s nízkou hustotou osídlenia. Práve tieto skutočnosti im otvárajú širokú škálu rekreačných možností bez zvyšovania kriminality či zaťaženia infraštruktúry.

www.eiu.com/liveability

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať