Mestá dýchajúce socializmom, nedotknutá hornatá príroda a pestrý miestny kolorit, kde sa stretáva ukrajinská kultúra s ruskou, odkazujúca na slávne časy krymských Tatárov.
Precestovať celú Ukrajinu je v krátkom čase nemožné. No ak zatúžite po večernom živote pri pobreží, výletoch v horách, historických mešitách, ktoré u nás nenájdete či typickej miestnej kuchyni Krym je tým správnym miestom. Z výletu si odnesiete nielen fotky pamiatok, ale hlavne autentické zážitky z cestovania, bývania a spôsobe života miestnych ľudí. Kultúra, ktorá sa v niečom podobá našej slovenskej, na druhej strane pôsobí exoticky vo viacerých ohľadoch. Hoci je Ukrajina od nás len kúsok na východ, pre mnohých ostáva neobjavená a na prvej ceste po Kryme zistíme, že to čo sme očakávali, je lepšie a krajšie. Ostane len nezabudnuteľný pocit z očarujúcej prírodnej scenérie a koloritu života.
Cesta na východ
Dopravu na Ukrajine zabezpečuje bohatá železničná sieť pomaly idúcich starých vlakov so zarážajúco nízkym cestovným, ktoré vám počas hodín cestovania ponúknu verný pohľad na ukrajinský život vo všetkých jeho podobách. Na ceste zo Slovenska prejdete monumentálnu stanicu Lvova, aby ste sa po 23 hodinách dostali do hlavného mesta Ukrajiny – Kyjev, ktoré pri vašej ceste na Krym bude len 5,5 miliónovou prestupnou stanicou. Na to, aby ste sa dostali do hlavného mesta Krymu, musíte sa vydať na ďalšiu cestu smerom do Simferopolu. Čakanie na desiatke menších staníc vám spríjemnia predavači výbornej a lacnej zeleniny, rýb a občerstvenia. Ak by im to sprievodcovia dovolili sú ochotní kvôli zárobku aj nastúpiť do vlaku, len aby využili pár minútovú šancu, pokiaľ vlak stojí v stanici. Vo veľkej Simferopolskej stanici je to na počudovanie podobné. Tu sa začína cesta po Kryme, kde už neplatí to, čo je typické pre zvyšok Ukrajiny.
Krymský polostrov je obkolesený Čiernym morom, s neuveriteľne krásnou hornatou prírodou, plážami a prímorskými mestami. Má vlastný život a zvyklosti, mieša sa tu ukrajinská kultúra s odkazom na tatárske korene so všadeprítomným ruským duchom. Simferopol napriek svojej majestátnosti nie je turisticky najvyhľadávanejšou destináciou. V mladom meste, ktoré v 18. storočí založila cisárovná Katarína Veľká, je najzaujímavejšia mešita Kebir Džami, ktorá pochádza z dôb, kedy tu stálu tatárske mesto Ak-Mečet. V Neopolise, dva kilometre východne od centra, sa nachádza archeologické nálezisko s pozostatkami skýtskeho mesta z 300 p.n.l. Ponúka očarujúci výhľad na panorámu Simferopolu v celej jeho slávne sovietského konštruktivizmu.
Foto: Jana Nováková
Foto: Jana Nováková
Foto: Jana Nováková
Foto: Jana Nováková
Foto: Jana Nováková
Pohodlné ubytovanie zabezpečuje rad hotelov s názvami ako Hotel Moskva či Hotel Ukrajina. Lacnejšiu variantu ubytovania nájdete u miestnych obyvateľov, čo platí na celom území Krymu. Hľadať ich nemusíte. Ak ste vybavení veľkým turistickým vakom či cestovným kufrom, svoje ubytovanie vám ponúknu sami. Zážitok z nefalšovaného domáceho prostredia je často zaujímavejší ako atmosféra samotného mesta.
Tatárske mesto Bachčisaraj
Mesto Bachčisaraj, čo znamená „záhradný palác“, je staré tatárske mesto z 15. storočia, ktorého najväčšou pýchou je pôvodný Chánsky palác, roztomilý ortodoxný chrám a jaskynné mesto v skalách zo 6. storočia. Chánsky palác tvorí najdôležitejší medzník krymskej histórie a kultúry, jeho stavebne zložitá konštrukcia s minaretmi skrýva niekoľko mešít, fontány na nádvoriach a palácový park. Ulicu pred chrámom lemujú stánky s občerstvením a suvenírmi. Na konci malého mestečka nájdete Uspenský monastir, kláštor vytesaný do vápencovej skaly a kostol so zlatou kupolou z byzantského obdobia.
