Cena nafty podľa Fica reálne klesne až 3. februára

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Benzin nafta
pixabay.com Ilustračné foto

BRATISLAVA 20. januára (WEBNOVINY) – Poslanci NR SR odsúhlasili vládny návrh novely zákona o spotrebnej dani z minerálneho oleja, na základe ktorej sa zníži spotrebná daň z nafty zo súčasných 0,481 eura za liter na 0,368 eura za liter. Takéto zníženie spotrebnej dane by podľa premiéra Roberta Fica malo eliminovať negatívne dopady zavedenia elektronického výberu mýta na ceny tovarov a služieb. Konečná cena nafty na čerpacích staniciach by mala po znížení spotrebnej dane klesnúť o 13 centov. Novela zákona o spotrebnej dani z minerálneho oleja, ktorá bola prerokovaná v skrátenom legislatívnom konaní, by po podpise prezidenta Ivana Gašparoviča mala nadobudnúť účinnosť od začiatku februára.

Zníženie ceny nafty na čerpacích staniciach by sa podľa premiéra Roberta Fica malo reálne prejaviť až s dvojdňovým odstupom. Ako dodal na tlačovej besede po schválení zníženia spotrebnej dane v parlamente, nábeh na nižšiu cenu bude trvať dva dni a cena nafty by mala klesnúť o 13 centov až od 3. februára. Zároveň pripomenul, že Slovensko je jedna z mála krajín, ktorá v súčasnej situácii pristúpila k zníženiu daní.

Poslanci však v stredu nepodporili návrh opozičnej SDKÚ-DS, ktorá navrhla znížiť aj spotrebnú daň z benzínov, a to o tri centy. „Považujem za korektnejšie, spravodlivejšie aj lepšie riešenie, aby bola znížená daň nielen z nafty, ale aj benzínu,“ odôvodňoval návrh poslanec SDKÚ-DS Ivan Štefanec. Zníženie spotrebnej dane z nafty navrhol premiér Robert Fico ako kompenzáciu pre dopravcov za zvýšené náklady spôsobené zavedením elektronického výberu mýta. Predseda vlády však podmienil tento krok znížením počtu ministerstiev. Nižšia daň z nafty by podľa premiéra mala zabezpečiť konkurencieschopnosť Slovenska z pohľadu konečných cien nafty aj v porovnaní s okolitými krajinami.

Premiér však zároveň minulý týždeň vyzval motoristov, aby po znížení cien tankovali na území Slovenska, čo pomôže znížiť negatívny vplyv tohto opatrenia na verejné financie. Tie by mali pre nižšiu spotrebnú daň podľa ministerstva financií v tomto roku prísť o 60 až 102 mil. eur. Tento výpadok by však nemal ísť na úkor deficitu, ale mal by byť kompenzovaný zníženou vládnou spotrebou a ušetrenými prostriedkami zo zníženia počtu ministerstiev. Redukciou počtu ministerstiev sa podľa premiéra podarí ušetriť zhruba 11,6 až 13,3 mil. eur. „Budeme musieť šetriť ešte niekde inde, aby sme deficit udržali na stanovej úrovni,“ doplnil po minulotýždňovom rokovaní vlády minister financií Ján Počiatek. Zároveň označil predpokladaný výpadok za konzervatívny odhad, pričom nevylúčil, že konečný dopad na verejné financie môže byť aj pozitívny.

Postup premiéra pri znižovaní spotrebnej dane z nafty kritizuje opozičná SDKÚ-DS, podľa ktorej sa Fico zľakol oprávneného tlaku dopravcov a pristúpil k zmenám v systéme výberu elektronického mýta, ako aj k zníženiu spotrebnej dane z nafty. Podľa podpredsedu strany Ivana Mikloša mal premiér k zníženiu spotrebných daní pristúpiť už dávno, vzhľadom na výraznejšie prekročenie minimálnej úrovne stanovenej Európskou úniou, ako aj vzhľadom na pozitívny vývoj ekonomiky v predchádzajúcich rokoch.

Iniciatívu znížiť spotrebnú daň z nafty ešte do konca januára či znížiť pokuty v rámci výberu mýta predstavil predseda vlády minulý týždeň po stretnutí s predstaviteľmi zamestnávateľov, odborov a dopravcov. Zníženie spotrebnej dane z nafty by podľa Fica malo dopravcom vykompenzovať náklady spojené so zavedením elektronického mýta. S týmto tvrdením však nesúhlasila napríklad Únia autodopravcov Slovenska (UNAS), podľa ktorej avizované zníženie spotrebnej dane nezabráni zvyšovaniu cien.

SITA

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Ivan ŠtefanecJán PočiatekRobert Fico
Firmy a inštitúcie NR SR Národná rada Slovenskej republiky