Kyjev - mesto zlatých kupol

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Kyjev - mesto zlatých kupol
SITA/Zuzana Zimmermannová

Pamiatky Kyjeva nesú znaky súčasného kapitalizmu, sovietskeho monumentalizmu, eklektických stavieb z 19. storočia či architektúry z čias Kyjevskej Rusi. Hlavné mesto Ukrajiny je bývalým kultúrnym a politickým centrom Byzantskej ríše, preto nikoho neprekvapí centrum posiate zlatými kupolami kostolov v kontraste zo sídliskami z povojnového obdobia.

Hlavné turistické atrakcie pri rýchlom tempe obhliadky zaberú pol dňa, no na pravé vnímanie atmosféry veľkomesta je potrebná niekoľkodňová zastávka v šiestich obvodoch centra mesta. Na západnej strane brehu rieky Dneper leží staré mesto Kyjeva, ktorého moderným centrom je Chreščatyk. Počas víkendov je na Chreščatyku odstavená doprava, aby sa stal 1,5 kilometrov dlhou pešou zónou lemovanou barmi a kaviarňami. Tento bulvár križuje Námestie Nezávislosti, najobľúbenejšie miesto stretávok i konajúcich sa protestov, oživené fontánami a obrovskými kvetinovými hodinami.

Netradičné stavby v Kyjeve

Za najbizarnejšiu stavbu hlavného mesta sa považuje Dom s chimérami od architekta Horodeckyjho. Bývalý prezidenstký palác púta fasádou pokrytou démonicky vyzerajúcimi plastikami zvierat a rozmanitých oblúd. Realistické zobrazenia žiab, nosorožcov či jeleňov nútia diváka k dlhšej zastávke v areáli súčasného prezidentského sídla v budove oproti slávnemu domu. Pri prechádzke touto oblasťou nájdete aj ďalšie zaujímavé stavby zo začiatku 20. storočia ako Čokoládový dom, či Dom plačúcej vdovy.

Mesto zlatých chrámových kupol

Kyjev - mesto zlatých kupol
SITA/Zuzana Zimmermannová

V historickom centre Kyjeva sa zachovalo mnoho chrámov z byzantského obdobia so zlatistými kupolami týčiacimi sa nad modro bielou architektúrou. Najstarším stojacím kostolom mesta je Chrám svätej Sofie s freskami z roku 1017, rôzne veľkými zlatými kupolami a zvonicou pristavanou v období baroka. V chráme sa konali korunovácie kráľov, sídlila tu aj prvá kyjevská škola a knižnica z čias Kyjevskej Rusi. Je zároveň aj hrobkou kniežaťa Jaroslava a kyjevského patriarchu Romanjuka. Najohromujúcejšou mozaikou v interiéri je 6 metrov vysoká postava Panny Márie Orant v centrálnej apside, ktorá sa zachovala v takmer neporušenom stave a je mnohými považovaná za nezničiteľnú. Pri pohľade od Chrámu svätej Sofie na opačný koniec ulice vzhliadnete ďalšiu impozantnú stavbu so zlatými kupolami, modrý Chrám svätého Michala, ktorý je len desať rokov starou kópiou toho pôvodného z 12. storočia. Pri vchode do kostola stojí pamätník, ktorý v ukrajinčine aj angličtine rozpráva o obetiach veľkého hladomoru. Jeho odkaz je šokujúci. V 30. rokoch 20. storočia uhynulo na umelo vytvorený hladomor približne štyri milióny obyvateľov Ukrajiny, pričom mestá obklopovali lány pšenice určené Stalinovou vládou a sovietskou kolektivizáciou pre armádne účely a na export. Pamätník zobrazuje aj fotografie

tejto katastrofy, ktoré nemilo zasiahnu každého pozorovateľa.

