Desať mestských častí s rozlohou 102 km2 obýva približne 1,6 milióna obyvateľov. Okrem pôvodných Kataláncov pribúdajú aj imigranti zo všetkých kútov sveta, vďaka ktorým je dnes Barcelona zmesou rôznych kultúr a umeleckých či životných štýlov. Stáva sa tak tým najeurópskejším mestom Španielska a čoraz viac konkuruje Madridu, ktorý je, naopak, to pravé španielske. Zároveň si však Katalánci zachovávajú vlastnú identitu, jazyk a kultúru, ktorými sa odlišujú od zvyšku krajiny. Vzhľadom a atmosférou je každá časť Barcelony iná, no všetky ponúkajú nekonečné množstvo možností a podmienky pre dokonalý život.
Je okúzľujúca, slobodná, rozmanitá, živá, temperamentná, moderná. Je výnimočná. Barcelona je ohromujúce dielo, ktoré vás zvedie a vy mu okamžite podľahnete.
Desať mestských častí s rozlohou 102 km2 obýva približne 1,6 milióna obyvateľov. Okrem pôvodných Kataláncov pribúdajú aj imigranti zo všetkých kútov sveta, vďaka ktorým je dnes Barcelona zmesou rôznych kultúr a umeleckých či životných štýlov. Stáva sa tak tým najeurópskejším mestom Španielska a čoraz viac konkuruje Madridu, ktorý je, naopak, to pravé španielske. Zároveň si však Katalánci zachovávajú vlastnú identitu, jazyk a kultúru, ktorými sa odlišujú od zvyšku krajiny. Vzhľadom a atmosférou je každá časť Barcelony iná, no všetky ponúkajú nekonečné množstvo možností a podmienky pre dokonalý život.
Originálny Gaudí
Eixample je štvrť známa pravouhlým usporiadaním ulíc z 19. storočia, ale aj umeleckým modernizmom architekta Antoniho Gaudího. Jeho unikátne diela charakteristické nespočetnými detailmi, symbolmi, farbami či nesúmernými tvarmi sú zaradené medzi lokality svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Dodnes nedokončenej katedrále Sagrade Familii prislúcha asi najviac superlatívov spomedzi Gaudího diel, vo mne však vyvolala zmiešané pocity. Niektoré jej časti sú samé o sebe nádherné, no nie všetky k sebe aj ladia. Navyše, žeriavy či lešenie pomáhajúce pri dostavbe a rekonštrukcii akoby boli už jej súčasťou, a to jej na kráse tiež nepridáva. Škoda. Nemôžem ale poprieť, že aj tak je výnimočná a keď sa pred ňu postavíte, cítite veľkoleposť a silu veľdiela. Nie nadarmo je symbolom Barcelony.
Ostatné Gaudího skvosty sú možno menej majestátne, no zaslúžia si rovnakú pozornosť. Verejnosti prístupný Park Güell mal byť pôvodne bohatou štvrťou, napokon tu boli postavené len dva domy a z toho jeden patril samotnému Gaudímu. Nie je to typický park, v ktorom si rozložíte deku, čítate knihu, venčíte psa alebo sa prechádzate s rodinou a deťmi. V tomto parku si musíte sadnúť na údajne najdlhšiu parkovú lavičku na svete alebo sa odfotiť so známou jaštericou pri fontáne. Poobzeráte si netypické budovy, navštívite múzeum, odfotíte si výhľad na mesto a tým sa vaša návšteva pravdepodobne skončí. Aj keď ide o miesto neskutočne pozoruhodné, asi nebudete mať chuť sa celý deň pretĺkať medzi množstvom turistov a čakať na moment kedy vám nikto nevbehne do záberu a vy si budete môcť niečo odfotiť. Ďalšími Gaudího architektonickými dielami sú domy Palau Güell, Casa Milá (známy ako La Pedrera), Casa Batlló či Casa Vicens. Najfascinujúcejší na nich je práve štýl, ktorý ich spája, pretože ten už inde na svete nenájdete.
Historické centrum
Staré mesto (Ciutat Vella) sa pýši Gotickou štvrťou Barri Gótic, ktorú tvorí spleť úzkych a kľukatých uličiek. Obklopuje ju najznámejší španielsky bulvár La Rambla ako aj najväčší barcelonský park – Parc de la Ciutadella, ktorý je na rozdiel od Parku Güell oveľa pokojnejší. V jeho blízkosti neďaleko víťazného oblúka Arc de Triomf si starší páni skracujú čas hrou pétanque, a tak sa tu nachvíľu zastavujem a obdivujem ich radosť zo všedných dní.
