BRATISLAVA 26. novembra (WEBNOVINY) – Súčasný systém správy dane z motorových vozidiel sa zmení. Parlament totiž v stredu schválil návrh zákona o dani z motorových vozidiel. Podľa ministerstva financií by tak mala byť táto daň spravodlivejšia, ekologickejšia a prehľadnejšia.
Dane pôjdu štátu, nie samosprávam
Sadzby dane sa zjednotia tak, aby boli rovnaké pre celé Slovensko a pri ich výške bude zohrávať úlohu ekologickosť vozidla a jeho vplyv na životné prostredie.
Zásadnou zmenou pritom je, že príjem dane už nebude príjmom samospráv, ale štátu, ktorý samosprávam bude tento výpadok kompenzovať navýšením príjmov z podielových daní.
Výška sadzieb je v schválenom zákone stanovená na základe priemerne najnižších sadzieb, ktoré sú v súčasnosti platné na Slovensku. Združenie autodopravcov ČESMAD pozitívne vníma to, že sa zjednotia sadzby a že mnohí dopravcovia si môžu znížiť dane.
Motocykle určené na podnikanie bude treba zdaniť
Takisto uvítali dohodu na tom, že do zákona sú zapracované aj zľavy pre ekologické vozidlá. Po akceptovaní pripomienok autodopravcov boli nastavené na 25 percent pri nových vozidlách do veku troch rokov, na 20 percent pri tri- až šesťročných a 15-percentnú zľavu budú môcť využívať majitelia vozidiel s vekom od šesť do deväť rokov.
Zavádza sa tiež ďalšie zníženie ročných sadzieb daní pre hybridné motorové alebo hybridné elektrické vozidlá, vozidlá s pohonom CNG, LNG alebo na vodík. Na druhej strane sa zase bude zvyšovať sadzba dane pre vozidlá staršie ako 12 rokov.
Daň sa podľa návrhu bude aj naďalej dotýkať len motorových vozidiel využívaných na podnikanie. Zjednotí sa a zároveň sa uzákoní okruh oslobodení od dane. Pôjde napríklad o oslobodenia pre autobusy verejnej dopravy, vozidlá záchrannej zdravotnej služby, alebo vozidlá v poľnohospodárskej výrobe.
Naopak, v návrhu sa zavádza aj zdanenie motocyklov určených na podnikanie. Zákon o dani z motorových vozidiel nadobudne účinnosť od 1. januára budúceho roku.
Vláda začala zoštátňovať samosprávu, hovorí Frešo
Parlament urobil prvý krok k zrušeniu decentralizácie verejnej správy na Slovensku, tvrdí predseda Bratislavského samosprávneho kraja (BSK) Pavol Frešo. Samosprávnym krajom sa tak odoberá právomoc rozhodovať o výške jedinej dane a od budúceho roka budú daňové prímy samosprávnych krajov závisieť len od rozhodnutia vlády.
„Posledný vývoj v samosprávach na Slovensku jednoznačne signalizuje nenápadný, ale o to razantnejší postupný prechod od decentralizácie k centralizácii samospráv. Vláda sa snaží dodržať kritéria Európskej menovej únie, čo úplne rešpektujeme, ale rieši to prakticky len prostredníctvom zvyšovania svojich príjmov od občanov a samospráv,“ uviedol Frešo a upozornil, že zákonodarcovia pri svojom rozhodovaní ignorovali názory predstaviteľov samospráv, ktoré zákon odmietli a považujú ho za hrubý zásah do kompetencií krajov.
„Proti navrhovanému a dnes aj schválenému právnemu predpisu sa okrem krajského zastupiteľstva v Bratislave postavili mestské parlamenty v Bratislave, Senci, Stupave, Malackách aj v Martine,“ dodal Frešo.
Predseda Bratislavského kraja pre uznesenie zastupiteľstva BSK požiada prezidenta Slovenskej republiky Andreja Kisku, aby zákon po preštudovaní vrátil parlamentu na opätovné prerokovanie.