Vydávate sa na dlhé cesty za dobrodružstvom lietadlom, autobusom alebo vlakom, ale trápi vás jeden neduh – hluk dopravného prostriedku. Nepretržité niekoľkohodinové hučanie motora, rozhovory cestujúcich alebo plačúce deti môžu byť naozaj otravné. Našťastie existuje jednoduché riešenie v podobe slúchadiel s ANC. Vysvetlíme vám, čo je ANC, jeho výhody a nevýhody a aké druhy existujú.
Čo je ANC (aktívne potlačenie hluku) a aké sú jeho výhody?
ANC je skratka pre aktívne potlačenie hluku, čo je technológia , ktorá je súčasťou takmer všetkých bezdrôtových slúchadiel. Umožňuje potlačiť rušivé hluky okolia pre nerušené počúvanie našich obľúbených skladieb. Mnoho ľudí využíva ANC technológiu aj bez počúvania hudby, aby sa mohli lepšie sústrediť v práci, učiť sa alebo zaspať.
Princíp fungovania spočíva vo vyrušení prichádzajúceho zvuku tým, že sa mu do cesty postaví rovnaký zvuk.
V slúchadlách sa nachádzajú citlivé mikrofóny, ktoré zaznamenávajú všetky zvuky z okolia a následne reproduktor vytvorí opačnú vlnu zvukov s rovnakou frekvenciou, ale odlišnou amplitúdou.
Nie je to však stopercentné. Technológia aktívneho potlačenia hluku si vie veľmi dobre poradiť s opakujúcimi sa zvukmi, ako je hluk dopravného prostriedku či ruch ulice, ale problémy má s náhlymi zvukmi, ako je zatrúbenie alebo výkrik človeka.
Funkcia ANC v slúchadlách vám môže pomôcť aj ochrániť sluch, pretože nemusíte zvyšovať hlasitosť, aby ste prerušili hluk okolia.
Aké sú nevýhody ANC slúchadiel?
Ako každá technológia, aj aktívne potlačenie hluku má svoje výhody a nevýhody. Hlavnou nevýhodou niektorých slúchadiel pri zapnutom ANC je skresľovanie prehrávaného zvuku. Preto mnoho audiofilov nemá rado túto technológiu.
Ďalšou nevýhodou je zvýšená spotreba pri zapnutej funkcii ANC. Aby mohol byť zvuk vyrušený, je potrebné zapojiť naraz mnoho súčastí slúchadiel vrátane procesora, čo zníži výdrž batérie, preto výrobcovia udávajú výdrž pri zapnutej a vypnutej funkcii.
TIP: Pozor na ANC na rušnej ulici. Môže to byť nebezpečné, pretože nemusíte počuť napríklad prichádzajúcu električku. Prepnite si preto slúchadlá na transparentný režim (Ambient).
Je niekoľko druhov ANC. Najlepšie je hybridné ANC
Nie je ANC ako ANC. Vyrobiť slúchadlá s kvalitným potláčaním hluku nie je nič jednoduché, vyžaduje to mnoho skúseností výrobcu. Preto ak si kúpite lacné slúchadlá od neznámej značky, nemusí byť potlačenie hluku také kvalitné, ako v prípade produktu od ostrieľanej firmy ako sú Sony či Bose.
ANC slúchadlá môžu mať základné 3 typy potláčania hluku.
Prvý typ je tzv. Feedforward ANC. Je to najbežnejší typ potláčania hluku, keď je mikrofón umiestnený na vonkajšej strane slúchadiel. Dokáže skvele potlačiť vyššie zvukové frekvencie, ale má problémy s nižšími frekvenciami a citlivosťou pri fúkaní vetra. A musíte mať vždy správne nasadené slúchadlá, inak nebudú hluk potláčať správne.
Pri type Feedback ANC sú mikrofóny umiestnené vo vnútri slúchadiel, vďaka čomu nie sú príliš citlivé na nesprávne nasadenie a dobre potláčajú aj hluk vetra. Toto riešenie má nevýhody v tom, že niekedy odfiltruje aj časť hudby.
Hybridné ANC kombinuje obidve technológie a ide o najlepšie potlačenie hluku. Väčšinou ho nájdete v drahších modeloch slúchadiel. Výrobcovia nie vždy uvádzajú typy potláčania hluku, ale hybridným ANC sa radi chvália.
Informačný servis