Len na skok od Londýna sa nachádza príjemné prímorské stredisko Brighton, ktoré si určite získa všetkých vyznávačov zábavy, voľnosti a nočného života.
Život „dávno minulý“
Hoci bol Brighton pôvodne len malou rybárskou osadou, veľmi rýchlo sa vypracoval na obľúbené prímorské letovisko. O rozvoj mesta sa najviac zaslúžil princ regent, neskorší kráľ Juraj IV, ktorý si Brighton zamiloval od svojej prvej návštevy v roku 1783. Odvtedy tu trávil väčšinu svojho voľného času, aby aspoň dočasne unikol londýnskym konvenciám.
Ako veľký obdivovateľ modernej architektúry, Juraj IV. stojí aj za výstavbou najmajestátnejšej budovy v meste – exotického kráľovského pavilónu. Na jeho mieste kedysi stála obyčajná farma, ale jej centrálna poloha s výhľadom na more ju predurčila na dôkladnú prestavbu v orientálnom štýle. Tá začala v roku 1787 a z farmy sa postupne stala pohodlná vilka Marine Pavilion. Ani tá však nestačila na usporadúvanie veľkolepých zábav hostiteľa, a preto bola počas ďalších siedmich rokov stavebných prác rozšírená do súčasnej podoby a premenovaná na Royal Pavilion. Palác je obklopený upravenými záhradami a dnes slúži ako múzeum a sídlo informačnej kancelárie.
Ďalšou historickou zaujímavosťou Brightonu je najstaršia dodnes prevádzkovaná elektrická železničná dráha na svete, takzvaná Volk’s Electric Railway. Trať dlhá približne dva kilometre bola postavená v roku 1883 a vedie pozdĺž pobrežia od Brighton Pier až k Black Rock v prístave Marina.
Život cez deň
Avšak história určite nie je hlavným lákadlom Brightonu – toto mesto žije prítomnosťou tu a teraz. Najviac to pocítite, keď sa za príjemného počasia vyberiete na prechádzku po pobrežnej promenáde, ktorá sa tiahne po dĺžke viac ako 5 km. Cestu si budete kliesniť pomedzi množstvo usmievavých korčuliarov, cyklistov, či rodinky s deťmi na prechádzke. Množstvo bežcov poctivo trénuje na pravidelne organizované charitatívne polmaratóny, ktorých sa zúčastňujú športovci všetkých vekových aj výkonnostných kategórií.
Z promenády môžete zísť priamo na rozľahlú kamienkovú pláž, spraviť si piknik, čítať knihu, počítať čajky alebo si len tak vychutnávať pohľad na more. Pláž je lemovaná početnými obchodíkmi s pohľadnicami a suvenírmi, medzi ktorými sa však skrýva aj múzeum rybárstva či umelecká galéria. Hlavnou atrakciou pobrežnej časti mesta je Brighton Pier. Na tomto móle, kde sa slaný morský vzduch mieša so sladkou vôňou palaciniek, šišiek a cukrovej vaty, si na svoje prídu najmä deti. Môžu sa dosýta vyblázniť na kolotočoch alebo si zmerať sily pri niektorej z hier a súťaží. Zo súčasného móla možno vidieť pozostatky jeho predchodcu, nazývaného West Pier, ktoré zničil požiar v roku 1975.
Veľmi obľúbenou činnosťou v Brightone je najmä počas letných mesiacov plážový volejbal. Večne obsadené a starostlivo udržiavané kurty nájdete v športovom stredisku priamo na pláži. Okrem volejbalu si môžete zahrať plážový futbal alebo rugby. Ako v správnom prímorskom centre nájdete v Brightone aj širokú ponuku kurzov potápania, surfovania a jachtingu. Množstvo lodičiek, ktoré vidno za priaznivého počasia na obzore napovedá, že Royal Brighton Yacht Club má viac ako 130 ročnú tradíciu a patrí k najväčším v Európe. Ak vás plavba na šírom mori neláka, ale predsa len by ste si jachty radi prezreli zblízka, tak určite neobíďte prístav Marina. Toto miesto ponúka oveľa viac ako len zakotvené lode – nájdete tu množstvo obchodov, kaviarničiek, reštaurácií a takmer stredomorskú atmosféru.
Ak máte na spoznávanie Brightonu viac dní, neváhajte vyraziť aj za hranice mesta, trebárs na bicykli. V tesnom okolí nájdete očarujúcu prírodu národného parku South Downs, starobylé panstvá a hrady, ako aj malebné mestečká. Jedným z nich je napr. Lewes, preslávené svojím každoročným okázalým ohňostrojom, ktorým 5. novembra oslavujú obľúbený anglický sviatok, tzv. Guy Fawkes Night. Alebo historický Rottingdean, ktorý bol okrem iného domovom spisovateľa Rudyarda Kiplinga, autora slávnej Knihy džunglí.
Život v noci
Špecifický kolorit mesta vytvárajú v neposlednom rade študenti – na dvoch univerzitách je ich zapísaných viac ako tridsaťtisíc. V lete ich v školských laviciach vystriedajú účastníci letných kurzov angličtiny, ktorí sa sem zbiehajú z celého sveta. A hlavne vďaka študentom sa život v Brightone nezastaví ani v neskorých nočných či v skorých ranných hodinách.
Na večerné posedenia s priateľmi je ideálna štvrť Lanes. Niekdajšie centrum rybárskej osady tvorí dodnes osobitú časť mesta. V spletitých uličkách nájdete plno klubov, pubov, kaviarní, obchodov a reštaurácií všetkých cenových kategórií. A do povznesenej nálady vás dostanú vystúpenia pouličných umelcov či jazzové koncerty. Východiskovým bodom tejto štvrti je námestie Churchill Square s rovnomenným nákupným strediskom. Hneď vedľa stojí veža Clock Tower, postavená v roku 1888 na pamiatku 50 ročného jubilea kráľovnej Viktórie na tróne.
V lete sa väčšina nočného života sústredí do nočných klubov v okolí pláže, kde prebiehajú diskotéky rovno pod holým nebom. Ďalšou možnosťou na vyrazenie do ulíc je štvrť North Laine. Aj táto moderná a intelektuálna mestská časť má svoje námestie, ktorému dominuje novopostavená mestská knižnica Jubilee Library. Okrem toho je tu sústredných viac ako tristo obchodov, štyri divadlá, dve múzeá a nespočetné množstvo pubov.
Ak by vás náhodou pred tým, než pôjdete von, trápilo, čo na seba, tak v Brightone sa obmedzenia naozaj nekladú. Máte chuť vyraziť v plesových šatách a lodičkách? Smelo do toho – a vôbec nevadí, ak nadránom budete ihličky niesť namiesto kabelky v rukách. Ak uprednostňujte vyťahané tepláky, poslúžia úplne rovnako. Ale najviac predsa len zažiarite, ak prídete v kostýme – superhrdinu, zvieratka alebo trebárs Santa Clausa. Čím bláznivejšie, tým lepšie…to je hlavné motto tohto mesta.
Takže ak vás na vašich potulkách omrzí strohosť a upätosť Anglicka, bude pre vás Brighton nepochybne osviežujúcou zastávkou. Veď toto obľúbené turistické letovisko si svoju uvoľnenú dovolenkovú atmosféru udržiava po celý rok.