Poradňa: farby, laky a ich prehľad

Výber farby
zdroj: gettyimages.com

Viete o čom hovoríme, keď vám odporúčame použiť akrylátovú, disperznú alebo možno lazúrovaciu náterovú hmotu? Spísali sme slovník pojmov, ktorý vám uľahčí nie len nákup, ale hlavne správnu voľbu farby, laku, penetrácie, lazúry aj riedidla. Správne odborne by sme mali používať pre všetky výrobky tohto druhu súhrnné označenie náterové hmoty a rozlišovať medzi slovom farba (hmota netransparentná, nesúca farebný pigment) a lak (hmota priehľadná, bezfarebná).

...

Vitajte vo farebnom svete

Akrylátové farby
Tieto farby obsahujú akrylátové polyméry (vyrábajú sa polymerizáciou esterov kyseliny akrylovej a metakrylovej) a môžu byť riedené vodou alebo organickými rozpúšťadlami, záleží na spôsobe výroby. Farby riedené rozpúšťadlami lepšie odolávajú poveternostným vplyvom, disperzné sú zase pružnejšie.

Akrylové farby
Ide o viaczložkové farby na báze polyakrylových živíc, sú riediteľné vodou, ale po zaschnutí ich nemožno vodou zmývať, možno ich miešať medzi sebou a najčastejšie sa používajú pri umeleckej maľbe, kde vďaka rýchlemu zasychaniu konkurujú olejovým farbám.

Alkydové farby
Základom sú alkydové živice (modifikované polyméry kyselín a alkoholov), farby tvrdnú chemickou reakciou prostredníctvom sikatív (látok urýchľujúcich vysychanie) a preto, že zasychajú rýchlo a sú odolné, nahrádzajú čoraz viac olejové farby.

Asfaltové farby
Ide o ropný produkt, ktorý slúži na penetráciu betónu, tehál alebo kovov. Dodáva sa v troch modifikáciách:
1. ako penetračný lak obsahujúci organické rozpúšťadlá (odb. rozpúšťadlo), ktoré umožňujú prenikanie laku do pórov v podklade, ten sa následne odparí a hmota pevne priľne (rozpúšťadlá sú jedovaté, preto laky nemožno používať v uzatvorených miestnostiach)
2. ako emulzie alebo suspenzie, ktoré neprenikajú do podkladu, ale zostávajú navrchu, na druhej strane sa k ich riedeniu používajú také prísady, ktoré pri usychaní uvoľňujú iba vodnú paru
3. horúci asfalt pokladaný v horúcom stave (dnes sa využíva len výnimočne)
Asfaltové hmoty samy o sebe ale neodolávajú poveternostným vplyvom, preto potrebujú ďalšie izolačné vrstvy a nefungujú ani ako hydroizolácia.

Disperzné farby
Výraz disperzia sa používa ako synonymum slova rozptyl a u náterových hmôt si tento pojem môžeme zjednodušene vysvetliť ako rozptyl najmenej dvoch látok, z ktorých jedna je rozptýlená v druhej – konkrétne ide o polymér, ktorý je rozptýlený vo vode a to za účasti ďalších látok. Princíp vytvorenia krycieho filmu je založený na odparovaní vody, preto sa výrazom disperzné zvyčajne všeobecne označujú všetky farby, ktoré sú riediteľné vodou.

Emailové farby
V podstate ide o súhrnné označenie každej farby, ktorá obsahuje pigment (je farebná) a je určená ku konečnému vrchnému náteru.

Epoxidové farby
Tieto farby obsahujú epoxidové živice (tzv. polyepoxidy – nezreagované epoxidy; epoxid je éter reaktívnejší ako iné étery) a najčastejšie ich poznáme ako dvojzložkové laky alebo tmely. Aby stvrdli, potrebujú dodatočnú látku – tvrdidlo alebo tužidlo. Práve tieto látky sú jedovaté, samotné epoxidové farby nie. Epoxidové živice však majú rôznu podobu a môžu v oblasti farieb poslúžiť na výrobu rôznych hmôt – napríklad práškových náterových hmôt, spojív, rozpúšťadiel, spomínaných dvojzložkových náterových hmôt, vypaľovacích lakov, penetráciou či vodou riediteľných farieb a lakov.

