Viaceré české osobnosti napísali list adresovaný predsedníčke Poslaneckej snemovne Parlamentu Českej republiky Markéte Pekarovej Adamovej, ktorého cieľom je upozorniť na snahu slovenských vládnych strán odvolať predsedu Progresívneho Slovenska Michala Šimečku z postu podpredsedu Národnej rady SR.
Ako referuje web forum24.cz, pod list sa podpísali muzikantka a herečka Iva Bittová, podnikateľ a filantrop Jan Dobrovský, bývalý politický väzeň Heřman Chromý, vysokoškolský učiteľ Daniel Kroupa či novinár Jaroslav Veis.
Prípad sa dotýka aj spoločnej minulosti
„Za autora odôvodnenia návrhu plného vymyslených obvinení, ktorý sa tónom aj jazykom v ničom nelíši od denunciantských textov éry normalizácie z pier dôstojníkov ŠTB, je v jeho digitálnych vlastnostiach označený riaditeľ Slovenskej informačnej služby Pavol Gašpar, syn poslanca Smeru Tibora Gašpara. Dokument medzi iným naznačuje aj podiel Michala Šimečku na polarizácii spoločnosti, ktorá viedla k atentátu na súčasného slovenského premiéra Roberta Fica,“ upozorňujú v liste české osobnosti.
Vyhrážky smrťou aj nechutné útoky na Šimečkovu partnerku či dcéru. Progresívci upovedomili bezpečnostné zložky (video)
Ďalej tvrdia, že prípad sa dotýka aj spoločnej minulosti Čechov a Slovákov. „Dokument znevažuje a napáda aj členov rodiny Michala Šimečku, ktorí sa významným spôsobom podieľali na obnove demokracie v bývalom Československu a budovaní česko-slovenských vzťahov,“ píše sa ďalej v liste, ktorý zdôrazňuje, že strýko Michala Šimečku bol po revolúcii v roku 1989 poradcom prezidenta Václava Havla.
Politická vendeta
Osobnosti tvrdia, že voči Šimečkovi je vedená účelová kampaň, a to „prostriedkami úpadkového reálneho socializmu“, a je aktom „politickej vendety za jeho verejnú kritiku súčasnej slovenskej vlády a jej predstaviteľov s cieľom ho umlčať a vytesniť z verejného priestoru“.
List vyzýva predsedníčku českého parlamentu, aby v prípade, že dôjde k „škandalóznemu odvolaniu Michala Šimečku“ z funkcie podpredsedu NR SR, s ňou Poslanecká snemovňa Parlamentu Českej republiky prerušila všetky oficiálne styky do doby, než nastane náprava pomerov a než „sa slovenský parlament vráti do rodiny demokraticky konajúcich zákonodarných zborov“.