Kyjev - mesto zlatých kupol
SITA/Zuzana Zimmermannová

Monumenty

Pri pešej prechádzke mestom nájdete okrem poslednej sochy Lenina v Kyjeve aj tzv. Zlatú bránu, niekdajší vchod do starovekého kyjevského opevnenia z doby panovania Jaroslava Múdreho v 11. storočí. Bránu sa oplatí navštíviť nielen kvôli jej impozantnej drevenej konštrukcii, ale aj susediacej letnej terase s kruhovou fontánou a rastlinným baldachýnom. Právom je považovaná za jedno z najpríjemnejších miest pre posedenie pri pohári vína, či ukrajinského piva. Terasa s nočnou atmosférou osvetleného mesta a predsa so zvláštnym pokojom a profesionálnou obsluhou je pre turistu vytúženým oddychom po celodennej rušnej prechádzke.

Kyjev - mesto zlatých kupol
SITA/Zuzana Zimmermannová

Ak cez deň zatúžite po rovnako dychvyrážajúcom zážitku, je dobré vzhliadnuť Monument priateľstva národov. Okrem výhľadu na rieku Dneper a ostrov Truchaniv vás čaká monument v tvare obrovskej kovovej paraboly, ktorý je oslavou zjednotenia Ukrajiny a Ruska v roku 1654. Zdvihnuté ruky dvoch bratov predstavujúcich zjednotené krajiny v strede dúhového oblúka sú ukážkou vrcholného socialistického realizmu, rovnako ako neskôr pridané súsošie kozákov umiestnené na pravej strane oblúka. Preplnené námestie s drobným kolotočom pre návštevníkov neprináša inú atrakciu, len pohľad na neuveriteľne vysoký oblúk, ktorý je možné odfotografovať celý len z poriadne veľkej diaľky.

Kyjev - mesto zlatých kupol
SITA/Zuzana Zimmermannová

Našťastie pre milovníkov futbalu sa neďaleko nachádza stredne veľký futbalový štadión Dynama Kyjev. Cena lístka na prípravné zápasy je smiešne nízka, čo sa o špičkových zápasoch povedať nedá. Takže ak budete mať šťastie, uvidíte štadión aj z vnútra. Zaujímavým javom je aj pri zápase juniorov, kde návštevnosť nepresahuje pár stoviek ľudí, početná policajná ostraha obkolesuje celý štadión, no bezpečnostné prehliadky pri vstupe sa nerobia. Pamätník kyjevského tímu Start, ktorý sa sformoval počas druhej svetovej vojny, keď bol Kyjev okupovaný Nemeckom, rozpráva o ich víťazstve proti nemeckému tímu Flakelf a následnej poprave niektorých ukrajinských hráčov nacistickými Nemcami. Na pamiatku zosnulých hráčov bola táto tragédia sfilmovaná v roku 2001 režisérom Johnom Hustonom. Informácie o smutných no pravdivých udalostiach nájdete aj v Múzeu Černobyľu, ktoré opisuje hrôzy výbuchu jadrovej elektrárne a jeho dôsledky.

Zvláštnosti Kyjeva

Návšteva Kyjeva nemusí byť len o pamiatkach. Veľkomesto ponúka možnosti zábavy v kluboch, baroch, reštauráciách či kaviarňach tematicky ladených s ponukou tradičnej ukrajinskej aj svetovej kuchyne. Natrafíte aj na podniky, kde podávajú len české a slovenské pivá, varia ázijskú kuchyňu, alebo mastné jedlá v stolových bufetoch. Okrem pestrej stravy tu nájdete aj najhlbšiu stanicu metra, kde jazda rýchlym eskalátorom trvá 10 minút. Centrum mesta ponúka oddych v rozľahlej botanickej záhrade, v ktorej akoby sa zastavil čas. Ďalej tu nájdete mestské pláže a hydropark, kryté klzisko, ubytovanie hoci aj priamo na centrálnej železničnej stanici, hokejové dresy ZSSR, vyšívané košele a kraslice. Zvláštností je tu viac ako dosť. Ak vás unavilo chodenie po historických pamiatkach a kostoloch, prezrite si pravý breh rieky Dneper, ktorý pokrývajú panelové bloky rovnakej sivej farebnosti vo všetkých možných tvarových a dispozičných riešeniach – skutočná lahôdka pre milovníkov socialistickej masovej výstavby. Kyjev je dostupný akoukoľvek dopravou – letecky, loďou, autobusom, maršrutkami aj vlakom. Stačí si vybrať. A čo je isté – veľa Slovákov tam nestretnete.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať