Monako, Cannes, Nice, Sain Tropez, Antibes. Cesta úspešných prechádza miestami, ktoré sú ozdobou francúzskeho azúrovo modrého mora.
Monako
Kniežacie mesto a druhý najmenší štát v Európe – Monako svoju slávnu existenciu rozprúdilo už pred 710 rokmi. Dnes patrí medzi najzaujímavejšie destinácie pre celebrity, politikov, športovcov, filmárov, ale aj bežných turistov, ktorí chcú aspoň na moment privoňať k odlesku slávy a finančnej rozmaznanosti boháčov. Kredit skvelého výletného miesta si získalo vďaka zberateľskej vášni svojich panovníkov. Už v roku 1910 Albert I. otvoril múzeum o moriach, oceánoch a o živote v nich. Oceánografické múzeum ešte aj teraz ohuruje návštevníkov vďaka svojej veľkosti, vybaveniu, množstvu modelov zo sveta lodí a širokému sortimentu plávajúcich, živých exemplárov v nádržiach s vodou. V tejto tradícií pokračoval aj Princ Rainier III., ktorý založil Múzeum filatelistiky a vzácnych mincí. Ani Princ Albert nezaostáva za svojimi predkami. Hrdo nesie údel monarchu. Vylepšuje zbierky v múzeách, usporadúva výstavy, podporuje talentovaných ľudí a mnoho ďalších užitočných, či skôr oku lahodiacich vecí.
Najkrajší výhľad na mesto je z príjazdovej cesty. Vysoké stavby, ktoré sa rozprestierajú po svahu okolo pobrežia, vytvárajú dojem jedného celku, akoby vyrastali priamo zo skaly. Azúrová farba mora umocňuje celý výjav do takej miery, až sa divák začne samovoľne usmievať. V prístave sa nachádza rozľahlé mólo, ktoré vo svojom vnútri ukrýva niekoľkoposchodové parkovisko – a to priamo pod hladinou mora. Vďaka tejto polohe je využívané aj ako otvorená pláž pre odvážnych. Veľkou pýchou sú mestské záhrady a parky. Dostať sa k nim je možné pešo, šliapaním po vysokých schodoch, alebo pohodlnou lanovkou. Vždy napoludnie je pred kniežacím palácom výmena stráži, čo medzi turistami spôsobuje fotografickú horúčku. Obchodná štvrť uspokojí aj najnáročnejšieho zákazníka. Kasína a sieť hotelov tiež. Ani kuchyňa nezaostáva vo svojej ponuke. Nie je tu problém objednať si hydinu na všemožný spôsob, ryby, či mušle. Až sa tlačí na jazyk konštatovanie, že je Monako raj na zemi. A aký je najlepší spôsob spoznávania tejto perly azúrového pobrežia? Počas jazdy malým turistickým vláčikom, ktorý za asi tridsať minút prevezie svojich klientov okružnou jazdou cez celé mesto.
Cannes
Tak ako je Monako prístaviskom finančných žralokov a bohatej aristokracie, tak je Cannes miestom pre filmových nadšencov a hereckého výkvetu. Hlavne počas filmového festivalu sa tu zliezajú tie najvychýrenejšie mená, vychádzajúce hviezdy, či ešte len hviezdičky. Samozrejme, ani machom obrastené, vyhasnuté umelkyne a umelci si nenechajú ujsť príležitosť prevetrať šatník. Aj bez celuloidových osláv je Cannes dokonalým prístaviskom kreatívcov z celého sveta. A nepotrebujú k tomu žiadne slávou ovenčené meno. Mladšie ročníky láka nočný život, živelné diskotéky na luxusných jachtách, ale aj stretávka najbohatších dedičov na bulvári La Croisette. Netreba vysvetľovať, prečo je práve toto miesto vďačnou destináciou pre senzácie-chtivého fotoreportéra. Pokojnejší návštevníci dávajú prednosť prechádzke po Rue Meynadier, kde obdivujú výklady krásnych obchodov a k tomu prispôsobených cien. Romantickejšie duše si oddýchnu, špacírovaním sa po platanovej aleji Alées de la Liberté, kde veľkými dúškami vdychujú vôňu kvetinového trhu. Gurmáni nemôžu odolať chuťovkám a umeniu canneskej kuchyne. Tá najlepšia je v paláci Martinez, čo dokazujú aj do nebies volajúce ceny. Kto sa však na to necíti, môže si odskočiť na vegetariánsky trh a trh bio-vín, kde nakúpi a uvarí podľa vlastnej chuti či veľkosti bankového konta. Nočný život je v Cannes o dosť búrlivejší ako v Monaku. Kasína, kiná, bary pre homosexuálov, živá hudba, diskotéky. Mierna klíma umožňuje vysokú návštevnosť počas celého roka. Možno práve v tom tkvie úspech a sebestačnosť Cannes.
