Na prvý pohľad sa maďarská metropola zdá príliš veľká, chaotická, socialistická a historická. Navlas rovnaké dlhé, široké bulváre v centre, navlas rovnaké šedivé socialistické paneláky okolo. Návštevník hneď nevie, kam sa podieť.
Keď pocit prvotného chaosu pominie, možno natrafí na modrožltý vyhliadkový autobus – obojživelník, ktorý odchádza z Rooseveltovho námestia a ponúka prehliadku mesta nielen zo súše, ale aj z Dunaja.Bol to prvý obojživelný autobus na európskom kontinente. Vyrobili ho na zákazku na Malte, má maďarskú ešpézetku, ale pláva pod maltskou vlajkou.
Autobusom do Dunaja
A mesto z hladiny Dunaja? Rieka ním preteká od severu na juh v dĺžke dvadsaťosem kilometrov. Život v Budapešti je s Dunajom neodmysliteľne spätý. Kedysi, keď Budapešť ešte nebola Budapešťou, ale dvomi mestami Budou a Pešťou, práve Dunaj ich od seba oddeľoval. Historicky to boli dva rozdielne svety, vznešenejšia Buda a ľudovejšia Pešť.
Aj geograficky sa dva brehy od seba podstatne líšia. Kým Buda, to sú kopce, Budínske vrchy, ktoré ešte na území mesta dosahujú výšku 527 metrov, Pešť už leží na povestnej maďarskej rovine. Dunaj v Budapešti pretína deväť mostov. Prvý z nich spojil Budu s Pešťou v roku 1848, dvadsaťpäť rokov predtým, ako sa v roku 1873 Buda a Pešť spojili aj administratívne do jedného celku. Cez druhú svetovú vojnu boli všetky mosty zbombardované. Našťastie, až na jeden sa všetky podarilo obnoviť do pôvodnej polohy.
Sedemdesiat miliónov litrov
Budapešť, to je v prvom rade termálna voda. Zo stoosemnástich prameňov tu denne vyviera sedemdesiat miliónov litrov vody teplej 21 až 78 stupňov Celzia. Horúcu vodu tu objavili ešte starí Rimania. V tých dobách hranice rímskej ríše siahali až po Dunaj a stálo tu slávne mesto Aquincum. Latinský názov hlavného mesta rímskej provincie Pannonia bol odvodený od slova aqua, voda.
Archeológovia objavili na území Budapešti pozostatky dvadsaťjeden starobylých kúpeľov. Mali vlastné vodovodné systémy a podľa rímskeho vkusu boli zdobené kamennými mozaikami. Pravdepodobne boli zničené počas chaosu v období rozpadu rímskej ríše a sťahovania národov. Spolu s nimi zanikol aj kult tela starého Ríma.
V stredovekej Európe čistota a hygiena nebola taká dôležitá a kúpele už nikto nepotreboval. Kúpeľnú kultúru obnovili až Turci v 16. storočí. Niektoré slávne budapeštianske kúpele fungujú odvtedy. Napríklad preslávené Gellért na ulici Kelenhegyi. Záznamy o „zázračnom prameni“ na tomto mieste pochádzajú ešte z 15. storočia. Kedysi sa v jeho teplej vode kúpali tureckí vojaci. V 17. storočí ich volali Sárosfűrdő – Blatové kúpele. Spolu s vodou totiž zo zeme vyvieralo jemné bahno.
V roku 1918 tu otvorili nové honosné liečebné kúpele s luxusným hotelom Gellért . Zahraniční hostia vo veľkom navštevovali Budapešť, aby sa mohli ponoriť do ich liečivej vody. Skutočnú atrakciu, prvý bazén s umelým vlnobitím, tu majú už od roku 1927. A dodnes je to tu iné ako na obyčajnom kúpalisku. Plávať pod starobylými stĺpmi, ponárať sa do bazéna šesťuholníkového tvaru, piť liečivú vodu z chrličov v tvare levích hláv či kráčať po podlahe vyzdobenej mozaikou z kachličiek – to je úplne iný pocit!
Iné kúpele, Király, postavil ešte v roku 1565 turecký paša Arszlán. Zaujímavé je, že nemali priamy prameň teplej vody, ale paša chcel, aby boli vo vnútri mestských hradieb a teda boli prístupné aj v prípade dobývania mesta. Doteraz sa termálna voda do nich dopravuje z diaľky niekoľkých kilometrov. V Budapešti je vyše päťdesiat kúpeľov a kúpalísk, a nie sú to samé stariny. Nájdete tu aj moderné aquaparky s množstvom atrakcií. A aj v historických priestoroch starších kúpeľov už fungujú masážne perličky, šmýkačky do vody a plavecké bazény.
Nacionalisti a skejteri
Pre turistu začína pravý dovolenkový budapeštiansky raj vo Városligete, v preklade Mestskom parku. Na kope je tu sústredených množstvo atrakcií: Neobarokové kúpele Széchenyi z 19. storočia, jeden z najväčších kúpeľných komplexov v Európe s rekreačnou časťou aj komplexným fyzioterapeutickým oddelením dennej nemocnice. Trochu staromódny zábavný park Vidámpark s vyše päťdesiatimi atrakciami, medzi ktoré patrí moderná horská dráha aj kolotoč s romantickými kočmi a koníkmi z roku 1906; päť atrakcií je maďarskou historickou pamiatkou. Maďarský štátny cirkus, ktorý uvádza nový program minimálne trikrát ročne. Zoologická a botanická záhrada, otvorená ešte v roku 1866, kde sa zvieratá kúpu v termálnej vode, ale ktorá je zaujímavá aj pozoruhodnou architektúrou.
