BRATISLAVA 1. júna (WEBNOVINY) – Slovenský cestovný ruch sa v minulom roku nepodarilo vrátiť ani priblížiť k rekordným číslam z roku 2008. Ako v stredu na tlačovej konferencii informoval prezident Slovenskej asociácie cestovných kancelárií a cestovných agentúr (SACKA) Tomáš Hasala, devízové príjmy z aktívneho cestovného ruchu, ktorý zahŕňa pobyty zahraničných klientov na Slovensku, vlani medziročne vzrástli len symbolicky o 0,6 % na 1,684 mld. eur. „Vzhľadom na vysoký pokles v predchádzajúcom krízovom roku ide o náznak stabilizácie, hoci zďaleka nie návrat k rekordným úrovniam roku 2008,“ povedal Hasala.
Pozitívny je však podľa jeho slov fakt, že saldo zahraničného cestovného ruchu bolo aj v minulom roku pozitívne vo výške 214 mil. eur, keď podiel cestovného ruchu na exporte služieb dosiahol až 38 %. „Z tohto hľadiska však vidno, že odvetvie cestovného ruchu zostáva zo strany štátu stále nedocenené,“ upozornil Hasala.
Domáci cestovný ruch nebude motorom rozvoja
V oblasti domáceho cestovného ruchu minuloročný vývoj kopíroval výsledky z roku 2009. Počet ubytovaných domácich návštevníkov klesol oproti roku 2009 o 0,8 % na 2,066 mil. a počet prenocovaní klesol o 0,9 % na 6,561 mil. Rast ekonomiky bol síce v minulom roku silný, keď hrubý domáci produkt stúpol o 4 %, no domáci cestovný ruch bol takmer nulový. „Nemožno sa teda domnievať, že by domáci cestovný ruch mal byť v najbližších rokoch motorom rozvoja cestovného ruchu na Slovensku,“ konštatoval Hasala.
Významnú úlohu podľa neho naďalej zohrávala individuálna turistika, ktorá sa na celkovom objeme devízových príjmov podieľala 95 percentami, zatiaľ čo organizovaná turistika mala iba 4,8-percentný podiel. „Slovensko je krajina regionálneho turizmu, keďže turisti z Českej republiky, Maďarska, Poľska ale aj Nemecka nepotrebujú cestovné kancelárie na to, aby si zabezpečili dovolenky,“ vysvetlil Hasala.
Počet ubytovaných návštevníkov v minulom roku medziročne stúpol len mierne o 0,3 % na 3,392 mil., pričom v prípade zahraničných návštevníkov išlo o nárast 2,2 %. Počet prenocovaní naopak medziročne klesol o symbolických 0,2 % na 10,367 mil. pri zachovaní priemerného počtu prenocovaní 3,1 nocí.
Pokiaľ ide o zdrojové krajiny, štruktúra sa vlani významne nezmenila a Slovensko je naďalej krajinou regionálneho turizmu závislou na zdrojových trhoch okolitých krajín. „Do budúcnosti neočakávame významnú zmenu regionálneho charakteru slovenského incomingu, naopak, považujeme za nevyhnutné pozíciu Slovenska na týchto trhoch posilňovať s cieľom zvýšenia počtu prenocovaní aj tržieb, nakoľko zďaleka nedosahujú svoj potenciál,“ konštatoval Hasala.Výpadok klientely z Poľska i Nemecka
Alarmujúci je podľa Hasalu výpadok poľskej klientely, ktorá v mnohých slovenských strediskách patrila mnoho rokov k ťažiskovej a ktorá sa ani v minulom roku na Slovensko nevracala, aj keď v niektorých krajinách, ako napríklad v Rakúsku, zaznamenali vlani jej nárast. „Naznačuje to stratu konkurencieschopnosti, čo môže byť v budúcnosti hrozbou pre odvetvie cestovného ruchu,“ doplnil Hasala.
Rovnako sa znížil aj počet návštevníkov z Nemecka, keď staršia generácia zvyknutá chodiť na Slovensko už pred rokom 1989 prestala cestovať, no mladú generáciu naša krajina neoslovila. „Toto je skôr otázka marketingu krajiny, kde štát pochybil,“ dodal Hasala.
Z hľadiska leteckej dopravy minuloročnú letnú sezónu charakterizoval vstup nového leteckého prepravcu Travel Service na slovenský trh, no negatívny vplyv mala politická situácia v Grécku a výbuch sopky na Islande. „Uvedené vplyvy vrátane dozvukov svetovej finančnej krízy mali za následok zreálnenie kapacít zo strany slovenských touroperátorov, čo viedlo k zníženiu počtu zájazdov vo forme last minute,“ uviedol predseda Klubu touroperátorov SACKA Mikuláš Milko.
Počet predaných leteckých zájazdov vzrástol
Celkovo vlani vzrástol počet predaných leteckých zájazdov o 9 %. V tomto roku by podľa Milka mal tento trend pokračovať, keď doteraz posilnil predaj v porovnaní s minulým rokom o 10 %. Tento rok bude podľa neho záujem predovšetkým o Turecko, kde pomer kvality a ceny je pre Slovákov stále zaujímavý. Nasledovať bude Bulharsko, Chorvátsko, Španielsko a Grécko. Menší záujem bude podľa Milka o Egypt a Tunisko, kde sa už znížil počet ponúkaných zájazdov.