Barry: Miesto ako stvorené na nedeľné prechádzky

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Barry: Miesto ako stvorené na nedeľné prechádzky
Lea Podstanická

Na mieste, kde kedysi stála spleť kolotočov a vodných tobogánov, sa dnes zelenie už len hustá tráva, namiesto výskotu detí počuť vlny rozbíjajúce sa na skalnatých útesoch a luxusné hotely nahradili rodinné domy. To je dnešný Barry Island (z waleštiny: Ynys y Barri), ležiaci v južnej časti Walesu, v oblasti Vale of Glamorgan. Miesto, akoby jeden povedal, zapadnuté prachom zašlej slávy. Kedysi vyhľadávaná dovolenková destinácia odolávala v letných mesiacoch náporu tisícov zábavychtivých návštevníkov hľadajúcich “waleský Disneyland”. A aj ho našli – Barry Pleasure Park, ktorý je dnes už minulosťou.

Pri pohľade na až „dôchodcovsky“ pokojné mestečko Barry v Južnom Walese by máloktorí turista veril, že tadiaľ ešte pred dvadsiatimi rokmi prechádzala jedna z hlavných tepien zábavného priemyslu.

Na mieste, kde kedysi stála spleť kolotočov a vodných tobogánov, sa dnes zelenie už len hustá tráva, namiesto výskotu detí počuť vlny rozbíjajúce sa na skalnatých útesoch a luxusné hotely nahradili rodinné domy. To je dnešný Barry Island (z waleštiny: Ynys y Barri), ležiaci v južnej časti Walesu, v oblasti Vale of Glamorgan. Miesto, akoby jeden povedal, zapadnuté prachom zašlej slávy. Kedysi vyhľadávaná dovolenková destinácia odolávala v letných mesiacoch náporu tisícov zábavychtivých návštevníkov hľadajúcich „waleský Disneyland”. A aj ho našli – Barry Pleasure Park, ktorý je dnes už minulosťou.

Polostrov (napriek tomu, že v názve je ostrov Barry, z angl. Barry Island) spoločne s mestom s rovnomenným názvom Barry síce stratili lesk peňazí, zato priamo úmerne nabrali na typickom waleskom šarme. A ten sa jednoznačne oplatí vidieť.

Lesk a bieda Barry

Barry: Miesto ako stvorené na nedeľné prechádzky
LeaPodstanická Lea Podstanická

Barry Pleasure Park patriaci pod sieť anglickej spoločnosti Butlins otvorili v šesťdesiatych rokoch minulého storočia, konkrétne v roku 1966. Po úspešných rokoch, kedy sa oblasť stala synonymom zábavného priemyslu vo Walese, nastal nečakane rapídny úpadok verejného záujmu.

Rastúce ceny vstupeniek, cestovných lístkov aj ubytovania dosiahli pre návštevníkov neúnosnú hranicu. Napriek tomu, že hlavným zámerom spoločnosti Butlins bolo poskytovanie finančne prijateľných rodinných dovoleniek, cena týždňového výletu do zábavného parku na polostrove sa rovnala cene pobytu pri Stredozemnom mori.

Barry: Miesto ako stvorené na nedeľné prechádzky
LeaPodstanická Lea Podstanická

Napriek nemalým snahám park udržať pri živote sa do rezortu každoročne vracalo menej a menej rodín. Brány lunaparku nakoniec definitívne uzavreli o tridsať rokov neskôr od veľkolepého otvorenia. Oblasť začala chátrať.

Na mieste dodnes ostali odpudzujúco pôsobiace pozostatky dráh, kolotočov a iných atrakcií, ktoré s nánosom hrdze a špiny pôsobia skôr strašidelne než nostalgicky.

Podobný osud postihol aj ďalšie rezorty spoločnosti Bulins až na tri výnimky, ktoré prešli do rúk dcérskej spoločnosti.

Na skok od Cardiffu

Barry má veľmi dobrú dostupnosť, od hlavného mesta Walesu – Cardiffu, je doslova len na skok autom či autobusom, približne 14 kilometrov. Obyvatelia tu cez víkend nachádzajú pokoj, akoby rozprávkový kúsok zeme ako stvorený na relax po celotýždennom strese. Rozľahlá čistá piesočnatá pláž je obľúbeným miestom nielen u detí, tešia sa z nej hlavne „psíčkari” s ich miláčikmi.

Víkendovú prechádzku popri rodinných domoch vo viktoriánskom štýle, kedysi príbytkoch miestnych námorníkov, po chodníčkoch kľukatiacich sa na útesoch či pláži väčšina zakončí na promenáde pri šálke kávy. A nie len tak obyčajnej šálke horúceho nápoja.

„Pätnásť minút slávy” a zisk je zaručený

Barry: Miesto ako stvorené na nedeľné prechádzky
LeaPodstanická Lea Podstanická

Práve z kaviarne na promenáde v Barry od júla 2008 naživo uvádzali obľúbenú anglickú rádiošou The Scott Mills z éteru Radio 1, na čo sú jeho obyvatelia nesmierne pyšní. Do Barry sa aj takýmto spôsobom opäť pomaly vracajú turisti a s nimi aj potrebné financie.

Zatiaľ sa však ani zďaleka nedá hovoriť o dovolenkovom rezorte, čo má na druhej strane tiež svoje výhody. The Scott Mills nie je jediným mediálnym ťahákom pre turistov. Na ostrove sa niekoľkokrát nakrúcal tiež u Angličanov veľmi populárny sci-fi seriál Doctor Who (2005) z dielne štúdií BBC. Novopostavené moderné štúdiá britskej vysielacej spoločnosti, kde sa celý seriál pripravuje, sídlia len niekoľko kilometrov ďalej, priamo v spomínanom Cardiffe.

Takmer naj

Barry má vraj po kanadskom zálive Fundy druhý navvyšší rozdiel vo výške hladiny mora. Rozdiel medzi prílivom a odlivom je až 15 metrov.

Kriminalita

Barry: Miesto ako stvorené na nedeľné prechádzky
LeaPodstanická Lea Podstanická

Ako návštevníka vás pri pohľade na priestranné rodinné domy, ktoré sa „netlačia” jeden k druhému a majú neskutočný výhľad na more, pravdepodobne napadne, že práve ostrov Barry je vhodný na oddych v dôchodkovom veku. Miestni vám však túto ilúziu okamžite vyvrátia a upozornia na extrémne vysokú kriminalitu.

Tá vraj bola kedysi dokonca ešte vyššia. Nočné rozbíjanie okien, vykrádanie domov a prepady na ulici už nie sú na dennom poriadku, napriek tomu nelichotivá povesť oblasti ostala. Možno aj z tohto dôvodu sú cenové relácie domov a bytových zariadení na romantickom ostrove Barry približne trikrát lacnejšie než v okolitých oblastiach Sully, Penarth či Cardiff.

Miesta v okolí

Ak sa rozhodnete navštíviť Barry, nemali by ste minúť spomínané neďaleké mestečko Penarth vzdialené len asi päť kilometrov smerom na severovýchod.

Medzi jeho hlavné atrakcie patrí pôsobivé mólo (angl. Penarth Pier) vo viktoriánskom štýle postavené koncom devätnásteho storočia (1895).

Je z neho dokonca možné chytať aj ryby, povolenie si však musíte vybaviť na miestnom úrade. V tomto období opäť podlieha rekonštrukcii, za ostatné roky ich už bolo niekoľko. Miestne úrady však na pýchu mesta nedajú dopustiť a každoročne do neho investujú tisícky libier.

Samozrejmosťou je waleská metropola Cardiff, do ktorej vám cesta z Barry potrvá približne pol hodinu autom. Toto veľkomesto pravdepodobne ulahodí turistom každej krvnej skupiny – či už máte chuť na historické exkurzie, moderné umenie, kvalitné divadelné predstavenie, prechádzku popri mori, nakupovanie alebo posedenie v tradičnom waleskom pube či kaviarni s výhľadom na prístav pri západe slnka. Tak či tak, určite by ste nemali minút veľkolepé moderné Millenium Stadium či Wales Millenium Centre.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať