Z dedinky Begeč sa na druhý breh rieky, do Bánoštora, môžete aj s autom prepraviť maličkou kompou Jole. Kompa pristáva na begečskej strane rovno pri čárde. Ponúkajú tam rôzne tradičné špeciality z rýb z Dunaja, ktorý majú pod nosom. Ochutnali sme tam azda najlepšiu rybiu polievku na svete aj záhadné „domáce sardinky“.
Pri Dunaji v Srbsku je rybárom snáď každý. Oficiálne alebo načierno :) . Pestrá srbská kuchyňa ponúka množstvo receptov na špeciality zo sladkovodných rýb. O ich príprave Srbi hovoria: Ryba má plávať trikrát: vo vode, v oleji a vo víne.
Riblja čorba – rybacia polievka – je okolo Dunaja niečo ako národné jedlo. Víno pri jej príprave nesmie chýbať. Ani tri druhy dunajských rýb, z ktorých ju varia. Jedna z nich musí byť celkom určite sumec.
Samozrejme, každý má svoj vlastný recept a rôzne fintičky na vylepšenie tejto pochúťky. No v zásade si srbskú riblju čorbu pripravíte takto: Najemno nasekáte cibuľu a opražíte na olivovom oleji, kým nedostane zlatý nádych. Bude to trvať takých 8 – 10 minút na miernom ohni. Potom prilejete pol fľaše bieleho vína, paradajkové pyré, osolíte, okoreníte čiernym korením a mletou červenou paprikou, zalejete šálku studenej vody a pätnásť minút povaríte. Pridáte nadrobno posekané ryby – tri druhy dunajských rýb, z toho aspoň jedna musí byť sumec. Niekto dáva posekané mäso, ktoré polievku aj zahustí, iný vyvára hlavy, plutvy a chvosty a potom ich z vývaru vyberie.
Keď sú ryby uvarené, ochutíte čorbu šťavou z jedného citróna. V čárde v Begeči pri Dunaji do nej potom pridajú uvarené kusy sumca a servírujú ju v kotlíku s domácim bielym chlebom.
Na jedálnom lístku tohto milého podniku sme medzi predjedlami objavili aj nezvyčajnú pochúťku: domáce sardinky. Jasné, že sardinky neulovili tu, v Dunaji. Zo zvedavosti sme si ich raz objednali. Dostali sme veľkú porciu (ale v Srbsku to bolo skutočne predjedlo) kúskov akejsi ryby s olivami, bielym slaným syrom, chlebom a zvlášť nám priniesli zálievku z olivového oleja a posekaného cesnaku.
Sardinky by sme na tanieri však hľadali márne. „Je to tolstolobik z Dunaja,“ objasnil nám čašník. „Pripravujeme ho tak, že ho pol dňa, teda asi dvanásť hodín, varíme v oleji.“
A verte, že to stojí za to.