Hanka a Jožko sú mladý pár, ktorý sa beznádejne zamiloval do cestovania. Ich skryté túžby a sny sa v týchto dňoch stávajú skutočnosťou. Naplánovali si objavovať Indiu, juhovýchodnú Áziu a Južnú Ameriku. Necestujú v štýle klasických dovoleniek, snažia sa minúť čo najmenej peňazí a zažiť najviac z toho, čo daná krajina ponúka.
Ako vznikla myšlienka odísť z práce a začať si plniť svoje cestovateľské sny?
„Obidvaja milujeme cestovanie a spoznávanie nových miest. Približne pred rokom sme si prvýkrát povedali, že by sme sa mohli spolu vydať na nejakú dlhšiu cestu, aj keď v tej chvíli sme to obaja vnímali skôr ako srandu a nie niečo vážnejšie. Čas plynul a po približne pol roku sme si povedali, že kedy ak nie teraz a začali sme pomaly s plánovaním. Samozrejme sme tušili, že ak budeme chcieť odísť na dlhšie, bude to chcieť radikálnejšiu zmenu, vrátane odchodu z práce a spočítania celoživotných úspor.“
Čo na to vaše okolie – najbližší, rodina, priatelia, a hlavne – zamestnávateľ?
„Naša najbližšia rodina zostala najskôr trochu prekvapená, čím viac sme sa však s nimi o tom rozprávali, tým väčšie pochopenie mali pre náš „úlet.“V prípade kamarátov a priateľov to bolo omnoho jednoduchšie, drvivá väčšina reagovala v štýle „wow… paráda… mega“. Ale samozrejme nás čakali aj tie menej príjemnejšie povinnosti a to oznámiť to v práci. Chceli sme byť féroví voči našim zamestnávateľom, takže sme im to oznámili dostatočne vopred, aby sme mali obe strany dostatok času sa dohodnúť, premyslieť ďalší postup, odovzdať agendu a podobne. Musíme povedať, že sme boli vo výsledku príjemne prekvapení pozitívnym prístupom našich zamestnávateľov – dokonca sme mali pocit, že naši najbližší nadriadení by sa v kútiku duše k nám pridali :) „
Máte konkrétny plán cesty, ktorého sa držíte alebo sa to skôr nesie v duchu „kam nás vietor a osud zaveje“?
„Príprave cesty sme sa venovali naozaj dlho, takmer posledného pol roka, teda najmä Hanka. Vedeli sme, že chceme ísť objavovať juhovýchodnú Áziu a najmä Južnú Ameriku, takže všetko začalo hľadaním cenovo dostupných leteniek, to bol základ. A potom sme pomaly prispôsobovali náš itinerár podľa odporúčaní, bedekrov, skúseností iných cestovateľov a samozrejme podľa ceny – snažíme sa cestovať s čo možno najnižšími nákladmi, s batohmi na chrbte. Nehľadáme luxus, ale zážitky. Samozrejme sa náš itinerár mierne upravuje ako sme na cestách, takže určite treba byť flexibilný na takto dlhej ceste – v Indii nás prekvapil štrajk dopravcov, ktorý nám nečakane pozmenil jednu časť našej cesty, tak sme sa jednoducho vydali iným smerom. Náš itinerár sme spracovali aj do prehľadnej interaktívnej mapy, aby sa mohli aj ostatní cestovatelia inšpirovať: www.cestujemespolu.com -> Náš trip v roku 2016.“
Ak cestujete do ďalekých krajín, je základom udržania nízkeho rozpočtu letenka – pri jej hľadaní sa treba vyzbrojiť trpezlivosťou.
V poslednom období sa rozmohol trend spoznávať svet lowcostovo a neobišiel ani vás. Máte nejaké overené tipy, s ktorými by ste sa radi podelili?