A aby sme nezabudli: len pár krokov od Mestského parku je Námestie hrdinov so sochami osobností maďarskej histórie na čele s uhorským kráľom Štefanom a Miléniovým pamätníkom s ďalšími významnými postavami: archanjelom Gabrielom, ktorý sa podľa legendy zjavil v sne kráľovi Štefanovi a ponúkol mu kráľovskú korunu, a vojvodcom Arpádom a siedmimi kmeňovými náčelníkmi, ktorí priviedli staré maďarské kmene do novej vlasti.
Dnes sa tu schádzajú úplne iní hrdinovia. A síce členovia Maďarskej gardy a iní nacionalisti. A večer lepšia spoločnosť – mladí skejteri a bikeri. Na rozľahlom námestí predvádzajú svoje kúsky.
Maďarsko na tanieri
Tí skôr narodení si určite spomínajú na maďarský gulášový socializmus. My spoza hraníc sme mohli iba čučať a ticho závidieť, keď v Budapešti koncertovali západné kapely. Alebo keď János Kádár v určitej miere povolil súkromné podnikanie.
Oveľa chutnejší guláš, ako sa varil za socializmu, varia v Maďarsku dnes. A nielen guláš. Maďarská gastronómia prevyšuje tú našu o niekoľko tried. Aj v tom najzapadnutejšom pohostinstve sa dá príjemne najesť, aj to najlacnejšie maďarské víno vcelku chutí. Len – pohľad na účtenku našinca niekedy trochu zarazí. Maďarsko pôsobí celkom ľudovo. Nielen v Budapešti sú však ceny pre Slováka prekvapením. Chodí sa sem síce za lacnými nákupmi a kto vie kde, ten sa môže najesť lacno a dobre, ale občas aj obyčajný motorest stojí viac než ako sme zvyknutí na Slovensku.
Reštaurácia vedľa baziliky svätého Štefana, najväčšieho budapeštianskeho chrámu, v ktorom ukazujú najcennejšiu maďarskú relikviu – zabalzamovanú ruku kráľa Štefana, ponúka v akcii najlacnejšie cestoviny za päť a pol eura. Ceny „exkluzívnych jedál“, ako ich jedálny lístok nazýva, začínajú na dvojnásobku tejto sumy. Bez prílohy.
Ceny v zastrčenom bufete s nonstop otvoreným obchodom s potravinami a alkoholom? Jedlo tu predávajú na váhu. Za sto gramov fašírky zaplatíte osemdesiat centov, sto gramov klobásky vás vyjde na euro a dvadsať centov, sto gramov vyprážaného syra niečo cez euro. Kávička? V malých ošumelých podnikoch dostanete preso od šesťdesiat centov a kávu s mliekom od eura dvadsať. V lepších kaviarňach sú ceny približne dvojnásobné.
No a v najvychýrenejších historických kaviarňach, ktoré boli väčšinou počas komunizmu zatvorené, aby sa v nich nezhromažďovali „podvratné živly“, si ešte kúsok priplatíte. Napríklad Centrál Kávéház na ulici Károlyi Mihály. Doteraz je najväčšia z historických budapeštianskych kaviarní. Až do vypuknutia druhej svetovej vojny bola veľmi populárna. Diskutovali tu spisovatelia, umelci a novinári.
Po vojne a nástupe komunistov k moci takéto voľnomyšlienkárske miesta neboli viac tolerované. Centrál Kávéház zatvorili. Znovuotvorenia sa dožila až v roku 1989. Kávička tam stojí okolo dvoch eur. Raňajky aj desať – toľko, čo inde celý obed. No a trojchodový obed vyjde takmer na dvadsať eur.
Ľudové veľkomesto
Koľko stojí Budapešť? Vstupenka do ZOO pre dospelého je osem a pol eura, pre deti o dve a pol eura menej. Vstup do Vidámparku je sedemnásť a pol eura, ale nezahŕňa vstupné na všetky atrakcie, za niektoré si treba priplácať. Svetoznáme kúpele Széchenyi stoja šestnásť eur na celý deň a terapeutické procedúry začínajú na jedenástich eurách. Celodenný vstup do najmodernejšieho aquaparku stojí necelých osemnásť eur. Dvojhodinová tour so sprievodcom v obojživelnom autobuse vyjde dospelého na tridsať eur, dieťa na dvadsať a deti do šesť rokov ju môžu absolvovať bezplatne. A prehliadka parlamentu je pre občanov Európskej únie zdarma.
Prečo teda navštíviť mesto s dedičstvom socializmu, kde ľudia hovoria nezrozumiteľnou hatlaninou a tí najväčší národovci si na auto lepia mapku svojej republiky z obdobia Veľkého Maďarska? Pretože termálna voda z nej urobila najväčšie kúpeľné mesto sveta. Cítiť v nej svetácky duch veľkomesta, a zároveň si zachováva svoju ľudovosť s blšími trhmi, čínskymi obchodníkmi, malými vinárničkami a klasickými bufetmi. Môžete sa tu previezť v druhom najstaršom metre na svete (po londýnskom), navštíviť dvestodvadsaťtri múzeí a galérií, štyridsať divadiel, päťdesiatštyri kín a sedem koncertných sál.
Z komunistickej minulosti Maďari vyťažili asi najviac z krajín bývalého východného bloku. V Budapešti majú napríklad Múzeum teroru, ktoré prezentuje praktiky maďarskej tajnej polície ÁVH, Park sôch s monumentmi niekdajších pohlavárov režimu, hrdinských sovietskych vojakov aj obyčajného pracujúceho ľudu, a veľa barov pripomínajúcich niekdajšiu „slávnu“ éru.