Zvodná La Rambla
Naopak oveľa rušnejším miestom je La Rambla – asi 1,5 km dlhý bulvár začínajúci pri námestí Plaça de Catalunya. Je veľmi živá a rozmanitá, napokon ako samotná Barcelona. Okrem hotelov, historických a administratívnych budov sa v jej okolí nachádzajú bary, kaviarne a obchody najrôznejšieho druhu. Samotná Rambla je dokonca rozdelená na päť častí. Mňa najviac očarila Rambla de les Flors, kedysi jediné miesto v Barcelone, kde sa predávali kvety. Dnes tu stoja kiosky ako stvorené pre milovníkov literatúry, ktorí medzi množstvom kníh, časopisov a novín nájdu určite nejaké dobré čítanie. V tejto časti nie sú raritou pouliční umelci, muzikanti, imitátori či ľudské sochy. Jedna minca určite postačí, ak si budete chcieť urobiť pár fotografií, ba možno zažijete aj malé divadielko, ktorého súčasťou sa stanete ani neviete ako.
Po takomto obveseľujúcom zážitku chýba už len zájsť si na najvychýrenejší trh v meste a jeden z najväčších v Európe – La Boqueria. Tu sa mi zbiehali slinky tak ako už dávno nie. Čerstvé ovocie, zelenina, ryby, plody mora, čokoláda a iné sladkosti od výmyslu sveta sú nachystané s precíznosťou, ktorá nemôže ostať bez povšimnutia. Obchodníci sú milí a ochotní a vám sa nechce ani odísť, takže nakúpite určite viac, ako by ste mali v úmysle. La Rambla končí až v prístave pri Monumente Krištofa Kolumba, ktorý bol postavený na mieste jeho návratu z prvej výpravy do Ameriky. Odtiaľ pokračuje zvlnené drevené mólo, ideálne miesto pre oddych kedykoľvek počas dňa. Je tu naozaj čisto, každý si pokojne môže ľahnúť či sadnúť na zem a za slnečného dňa si nerušene vychutnať pohľad na poletujúce čajky, prístav alebo Kolumbovu sochu. Z tohto miesta nazývaného Rambla del Mar sa peknou promenádou možno dostať k mestskej pláži Barceloneta. Tu na vás čaká pokojné more, čerstvý vzduch a mierna stredomorská klíma s príjemným podnebím takmer po celý rok.
Najväčší futbalový štadión v Európe
Nadšencom prírody sa zapáči kopec Montjuïc (Židovská hora), tá najzelenšia časť Barcelony plná parkov a záhrad, ktorá bola centrom Letných olympijských hier v roku 1992 a Svetovej výstavy v roku 1929. Nezameniteľným zážitkom je šou dokonale nasvietenej fontány Font Mágica sprevádzanej hudbou. Počas sezóny sa predstavenie zopakuje niekoľkokrát za večer, no „publikum“ je takmer vždy plné, preto ten, kto chce mať dobrý výhľad, by mal prísť určite skôr. Lanovkou sa dostanete na druhý kopec – Tibidabo, ktorý stojí na opačnej strane mesta a je vonkajším ohraničením Barcelony. Z jeho zábavného parku alebo baziliky Sacré Coeur je nádherný výhľad na mesto a Stredozemné more v jeho pozadí. Ďalšou dôležitou zastávkou je Camp Nou – štadión futbalového klubu FC Barcelona s kapacitou takmer stotisíc divákov. Na všetkých zápasoch vládne jedinečná atmosféra, aj keď tým najväčším zážitkom je pre športových nadšencov určite stretnutie klubov FC Barcelona a Real Madrid.
Barcelona nie je jedným z najnavštevovanejších európskych miest len preto, že je synonymom kultúry, histórie a futbalu. Je povestná temperamentom, zábavou a bujarým nočným životom, a preto prejsť celé mesto a vidieť každú pamiatku nie je dosť bez toho, aby ste si zašli do niektorej z množstva reštaurácií, kaviarní či barov a vychutnali si tradičné katalánske jedlo alebo drobné pochúťky zvané tapas. V noci nebude ťažké vybrať si klub, v ktorom bude vaša obľúbená hudba hrať až do uzretia prvých ranných lúčov a v niektorých prípadoch ešte aj omnoho dlhšie. Tiež je tu možnosť vybrať si z najrôznejších kultúrnych podujatí, ktorých sa v meste konajú každý deň stovky. Katalánci si život vychutnávajú a mávnutím ruky so slovami „mañana, mañana…“ sa neboja odložiť prácu na neskôr a baviť sa vtedy, keď na to majú chuť. Tú pravú atmosféru pocítite až vtedy, keď sa prestanete pozerať na hodinky a okúsite ten skutočný uvoľnený a bezstarostný barcelonský, či katalánsky život. Až potom si uvedomíte to zvláštne čaro a zistíte, aká je Barcelona výnimočná.