„Máš pravdu, svet low-budgetového či backpackerského cestovania zažíva v posledných rokoch boom a dovoľuje tak mnohým ľuďom aj s nižšími príjmami či menšími úsporami precestovať zaujímavú časť sveta. Ak si nepotrpíte na luxus, hostelov či ubytovní, nájdete na každom turistickom mieste doslova na rozdávanie a zatiaľ sme sa nestretli s tým, že by nemali voľné, vždy sa však snažíme si aspoň prvú noc zarezervovať vopred, najmä ak máme čas príchodu v neskorších večerných hodinách. Ak cestujete do ďalekých krajín, je základom udržania nízkeho rozpočtu letenka – pri jej hľadaní sa treba vyzbrojiť trpezlivosťou. My sme tie naše hľadali približne 3 mesiace.“
„Netreba sa báť prípadne vyskúšať prílet na iné letisko, prípadne odlet z iného miesta (tzv. multistop letenky). Niekedy sa objaví zaujímavý „deal“ aj v newletteroch jednotlivých leteckých spoločností, takže je fajn byť prihlásený na ich odber. Lokálna preprava je zaručene najlacnejší spôsob prepravy v jednotlivých krajinách, aj keď je to sem-tam zážitok či adrenalín trafiť správny vlak alebo autobus. Čo však rozhodne odporúčame nepodceniť a najmä nešetriť, je poistenie – kvalitné poistenie vám zabezpečí pokojné noci, najmä keď viete, že máte poistenú stratu dokladov, kľúčov, kreditných kariet, prevoz domov v prípade choroby, právne služby a ďalšie.“
Na vašej stránke uvádzate, že by ste chceli precestovať juhovýchodnú Áziu, Indiu a nakoniec Južnú Ameriku. Na ktorú krajinu sa najviac tešíte a existuje niečo čoho sa obávate?
„Veľmi sme sa tešili na Taj Mahal v Indii, ktorý bol naozaj dych berúci. Krásne bolo vidieť kopce Anapurny v Pokhare, veľký kultúrny rozdiel bolo vnímať atmosféru pri spaľovaní tiel v svätom meste Varanasi. Radi ochutnávame domácu kuchyňu, veľmi nás bavil kurz potápania na Koh Tao (najlacnejšie miesto na svete na takýto kurz). Aktuálne máme nasmerované do Malajzie, sme zvedaví na Petronas Towers a potom nás čakajú 2 mesiace v Južnej Amerike – vodopády Iguazu, Machu Picchu, pouličný život v Buenos Aires a samozrejme socha Krista v Rio de Janeiru na záver nášho tripu. Na to sa tešíme naozaj veľmi, aj keď to už bude znamenať koniec nášho tripu.“
„Okrem tých najväčších a hlavných pamiatok či miest nás však baví najmä spoznávať lokálny život, mali sme to šťastie stretnúť množstvo skvelých a ochotných ľudí, ktorí nám nezištne pomohli či podelili sa s večerou. To sú chvíle, ktoré vo vás v kombinácii s tými dychberúcimi miestami zanechajú veľmi intenzívne pocity. A jasné, že sa aj bojíme – pri nočných presunoch autobusmi či vlakmi nikdy neviete, na koho narazíte. Bojíme sa zdravotných problémov, lebo tie sa v odľahlejších krajinách riešia o „trocha“ komplikovanejšie ako doma. Stále napríklad hľadáme informácie ohľadom vývoja Zika vírusu v Južnej Amerike. Snažíme sa pohybovať sa obozretne, zbytočne neriskovať a neprovokovať. Klop klop – veríme, že sa vrátime zdraví a bez väčšieho úrazu či zlej skúsenosti späť domov.“
Portál cestujemespolu.com je rozdelený do viacerých kategórií, v ktorých sú veľmi pútavé cestovateľské články. Popri cestovaní máte čas aj publikovať?
„Ešte v prvom bode prípravy na cestu sme si povedali, že si musíme robiť z ciest poznámky, lebo človek je tvor zábudlivý. Tak sme si povedali, že si založíme blog, ktorý bude zároveň slúžiť ako taký náš denníček. A popri tom sme si povedali, že by bolo fajn podeliť sa so skúsenosťami, tipmi a trikmi s ďalšími cestovateľmi – rovnako ako sme my pred cestou hľadali množstvo informácií na rôznych stránkach, budeme radi, ak si na našej stránke www.cestujemespolu.com budúci cestovatelia nájdu to svoje práve pre tú ich krajinu, kam majú naplánované. A či máme čas na publikovanie? Ono sa to možno ani nezdá, ale niekedy naozaj večer iba „odkvecneme“ do postele, najmä po náročných celodenných presunoch autobusmi. Na druhej strane máme čas publikovať práve na miestach, kde nie je veľmi čo iné robiť – napríklad odpovede na tento článok píšeme na lodi, ktorou sa dve hodiny presúvame medzi Koh Phangan a thajskou pevninou. A na druhej strane musíme povedať, že nás to baví a napĺňa.“
Stojí za vami celkom slušný zástup mediálnych aj reklamných partnerov. Keď sa ľudia rozhodnú cestovať po svete na vlastnú päsť, podpora od sponzorov rozhodne nie je na škodu. Ako tieto spolupráce vlastne fungujú?
