Slovensko patrí medzi krajiny, ktoré si od roku 2015 každoročne pripomínajú 2. august ako Pamätný deň obetí rómskeho holokaustu. V statuse na sociálnej sieti si ho pripomenula aj prezidentka Zuzana Čaputová, podľa ktorej je rómsky holokaust nepoznaný a stále málo zdokumentovaný.
Aby sa história neopakovala, podľa hlavy štátu je potrebné porozumieť tomu, čo znamená nenávisť, ponižovanie a diskriminácia pre konkrétnych ľudí a ich rodiny, ktorí ju zažívajú. „A ako sa dá skĺznuť od slov posilňujúcich predsudky a nenávisť až k vyvražďovaniu,“ zdôraznila prezidentka.
V Európe zomrelo počas 2. svetovej vojny podľa odhadov viac ako 300-tisíc Rómov, ich perzekúcie sa diali aj na Slovensku
Hlava štátu spomenula stretnutie s Adelou Makovou z Badína (okr. Banská Bystrica), ktorej mama a stará mama rozprávali príbehy z vojny. „Mala len rok, keď gardisti zabili jej otca, partizána. Rozprávala mi, ako Rómov na sklonku vojny gardisti chytali na uliciach a popravovali v Kremničke. Ako po zavraždených ostali siroty,“ píše v statuse Čaputová.
Adela Maková jej mala rozprávať aj o tom, ako Rómovia spoznávali svojich blízkych po vojne pri exhumácii v masových hroboch len podľa oblečenia, či ako jej otčim, ktorý prežil dva koncentračné tábory, o týchto spomienkach pred rodinou a deťmi nechcel nikdy hovoriť.