Pozrite si farby v týchto e-shopoch:

Fermežové farby
Presnejšie by asi bolo označenie fermež, čo je zaužívaný názov pre ľanový olej tepelne upravovaný tak, aby na vzduchu vysychal a vytváral pevnú hmotu. Predtým sa používal vo veľkej miere, dnes je nahradzovaný umelými materiálmi, aj tak sa vyrábajú fermeže, ktoré najčastejšie slúžia na impregnáciu pórovitých podkladov (dreva, betónov, omietok) a obsahujú preto rozpúšťadlá. Pod pojmom fermežová farba alebo fermežový lak možno teda chápať olejové náterové hmoty, v ktorých je použitý ľanový alebo iný rastlinný olej (resp. pigmenty a plnivá sú do týchto olejov pridávané); pridaním živíc potom vznikajú emaily.

Chlorkaučukové farby
Chlorkaučuk je látka, ktorá vzniká chlórovaním kaučuku (sýtením kaučuku chlórom, t.j zavádzaním atómu chlóru do molekuly kaučuku) a používa sa na výrobu nehorľavých farieb odolávajúcich vode, kyselinám a lúhom, ale nie ropným látkam, mastným kyselinám alebo rozpúšťadlám. Neznášajú tiež vyššie teploty.

Jednovrstvové farby
Označenie pre farbu, ktorej zloženie umožňuje vytvoriť silnejšiu súvislú vrstvu, bez toho by sa hmota roztekala a bol by potrebný vrchný náter. Používa sa tiež výraz samozákladový, alebo 2v1.

Lak

Jeho úlohou je vytvoriť ochranný film odolný voči vonkajším vplyvom a pritom výrazne nezmeniť farbu alebo dizajn ošetrovaného predmetu, preto je priehľadný. Laky neobsahujú pigment, sú bezfarebné alebo len mierne tónované. Sú rozdeľované na interiérové a exteriérové, ktoré naviac obsahujú účinné ochranné zložky proti UV žiareniu.

Latexové farby
Slovo latex má niekoľko významov, okrem iného označuje bielu tekutinu, ktorá vyteká z niektorých rastlín pri poranení (napr. z kaučukovníka), ale s latexovými farbami nesúvisí. Latex je v tomto prípade všeobecný obchodný názov pre syntetickú náterovú hmotu vyrobenú na báze polyvinilacetátov. Farby sú riediteľné vodou, nehorľavé, rýchlo zasychajú a používajú sa najčastejšie na savé podklady.

Lazúrovací lak
Ide o náterovú hmotu, ktorá úplne nekryje, ale na druhej strane nie je ani úplne priehľadná. Tým sa líši od laku, ktorý je transparentný. Keď lazúrou napríklad pretrieme už natretý drevený výrobok, zmeníme tým jeho farebný odtieň a ďalšie charakteristiky, najmä ak použijeme viac vrstiev. Od toho je odvodená činnosť zvaná lazúrovanie. Lazúrovať možno aj čisté drevo – dáme mu tým iný nádych a zároveň ho ochránime pred vonkajšími vplyvmi. Vyrábajú sa aj špeciálne lazúry, ktoré na rozdiel od bežných lazúr alebo lakov povrch neuzavrú, ale drevu umožnia dýchať. Tenkovrstvovú lazúru možno použiť aj ako napúšťadlo.

Liehové farby
Hlavnou zložkou rozpúšťadla v týchto farbách je alkohol, čím je zrejmá jedna dôležitá vlastnosť: Farby veľmi rýchlo schnú, takže sú niekedy vidieť aj nadväzujúce ťahy štetcom. Liehové farby najčastejšie používame k moreniu alebo lazúrovaniu dreva.

Napúšťadlo
Väčšinou tak označujeme hmoty, ktoré obsahujú látky chrániace drevo pred drevokaznými hubami, plesňami, prípadne živočíšnymi škodcami.

Nitrocelulózové farby – Acetónové farby
Pri ich výrobe sú používané nitrocelulózové živice, ktorých základom je takzvaná priemyselná nitrocelulóza (zlúčenina, ktorá pôsobením kyseliny dusičnej a ďalších látok vznikne z buničiny). Rôzne typy nitrocelulózy umožňujú vyrábať celú škálu farieb od tvrdých lakov až po elastické nátery. Tieto farby rýchlo schnú, ale obsahujú väčšie množstvo horľavých látok

Acetónové laky, Nitro laky
Možno ich charakterizovať ako roztoky nitrocelulózy alebo acetylcelulózy v organických rozpúšťadlách. Hodia sa pre vnútorné vrchné nátery, pretože vonkajšie prostredie im príliš nesvedčí a dnes je možné ich plne nahradiť vodou riediteľnými lakmi.

