Predseda vlády SR Peter Pellegrini (Smer-SD) požiadal prezidentku SR Zuzanu Čaputovú o notifikáciu úmyslu Slovenskej republiky depozitárovi Istanbulského dohovoru nestať sa jeho zmluvnou stranou. Vyplýva to z Návrhu opatrení na zabezpečenie plnenia uznesení NR SR vo vzťahu k Dohovoru Rady Európy (RE) o predchádzaní násiliu na ženách a domácemu násiliu a o boji proti nemu (Istanbulskému dohovoru), ktorý predkladá premiér na základe uznesenia NR SR z 28. novembra 2019.
Národná rada dohovor odmietla
Vláda to na stredajšom rokovaní schválila, a rovnako aj doručenie písomných pripomienok SR, schválených ministrom spravodlivosti Gáborom Gálom (Most-Híd), v konaní Stanovisko 1/19 zástupkyňou SR pred súdmi Európskej únie (EÚ) z 18. decembra 2019 Súdnemu dvoru EÚ.
Predseda vlády takisto navrhuje vláde SR uložiť všetkým členom vlády, s využitím všetkých možností, postupovať voči inštitúciám EÚ a RE v súlade s uznesením NR SR z 28. novembra 2019.
Strana SaS predstavila svoj program, chce zaviesť rovnú daň či ratifikovať Istanbulský dohovor
Cieľom je zabrániť prijatiu záväzkov a dopadom záväzkov, ktoré nie sú upravené v slovenskom právnom poriadku a vyplývajú z Dohovoru RE o predchádzaní násiliu na ženách a domácemu násiliu a o boji proti nemu na právny poriadok SlR, s termínom plnenia ihneď.
NR SR prijala 29. marca 2019 a 28. novembra 2019 uznesenia, ktorými vyjadrila nesúhlas s tým aby SR bola prostredníctvom rozhodnutí a opatrení EÚ viazaná uvedeným dohovorom a aby EÚ pristúpila k uvedenému dohovoru bez akýchkoľvek obmedzení.
Nebude pokračovať v procese
Nimi žiada vládu SR, aby nepokračovala v procese smerujúcom k ratifikácii Istanbulského dohovoru a aby vykonala všetky úkony súvisiace s oznámením RE, že SR sa nehodlá stať stranou uvedeného dohovoru.
Slovenskí poslanci odmietli Istanbulský dohovor, europarlament nesúhlas odsúdil
Takisto žiada, s využitím všetkých možností postupovať voči inštitúciám EÚ a RE v súlade s uznesením NR SR z 28. novembra 2019 s cieľom zabrániť prijatiu záväzkov a dopadom záväzkov, ktoré nie sú upravené v slovenskom právnom poriadku a vyplývajú z uvedeného dohovoru na právny poriadok SR.
Vládu tiež žiada, aby bezodkladne podala písomné vyjadrenie Slovenskej republiky v konaní prebiehajúcom pred Súdnym dvorom Európskej únie a bezodkladne informovala príslušné inštitúcie EÚ a RE o uznesení NR SR z 28. novembra 2019.