Doteraz mali európske krajiny svojich veľvyslancov z bezpečnostných dôvodov v susednej Keni.
Somálska vláda oficiálne udelila akreditácie veľvyslancom z piatich európskych krajín, čím chce vyslať signál, že africká krajina sa stáva „normálnym štátom“.
Somálsky prezident Xasan Sheekh Maxamuud v utorok informoval o tomto kroku verejnosť a zároveň vyjadril vieru, že v hlavnom meste už čoskoro budú „viať mnohé medzinárodné vlajky“. Doteraz totiž mali európske krajiny svojich veľvyslancov v susednej Keni. Z jej hlavného mesta Nairobi sa do Mogadiša po novom presunú diplomati Belgicka, Francúzska, Nemecka, Španielska a Fínska.
Somálsko nemá stabilnú vládu od v roku 1991, keď sa tamojším ozbrojeným opozičným skupinám podarilo zosadiť diktátora Maxameda Siyaada Barreho. Obdobie politického chaosu, počas ktorého veľkú časť Somálska ovládla islamistická skupina aš-Šabáb, ukončilo minuloročné vytvorenie nového parlamentu a centrálnej vlády v Mogadiše. Tu v januári uznali aj USA.
Povstalci momentálne ustupujú pred 17-tisícovými silami Africkej únie, ktoré podporujú somálsku armádu pri dobýjaní území ovládaných islamistami, pričom ich donútili utiecť už z viacerých kľúčových miest. Etiópski vojaci navyše bojujú proti extrémistom na juhozápade Somálska.