Pre mnoho návštevníkov mesta je vrcholnou atrakciou Čufut Kale. Táto strmá horská plošina ukrýva sieť jaskýň a stavieb vytesaných do skál, ktoré slúžili ako úkryty pre kresťanských potomkov sarmatských kmeňov v 6. storočí. Neskôr, v 15. storočí, sa mesto stalo sídlom prvého Krymského chanátu a dve storočia neskôr ho obsadili turecko-židovský tatári, vďaka ktorým dostalo pomenovanie „židovská pevnosť“.
Chuť tradičnej kuchyne
Miestna kuchyňa ponúka všetky krymsko tatárske špeciality. Hustú hoväziu polievku lagman so zeleninou a rezancami, plov, ktorý pripomína mäsové rizoto, cestoviny manty, šašlik a kebab. Reštaurácie ponúkajú nízke sedenie na terasách či záhradách, ktoré sú často tematicky ladené doplnené príjemnými gýčovými dekoráciami, ktoré v danom prostredí nepôsobia nevkusne, skôr veľmi charakteristicky. Stretnete sa aj personálom v tatárskych kostýmoch či krojoch. Pre toho kto neovláda azbuku, môže byť výber jedla problémom. Vtedy vám ostáva len staviť na náhodný výber, alebo požiadať ochotnú obsluhu, aby vám menu prerozprávali. Pre nás, ktorí neovládame ruštinu, je ľahšie rozumieť ako čítať.
Prístavné mesto Sevastopoľ
Po Odese je Sevastopoľ druhým najväčším prístavným mestom Ukrajiny. Jeho vojnovú históriu a prelínanie viacerých kultúr cítiť na každom kroku. Stále tu môžete nájsť ulice ako Leninova, Sovietska či ulica Bolshoya Morshaya, pomenované podľa vojnových hrdinov odkazujúce na slávne časy. Stredomorský štýl mesta so 1800 historických pamiatok mieša prvky ruské, ukrajinské, ale aj britské, talianské, židovské či grécke. Ak sa
vydáte na západ od mesta, nájdete zachovalé ruiny starovekého gréckeho mesta Chersonesos, čo znamená polostrov. No nepochybne najlákavejším je však členité centrum priamo v prístave, s množstvom zátok a niekoľkými kamenistými plážami. Sevastopoľ je domovom ukrajinskej a ruskej námornej základne, kde sídli námorníctvo Ruskej Čiernomorskej flotily. Centrum mesta je zaplavené monumentálnymi pomníkmi vojnových hrdinov a ochrancov mesta. Ak vás zaujíma podrobnejšia vojnová história mesta môžete na Leninovej ulici navštíviť kruhovú stavbu Panorama, ktorá je múzeom mapujúcim priebeh krymskej vojny. Večer si spríjemníte prechádzkou po prístave, či dobrým jedlom v niektorej z dvadsiatich reštaurácií. Tak ako vás v Bachčisaraj obslúži „tatársky chán“, v Sevastopole to rozhodne bude námornícka obsluha. Napriek tomu, že je to z veľkej časti turistické mesto, nočný život je pomerne kľudný, na rozdiel od miest v južnej časti Krymu ako Jalta, či Balaklava.
Divoká jazda medzi pobrežím a krymskými vrchmi
Od Sevastopolu nepremavajú vlaky a preto tam, kde železničné spojenie chýba, nahrádzajú ho autobusové linky, trolejbusy a minibusy tzv. maršrutky, ktoré malú kapacitu na sedenie vykrývajú častou frekvenciou premávky. Na zastávky prichádzajú nepretržite, cez deň aj v noci, preto sa nemusíte obávať, že svoj spoj nestihnete, až na to, že musíte nájsť taký, ktorý má voľné miesta. Na celom Kryme je cena lístka približne rovnaká, v prepočte 25 centov. Výhodou maršrutky je, že premáva aj na väčšie vzdialenosti, takže sa vám ľahko stane, že na ceste po Kryme strávite hodiny v osem miestom minibuse bez batožinového priestoru s vakmi na kolenách. Rýchla hektická jazda s telefonujúcim šoférom a ukrajinskými ľudovkami je jednou z lokálnych zvláštností, ktorá spestrí vaše putovanie naprieč nádhernou krajinou okolo pobrežia Krymu.
A v Sevastopole to len začína. V ďalšej časti cestopisu navštívime ešte mestá ako prímorskú Balaklavu, „ruskú“ riviéru Jalta či hrad v Sudaku. Aj napriek tomu, že plánujete výlet na Krym, cestou domov musíte prejsť cez Kyjev, preto by bola škoda, keby ste sa aspoň na chvíľu nezastavili.