Nice
Ďalším rajom prázdninového azúrového pobrežia je francúzske mesto Nice. Rovnako ako Monaco a Cannes vybieha do kopcov, avšak veľká časť sa nachádza v údolí. Turistom ponúka pohľad do architektonickej zástavby ešte z 18. storočia, kedy vznikali dnes už tie najromantickejšie námestia a úzke uličky v štýle art-deco. V nich sa pred páľavou letného slnka schovávajú malé obchodíky, krčmičky, či galérie výtvarného umenia. Návštevníci si tu okrem nádhernej pláže, veľkých vĺn a pouličného divadla vychutnajú ráz typickej francúzskej promenády, či vzdialenej histórie hradných zrúcanín Parc du Château. Nice je prešpikované rôznymi stavebnými štýlmi, čo ocenia historici a teológovia. Keďže je tu množstvo chrámov, menších jezuitských kostolov, katedrála sv. Reparaty zo 17.storočia a ďalšie pamiatky, ako zo stredoveku, tak aj z barokového obdobia. Najväčším klenotom je ruský ortodoxný kostol sv. Mikuláša. Nechala ho postaviť ruská cisárovná Mária Fjodorovna ako pamiatku na svojho syna. Po putovaní históriou mesta dobre padne chutné a zdravé jedlo. V starom meste sa vždy nájde reštaurácia, bistro či kaviareň, kde si vyberie každý – bohatý aj ten menej náročný turista.
Saint Tropez
Kto by pochyboval o význame mesta Saint Tropez pre francúzsku a svetovú populáciu vyvolených, ten by nemal v hlave všetko v poriadku. I keď to na prvý pohľad po príchode do destinácie tak nevyzerá, skrývajú sa tu milionárske štvrte, kde súkromná pláž, súkromné nebo, nie je nič neobvyklé. Umelci boli asi prvými obyvateľmi, ktorí ocenili nádherné prírodne zákutia, pokoj a schopnosť ochrániť si domov pred zvedavcami. Preto sa tu aj v dnešnej dobe nachádza čoraz viacej celebrít a bohatstvom obťažkaných hostí, v niektorých prípadoch aj mladými dievčinami, ktoré určite necestujú mestskou hromadnou dopravou. Prepychové jachty kotviace v starom prístave sú viditeľným znakom zatriedenia väčšiny spoločnosti nachádzajúcej sa v tejto oblasti. Tomu sa prispôsobili aj obchodníci a poskytovatelia hotelových služieb. V štýle starých domácich domov uprostred rozľahlých viníc ponúkajú hotelieri svoje úsmevy a prístrešie za astronomické sumy. Nájdu sa aj skromnejšie možnosti, avšak bez príznačnej romantiky a vkusu. Jedlo je tu rovnako dobré ako všade inde v oblasti Côte d’Azur.
Antibes
Najlepšie miesto pre umenie vo Francúzsku leží medzi dvoma zátokami, kde pobrežie stráži hraničná pevnosť starého mesta zo 17. storočia. Práve tu stojí jeden z najväčších jachtárskych prístavov. Navonok je provensálsky vidiek veľmi jednoduchý. V skutočnosti sa však v tejto oblasti harmonicky snúbi starý svet s novým. Predmestie ponúka originálnu atmosféru stratenej generácie básnikov, hudobníkov a výtvarníkov. Návštevníkov prekvapí až hmatateľný pokoj a pohoda, ktorá sála z každej kaviarničky, pivárne, reštaurácie. Nenútené úsmevy obsluhujúceho personálu privádzajú hostí k pocitu splynutia s domácimi. Prechádzkou je možné získať množstvo poznatkov z histórie mesta, obdivovať staré a mocné opevnenie, ktoré doteraz odolalo všetkým nájazdom dobyvateľov. Nie je možné vynechať návštevu jedného z najkrajších trhovísk na svete pod katedrálou a hradom Grimaldiovcov. Taktiež by bol hriech, nenazrieť do múzea veľkého a slávneho umelca Pabla Picassa. Leto je v Antibes miestom mladých ľudí, ktorí sa radi zabávajú pod holým nebom, recitujú a spievajú nezabudnuteľné šansóny.
Côte d’Azur je najkrajším klenotom francúzskej prírody, ktorý jednoducho musíte vidieť.