CERN prijíma nové krajiny

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Cern_hadronovy_urychlovac

BRATISLAVA 22. júna (WEBNOVINY) – Európska organizácia pre jadrový výskum (CERN), ktorá v súčasnosti pracuje na najväčšom vedeckom experimente, je otvorená členstvu všetkých krajín, ktoré sa kvalifikujú. Päťdesiatšesťročné centrum neďaleko Ženevy, nachádzajúce sa na švajčiarsko-francúzskych hraniciach s ročným rozpočtom 10 miliárd švajčiarskych frankov (asi 7,3 miliardy eur), až doteraz prijímalo za riadnych členov iba európske štáty, hoci mnohé iné sa tiež podieľali na výskumnej činnosti. „Ide o obrovský skok pre fyziku častíc, ktorá uznáva globalizáciu na tomto poli,“ uviedol významný predstaviteľ CERNu Michel Spiro, ktorý k rozhodnutiu dospel tento víkend. Generálny riaditeľ organizácie Rolf Heuer uviedol, že zmena odráža svetový záujem o výskum zrodu vesmíru.

Európsku organizáciu pre jadrový výskum (CERN) založilo v roku 1954 dvanásť európskych krajín so zámerom obnoviť úlohu kontinentu vo fyzikálnom výskume po spustošení druhou svetovou vojnou. V súčasnosti má CERN 20 členov. Pracuje v ňom aj takmer osemtisíc vedcov z približne 80 krajín sveta.

Od 30. marca je v 27 kilometrovom kruhovom tuneli pod zemou v prevádzke Veľký hadrónový urýchľovač častíc (LHC), v ktorom sa základné častice zrážajú rýchlosťou svetla. Cieľom týchto kolízií je okrem iného objaviť aj dlho hľadanú časticu zvanú Higgsov bozón, o ktorom sa škótsky fyzik Peter Higgs pred troma desaťročiami domnieval, že by mohol vysvetliť, ako sa hmota spojila a vytvorila tak vesmír so všetkým, čo v ňom existuje.

Medzi pozorovateľské krajiny CERNu patrí aj šesť neeurópskych štátov – India, Izrael, Japonsko, Rusko, Turecko a Spojené štáty. Spomedzi uvedených krajín Izrael a Turecko sú na ceste stať sa do konca roka riadnymi členmi, pravdepodobne spolu s Cyprom, Srbskom a Slovinskom.

SITA/Reuters

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie CERN Európska organizácia pre jadrový výskum