BRATISLAVA 7. júla (WEBNOVINY) – Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí opätovne zdôrazňuje, že aktualizovaný druhý stupeň cestovného odporúčania pre Turecko nemení doterajší dlhodobo platný upozornenia.
Rezort dodáva, že upozornenie o zvážení ciest sa netýka známych letných dovolenkových destinácií ako Anatalya, Alanya, Izmir, Bodrum, Kappadokia, Ankara či Istanbul. Rezort zahraničia tak reaguje na niektoré alarmujúce a zavádzajúce titulky a informovanie v niektorých slovenských médiách v súvislosti s cestovným odporúčaním pre Turecko. Vyhlásenie rezortu agentúre SITA sprístupnil hovorca ministerstva Peter Stano.
Ministerstvo takisto aktualizovalo cestovné odporúčanie pre Tunisko. V ňom pripomína, že po nedávnom teroristickom útoku v letovisku Sússe vyhlásil prezident Tuniska v krajine výnimočný stav. „Neočakávame negatívny dopad na slobodu pohybu, alebo iné reštrikcie pre turistov,“ uvádza sa v aktualizácii odporúčania.
V Tunisku zatkli 12 podozrivých v súvislosti s útokom v Súse
Tunisko identifikovalo všetky obete teroristického útoku
Strelec z pláže bol na výcviku v Líbyi koncom minulého roku
Počet britských obetí útoku sa zdvojnásobí, odhaduje vláda
Situácia na hraničných územiach je nestabilná
Odporúčanie zvážiť nevyhnutnosť cestovania sa týka len pohraničných regiónov juhovýchodného Turecka, kde sa v dôsledku situácie v susednej Sýrii a Iraku zvýšili bezpečnostné riziká. To sa týka miest a provincií ako napríklad Adana, Hatay, Gazi Antep či Hakkari a iných.
Ako uviedol Stano, pre slovenských turistov, ktorí v Turecku potrebujú konzulárnu asistenciu, je k dispozícii široká a stále sa zväčšujúca sieť konzulárnych pracovísk. Okrem veľvyslanectva Slovenska v Ankare je to aj generálny konzulát v Istanbule a osem honorárnych konzulátov v jednotlivých regiónoch. Kontakty a podrobnosti ministerstvo uvádza na stránke bit.ly/1CoOXHc. Ministerstvo tiež pripomína, že Turecko je pre slovenských dovolenkárov posledné roky čoraz obľúbenejšou turistickou destináciou a na základe dohody vlád oboch krajín z augusta 2013 môžu občania Slovenska cestovať do Turecka bez víz.
„Cestovné odporúčania rezortu zahraničia sú informácie, ktoré upozorňujú na relatívnu bezpečnosť cestovania a na rýchle a závažné zmeny, ktoré ich môžu ovplyvniť. Ich publikovaniu predchádza vyhodnotenie situácie zastupiteľskými úradmi akreditovanými v danej krajine a bezpečnostnými zložkami, ako aj konzultácie s partnermi v rámci EÚ,“ informoval Stano.
Občanom sa snažia uľahčiť rozhodovanie
Cieľom cestovných odporúčaní je snaha informovať občanov o nebezpečenstve, ktoré im hrozí pri cestovaní do príslušnej krajiny či regiónu. Podľa hovorcu rezortu diplomacie sa každou zmenou cestovného upozornenia ministerstvo zahraničných vecí snaží uľahčiť občanom Slovenskej republiky urobiť kvalifikované rozhodnutie o konkrétnej ceste do vybranej krajiny s cieľom predísť zbytočným komplikáciám, nepríjemnostiam a mimoriadnym udalostiam.
Cestovné odporúčania, ktoré rezort vydáva, však nezakladajú nárok občanov Slovenska na vrátenie poplatkov, ktoré vyplývajú len z uzavretého zmluvného vzťahu medzi cestujúcim občanom a cestovnou kanceláriou.
Kúpa zájazdu je dvojstranným zmluvným aktom medzi cestovnou kanceláriou a občanom, ktorý sa riadi ustanoveniami a podmienkami príslušnej zmluvy. „Ministerstvo zahraničných vecí do tohto zmluvného vzťahu nijako nezasahuje,“ upozornil hovorca a dodal, že rozhodnutie, či vrátiť, alebo nevrátiť peniaze občanom, ktorí si zájazd kúpili, je výlučne v kompetencii cestovnej kancelárie.