Jedným z optimálnych riešení vykurovania je tepelné čerpadlo. Dokáže zabezpečiť dostatok tepla pre rodinný dom, bytovku aj priemyselný objekt. V dôsledku nízkych tepelných strát je pre tepelné čerpadlá najvýhodnejšia nízkoteplotná vykurovacia sústava – podlahové alebo stenové vykurovanie. V súčasnosti však vďaka neustálemu vývoju technológií možno čerpadlá používať pri všetkých vykurovacích systémov.
Prednosti tepelných čerpadiel
Tepelné čerpadlá sú zariadenia, ktoré odoberajú teplo z okolitého prostredia, transformujú ho z nižšej teplotnej úrovne na vyššiu a ďalej odovzdávajú vykurovacím telesám na vykurovanie či prípravu teplej vody. Pozornosť širokej verejnosti si tepelné čerpadlá získavajú najmä vďaka svojim ekonomickým výhodám. Ekonomickú a energetickú efektívnosť systému však treba hodnotiť vzhľadom na konkrétne klimatické podmienky, dĺžku prevádzky počas roka a tiež spôsob využívania získanej tepelnej energie. Čím väčšie energetické nároky rodinný dom má, tým výraznejšie pocítite úspory. Vykurovanie tepelným čerpadlom je až o 2/3 úspornejšie ako vykurovanie tradičnými zdrojmi, a navyše vďaka nemu získate nezávislosť od vykurovania fosílnymi palivami. Okrem ekonomickej efektivity je nezanedbateľnou prednosťou tohto spôsobu vykurovania ohľaduplnosť k životnému prostrediu. Používaním tepelných čerpadiel totiž môžete výrazne znížiť emisie skleníkových plynov a ďalších škodlivín v ovzduší.
Nízka spotreba elektrickej energie
V našich podmienkach nie je používanie tepelných čerpadiel zatiaľ také bežné ako v zahraničí. Postupne však rastie záujem o tento spôsob vykurovania aj u nás. Tepelné čerpadlo pracuje na princípe chladiaceho termodynamického obehu. Čerpadlo odoberá inak nevyužiteľné nízkopotenciálne teplo z prírody alebo priemyselnej činnosti a premieňa ho pomocou elektrickej energie na teplo. Takto vytvorené teplo s vyšším potenciálom možno používať na rôzne účely – prípravu teplej vody, vykurovanie alebo rôzne technologické ohrievacie procesy. Tepelné čerpadlo, ktoré spotrebuje 1 kWh elektrickej energie, dodá tri- až päťkrát viac energie vo forme tepla. Aby čerpadlo bolo účinné a jeho využívanie efektívne, musí sa správne nadimenzovať. Výkon tepelného čerpadla netreba inštalovať na 100 % tepelných strát objektu. Postačí dimenzovanie na 70 %, zvyšok strát pokrýva doplnkový zdroj tepla. Inštalácia výkonu na 100 % tepelných strát je nevýhodná, pretože by sa zvýšili investičné náklady a znížila úspora prevádzkových nákladov.
Celý článok si môžete prečítať tu.