Skalničky patria tiež do záhrady

Skalničky do záhrady
zdroj: gettyimages.com
...

Máte v záhrade miesto s prevahou kameňov, málo úrodnou pôdou, na ktoré svieti väčšinu dňa ostré slnko? Je to ideálny priestor pre založenie skalky. V nasledujúcom článku vám prezradíme, ktoré skalničky patria k najodolnejším a najobľúbenejším.

Rôznorodé skalničky

Skalničky sú, vo väčšine prípadov, trvalky. Vysádzať ich môžete od začiatku jari až do neskorej jesene. Vyhĺbte plytkú jamku, nasypte substrát, vložte rastlinku a zahrňte zeminou. Jednoduchý a časovo nenáročný proces. Keď sa rastlinky ujmú môžete sa tešiť na pestrofarebnú koláž, ktorou vás budú tešiť prevažnú časť roka. Starostlivosť potrebujú minimálnu, ba až žiadnu. Uchytia sa aj v chudobnej pôde bez živín, s prevahou kamienkov či štrku. Znesú intenzívne slnečné žiarenie, sú suchomilné a nevyžadujú prihnojovanie ani pravidelnú zálievku. Predstavíme vám skalničky, ktoré sa v skalkách objavujú najčastejšie.

Skalnica
Listy tejto skalničky vytvárajú tzv. rozety. Vydrží silnejšie mrazy aj dlhšie trvajúce sucho. Uchytí sa kdekoľvek, nevyžaduje starostlivosť a náročná nie je ani na pôdu.

Lomikameň
Kvety rastú na dlhých stonkách. Farba kvetov môže byť fialová, biela, žltá, ružová či červená. Rastlinka sa vyznačuje liečivými účinkami. Pomáha pri liečbe a rozpúšťaní obličkových kameňov.

Klinček
Celoročne zelená skalnička, ktorej kvety vytvoria doslova koberec bielej, ružovej alebo fialovej farby. Kvety rastú v hustých zväzkoch a navyše ešte aj prenikavo voňajú. Do vašej záhrady tak prilákajú veľa rôznorodého hmyzu.

Materina dúška
Odolá snáď všetkým vrtochom počasia. V skalke vytvorí jednoliatu vrstvu a vyplní každé voľné miesto, ktoré nájde. Rastie nielen v skalkách, ale aj vo voľnej prírode a známa je aj pre svoje liečivé účinky a blahodarný vplyv na ľudský organizmus.

Skalničky v záhrade
zdroj: gettyimages.com

Rozchodník
Ide o plazivú rastlinu, ktorá môže vyrásť aj do podoby kríka. Používajú sa aj na tzv. zelené strechy z čoho vyplýva, že nie sú náročné na podmienky, v ktorých rastú ani na starostlivosť.

Tarička
Na fialovo kvitnúca skalnička, ktorej husto zoradené kvietky vytvoria pomyselný koberec. Veľmi efektne bude vyzerať aj vtedy, ak ju zasadíte do kvetináča a necháte ju, aby previsala ponad zábradlie či múrik na priedomí. Pre taričku sú typické tvrdé a chĺpkami posiate listy.

Zvonček
Svoje pomenovanie dostal podľa kvetov v tvare zvončeka. Kvety majú modrú, bielu alebo fialovú farbu. Niektoré odrody zvončeka sú vhodné ako trvalky do skalky, iné zasa patria do typického kvetinového záhonu.

Poniklec
Ide o skalničku, ktorá je výrazná od stonky až po kvety. Ak si do skalky vysadíte poniklec, obohatíte svoju záhradu o prírodný dizajnový doplnok. Kvety sú fialovej farby. po odkvitnutí nahrádza kvet hlavička, plná semienok, ktorá je taktiež veľmi výrazná.

V tejto súvislosti by vás mohlo zaujímať:

Odporúčané

Mohlo by Vás zaujímať