– Výročný jesenný kongres ITAPA prináša desiatky inšpiratívnych zahraničných aj domácich spíkrov, lídrov či manažérov zo súkromného, verejného i neziskového sektora, IT a akademickej obce
– Ukážu vám svet digitálnych technológií tak, ako ste ho dodnes ešte nevnímali
– Ťahákom bude dátová revolúcia v medicíne či inovácie a bezpečnosť vo svete digitálu
– Hosťami 15. ročníka kongresu ITAPA bude aj medzinárodná trojica vysokopostavených manažérov z oblasti kybernetickej bezpečnosti: Rastislav Janota, riaditeľ sekcie informačnej bezpečnosti a elektronického podpisu Národného bezpečnostného úradu, Jaroslav Šmíd, námestník riaditeľa českého Národního bezpečnostního úřadu pre kybernetickú bezpečnosť a Steve Purser z ENISA (Európska agentúra pre bezpečnosť sietí a informácií, kde zodpovedá za všetky prevádzkové aktivity)
– Budú debatovať o tom, ako sú na tom krajiny v kybernetickej bezpečnosti, kde sú najväčšie plusy aj medzery
– Ich poznatky si budete môcť vypočuť už 15. novembra na kongrese ITAPA
„Vlastníme smartfóny, počítače, tablety. Všetko sú to prístroje, ktoré uchovávajú informácie a tie sa môžu stať predmetom záujmu hackerov. Či už ide o vaše bankové, zdravotné alebo napríklad i rodinné údaje. Rovnako sa však vaše technologické zariadenia môžu stať len prostriedkom na ďalší útok,“ vraví Rastislav Janota, riaditeľ sekcie informačnej bezpečnosti a elektronického podpisu Národného bezpečnostného úradu. Práve on bude viesť sekciu Kybernetická bezpečnosť na medzinárodnom kongrese ITAPA 2016: Make IT Easy v bratislavskom hoteli Crowne Plaza v utorok 15. novembra hneď po obede (13.30 – 15.15 h).
Sekcia vyvrcholí diskusiou, a práve na tej by nemal chýbať nikto, koho táto téma zaujíma, pretože sa jej aktívne zúčastnia aj Jaroslav Šmíd, námestník riaditeľa českého NBÚ a Steve Purser, riaditeľ prevádzkových aktivít Európskej agentúry pre bezpečnosť sietí a informácií, ktorý bude mať k téme aj samostatnú prednášku Technologické trendy, hrozby a následné reakcie z pohľadu ENISA (v paneli Inšpirácie pre eGovernment približne o 11.45 h.). Počas debaty nám vysvetlia, ako sa dá pred čoraz sofistikovanejšími a zdatnejšími hackermi chrániť… a dá sa to vôbec? Dozvieme sa aj to, ako na tom sú jednotlivé krajiny v Európe?
Prečo sú vlastne Česi v porovnaní so Slovákmi pri kybernetickej bezpečnosti tak vpredu? Stojí za tým jednoduchý fakt. Už pred pár rokmi schválili naši západní susedia svoj prvý kybernetický zákon, ktorý mal silnú podporu vlády. „Vďaka tomuto kroku už majú Česi implementovaných 70 až 80 percent Smernice o sieťovej a informačnej bezpečnosti, za ktorou stojí Európska únia,“ reaguje Rastislav Janota. Ako ďalej podotýka, robia to veľmi dobre. Stihli už napríklad zorganizovať aj cvičenie, ktorého sa zúčastnili aj ministri, a na ktorom sa precvičovala kríza v kybernetickom priestore.
Práve smernica a jej zavedenie po legislatívnej i technologickej stránke má v praxi dokázať to, že objem úspešných útokov sa zníži. A hoci sa nedá odhadnúť, o koľko percent, keďže počet útokov celosvetovo rastie, rozhodne ide o dobrú správu. Ako dlho si na to budú musieť Slováci počkať? A kedy vôbec doženieme Čechov, respektíve – doženieme ich?
Odpovede na tieto i ďalšie otázky vám dajú Rastislav Janota, Jaroslav Šmíd a Steve Purser už budúci týždeň na dvojdňovom medzinárodnom kongrese ITAPA v bratislavskom hoteli Crowne Plaza.
Viac informácií, program a registrácia: www.itapa.sk
Bezplatná akreditácia pre médiá (do 11. novembra 2016) TU
Otázky: media@itapa.sk
Prečo je tohtoročná ITAPA Make IT Easy
Na Slovensku sa za posledný rok či dva spustilo veľa projektov. Avšak tie sa nestali bežnou súčasťou našich životov, a len málo ľudí ich využíva. Do veľkej miery to je spôsobené zbytočnou komplikovanosťou a neprehľadnosťou. Zoberme si príklad elektronického podpisu. Bez neho je veľká väčšina dôležitých služieb nedostupná. Ale na to, aby elektronický podpis človek mohol využívať, si musí často inštalovať rôzne aplikácie. Toto nezvládnu bežní ľudia. Preto hlavným trendom súčasnosti je zjednodušovanie – Make IT easy! To je aj hlavná idea tohtoročného kongresu ITAPA – ako môžu robiť IT technológie náš život a celý svet jednoduchším. A to aj v oblastiach, kde by sme to nečakali – napríklad pri zjednodušovaní zdravotnej starostlivosti. Aby ľudia nemuseli bojovať s formulármi, ale doslova cez tri kliky dosiahli, čo chcú. Aby štát už prestal „otravovať“ ľudí s pýtaním sa na údaje, ktoré už raz dostal a niekde ich má.
O ITAPA:
Podujatia ITAPA (informačné technológie a verejná správa) už 15 rokov prinášajú nové impulzy a inšpirácie pre slovenský eGovernment, pričom sa stali vrcholnou kongresovo-diskusnou platformou nielen IT komunity. Cyklus podujatí ITAPA, nad ktorým záštitu pravidelne preberajú vysokí štátni predstavitelia, pozostáva z viacerých prestížnych akcií. Medzi najvýznamnejšie patrí konferencia Jarná ITAPA, ktorá sa špecializuje na témy lokálneho, prípadne európskeho zamerania a jesenný dvojdňový medzinárodný kongres. Ten sa zameriava na podporu najnovších eGovernment trendov a riešení digitalizácie spoločnosti z celého sveta, pričom sa radí medzi najvýznamnejšie akcie svojho druhu. Cieľom ITAPA je vytvárať nezávislú platformu, na ktorej majú kľúčoví predstavitelia štátu a biznisu diskutovať a predstavovať inšpiratívne nápady a projekty z oblasti digitalizácie spoločnosti. Každoročne sa ho zúčastnia desiatky renomovaných spíkrov zo Slovenska i sveta, stovky hostí a významné média.