„Našu cestu platíme z veľkej časti z našich celoživotných úspor – ešte pred cestou sme si stanovili strop, ktorý nesmieme prekročiť, aby nám po návrate zostalo na bežné výdavky, kým sa nedostaneme znova do pracovného režimu (nájomné, strava, doprava a pod). Postupne sme začali oslovovať mediálnych a neskôr aj reklamných partnerov a sme veľmi radi, že mnohé firmy zdieľajú našu filozofiu a chcú podporiť náš web s tým, aby sme prinášali ľuďom ešte zaujímavejší a pútavejší obsah. Finančné prostriedky, ktoré sme získali od partnerov, nám poslúžili na obohatenie našej cesty – môžeme napríklad natáčať exkluzívne 360-stupňové videa, snažiť sa rozbiť jeden z najodolnejších telefónov na svete, vyskúšať, či vás celosvetová navigácia odnaviguje naozaj po celom svete a podobne. Na našu cestu by sme sa vydali aj bez podpory jediného partnera, takže my sme každú podporu zo strany partnerov vnímali len ako bonus a hľadali sme spôsob, ako spoločne spestriť našu cestu, skvalitniť náš výstup a prácu v podobe obsahu na webe a sociálnych sieťach.“
„A ako tieto spolupráce fungujú? Celý ten pol rok, ktorý sme cestu plánovali, pripravovali, hľadali a skúmali, sme zároveň oslovovali partnerov, pri ktorých produktoch a službách sme videli priesek možných spoluprác. Absolvovali sme množstvo stretnutí, zažili množstvo odmietnutí, no potom nás o to viac potešila dohodnutá spolupráca – základom je dobrý projekt, jasná predstava vášho produktu, veľa odhodlania a netreba sa nechať odradiť prvým, druhým či dvadsiatym odmietnutím. Samozrejme, za každou spoluprácou s partnerom je dohoda, ktorá nás viaže k produkcii obsahu (text, fotoreportáže, videá a pod), takže je to taká naša veľká služobná cesta“ :)
Okrem toho, že spoznáte miestnu kultúru, ľudí, tradície či kulinárske špeciality danej lokality, rozhodne vás neobídu ani historické pamiatky. Na ktorú z týchto častí tripu sa tešíte najviac?
„My máme radi všetko :) Mesiac v Indii bol pre nás spoznávaním kultúry (Indiu môžeme spokojne nazvať kultúrnym šokom), kulinárskych špecialít a lokálnej mentality. Desať dní v Nepále bol zas nazretím do tajov krásnej prírody, Kambodža ukrýva najväčší náboženský komplex na svete (Angkor Wat), Thajsko sme potom poňali skôr oddychovo a pritom sme začali spoznávať podvodný svet. Pritom všetko sme stretli zaujímavých, bláznivých, milých a príjemných ľudí. A presne tento mix (pamiatky, kultúra, kuchyňa, atmosféra, ľudia) je to, čo nás veľmi baví. A samozrejme ten pocit slobody – ak nás niečo nebaví alebo vám tam nie je príjemne, zbalíte sa a vydáte sa iným smerom. Potom zas nájdete miesto, kde sa plánovali byť 2-3 dni a strávite tam dva týždne, lebo sa tam jednoducho cítite príjemne.“
Kde sa momentálne nachádzate a čo vás čaká najbližšie dni?
„Aktuálne sme na lodi a presúvame sa z thajského ostrova Koh Tao na pevninu, odkiaľ máme namierené na Krabi a pár dní na to do Malajzie, Singpuru a z Kuala Lumpur letíme na krátku 10-dňovú zastávku domov. Objímeme našich najbližších, pozdravíme kamarátov, doprajeme si výborné slovenské jedlo (tešíme sa na plnenú papriku, bryndzové halušky a vyprážaný syr s hranolkami) a potom sa vydávame na druhú polovicu našej cesty – cez New York a Miami do Limy, kde začne naša cesta po Južnej Amerike, ktorú zakončíme v Rio de Janeiru. No a potom nás čaká návrat do práce a určite niekde v kútiku duše plánovanie ďalšieho menšieho či väčšieho tripu“:)
Ich cestu môžete sledovať na: