Keď sa činnosť prírody spojí s architektonickými dielami ľudí, vzniknú miesta, ktoré stoja za pozornosť. Pozrite si prehľad najkrajších miest, ktoré vyrastajú priamo z útesov a skál.
Castellfollit de la Roca
Jedna z najkrajších dedín v Katalánsku má síce rozlohu menej ako 1,2 km², napriek tomu púta pozornosť tisícok návštevníkov. Romantická dedina je vsadená do čadičových útesov ležiacich medzi dvoma riekami. Najstaršie domy v dedine, ktoré vyzerajú, ako by sa mali každú chvíľu zrútiť do priepasti, boli postavené ešte v stredoveku. Domy zo sopečných skál ešte aj dnes verne slúžia svojim obyvateľom a ponúkajú pohľady na okolitú prírodu z vtáčej perspektívy.
Rocamadour
Drobná dedina v juhovýchodnej časti Francúzska neďaleko rieky Alzou bola postavená ešte v 12.storočí. Rocamadour zostal po francúzskej revolúcii a vojne takmer úplne vyľudnený. Dnes si k nemu našli cestu nielen pútnici, ktorí si sem prichádzajú uctiť svätého Amadoura, ale aj turisti vyhľadávajúci romantické zákutia Francúzska. Dedina sa šplhá po niekoľkých stupňoch, ktoré spájajú úzke schodiská a nedávno ju preslávil aj kozí syr s rovnomenným názvom, ktorý v roku 1996 získal registračnú ochrannú značku AOC.
Bonifacio
Mestečko na južnom okraji Korziky leží vo výške 70 metrov nad morom. Každý rok sa však táto výška v dôsledku silných príbojov o niekoľko centimetrov zníži. Na malebnosti mestečka s typickými bledooranžovými stavbami to však zatiaľ vôbec neuberá.
Acapulco
Jeden z najdôležitejších prístavov na pobreží Tichého oceánu – mexické Acapulco de Juárez, sa na turistické mapy dostalo v 50. rokoch minulého storočia, keď ho hollywoodske hviezdy a milionári začali využívať na dovolenkové úniky pred svetom šoubiznisu. Mesto sa rozlieza okolo veľkého polkruhového zálivu, ktorý sa stal rajom aj potápačov.
Ronda
Mesto v španielskej Malage je známe nielen pre svoje mohutné bralá, ale aj ako rodisko býčích zápasov. Rondu rozdeľuje rieka Guadalevin na dve časti, ktoré ponad obrovský kaňon spájajú tri mosty. Biele poschodové domy sa tu týčia do výšky 760 metrov a v meste ovplyvnenom rímskou architektúrou nechýba ani jedna z najstarších býčích arén.
Positano
Mestečko na Amalfskom pobreží je jednou z najznámejších turistických atrakcií Talianska. Nebolo to tak však vždy – malé rybárske mestečko s prístavom sa na jedno z najkrajších letovísk tejto oblasti zmenilo až po druhej svetovej vojne. Radi v ňom prebývali umelci, spisovatelia, herci, filmoví režiséri i boháči z celého sveta, ktorí hľadali pokojné miesto pre pohodlný život. Dôvodom je hlavne jeho nezvyčajné umiestnenie na vrcholkoch Latarrského pohoria. Pobrežie láka cestovateľov i dnes. Domy sú stavané v horizontálnych líniách, vďaka čomu vytvárajú kaskádovitý terén siahajúci až k pobrežiu. Výškové rozdiely spájajú navzájom sa križujúce schodiská.
Santorín
Vulkanický grécky ostrov na rozhraní Egejského a Krétskeho mora púta pozornosť svojimi dramatickými výhľadmi, bielymi domami a stále aktívnou sopkou. K najviac navštevovaným miestam patrí hlavné mesto Fira, ktorej hotely, kaviarne a taverny visia na okraji útesov vo výške 400 metrov. Turistov láka aj mestečko Oia, ktoré leží na najvyššom mieste ostrova a ponúka výhľady na údajne najkrajšie západy slnka na svete.
www.touropia.com