Olejové farby
S týmto výrazom sa skôr stretávame v oblasti výtvarného umenia, ide teda o farby, ktorých pigmenty sa zmiešavajú s prírodným olejom (spravidla ľanovým) a sú riedené terpentínom. Farby možno ľubovoľne miešať, dlho schnú a po zaschnutí majú vďaka oleju vysoký lesk. U náterových hmôt označovaných ako olejové je princíp podobný – ako spojivo tiež používajú olej. Väčšinou sa hodia k základným náterom vonku a vnútri. Vrchné nátery vo vnútri veľmi dlho schnú. Je potrebné ich nanášať vo veľmi tenkých vrstvách a s ďalšou vrstvou počkať, až tá predchádzajúca dokonale uschne, inak sa povrch zvrásní. Dnes sú olejové farby väčšinou nahradzované alkydovými alebo polyuretánovými.

Penetračný náter
Aj sem je prenesený základný význam slova penetrácia – náter preniká čo najhlbšie do podkladu, aby ho spevnil, znížil jeho nasiakavosť a zvýšil priľnavosť ďalších náterov.

Pigmenty
Sú to častice, ktoré dávajú náterovej hmote farebný odtieň. Môžeme si ich predstaviť ako jemne mleté nerozpustné farebné látky, ktoré sa vyrábajú z prírodných alebo umelých zlúčenín a môžu byť tekuté alebo práškové.

Spojivá
Sú hlavnou zložkou farieb a v podstate udržiavajú pigmenty, plnivá a ďalšie látky pohromade, aby vznikol požadovaný náterový film. Väčšinou ide o organické materiály (napr. fermeže), upravené prírodné látky (nitráty celulózy) alebo syntetické polyméry.

Polyesterové farby
Základom sú nenasýtené polyesterové živice, ktoré farbám dodávajú požadované vlastnosti, najmä farebnú stálosť pri vyšších teplotách alebo pri ich častom striedaní. Obvykle bývajú v prášku a pri nanášaní potrebujú špeciálne zariadenia.

Polyuretánové farby
Pokiaľ je v prípade tmelu, farby, laku, emailu či inej náterovej hmoty prítomný prívlastok polyuretanová, znamená to, že obsahuje plasty (polyméry), ktoré vďaka špecifickému zoskupeniu molekúl dodajú hmotám zaujímavé vlastnosti. Predovšetkým vysokú odolnosť voči všetkým vonkajším vplyvom, preto sa aj tieto nátery používajú na strechy, veľmi namáhané drevené aj železné konštrukcie alebo na betónové plochy vystavené odieraniu.

Práškové farby
Podobajú sa prášku, pretože neobsahujú žiadne rozpúšťadlá, ale sú zmesou syntetických živíc, plnív, pigmentov a ďalších prísad. Na ošetrovaný podklad sa nanášajú súvislým striekaním, spravidla v jednej vrstve a potom sa vypaľujú pri teplotách okolo 200°C. Výsledkom sú matné, lesklé alebo štruktúrované povrchy.

Riedidlá
Používajú sa k rozriedeniu náterových hmôt. Pretože každé riedidlo (rozpúšťadlo) má iné zloženie a iné vlastnosti, je potrebné pre tú ktorú farbu vybrať to správne, inak nebude účinkovať. Každé riedidlo je spravidla označené dohodnutým kódom, niektorí výrobcovia používajú slovný popis.

Najpoužívanejšie riedidlá
C 6000 – riedia nitrocelulózové farby
H 6000 – riedia chlorkaučukové farby
L 6000 – riedia liehové farby, čistia a odmasťujú
S 6001 – riedia rýchloschnúce syntetické farby; riedené farby sú vhodné pre nanášanie striekacou pištoľou
S 6002 – riedia syntetické farby; riedené farby sú vhodné pre nanášanie štetcom a máčanie predmetov
S 6003 – riedia syntetické vypaľovacie farby
S 6005 – riedia syntetické farby nanášané akýmkoľvek spôsobom
S 6006 – riedia syntetické a olejové farby, zasychajúce pri bežných teplotách; riedené farby sú vhodné pre nanášanie štetcom
S 6010 – riedia synteticky reaktívne dvojzložkové farby
S 6023 – riedia syntetické, vypaľovacie a tepané emaily
S 6300 – riedia epoxidové dvojzložkové farby
S 6900 – riedia syntetické laky
S 6904 – riedia impregnačné laky
U 6000 – riedia polyuretánové farby zasychajúce pri bežných teplotách
U 6002 – riedia polyuretánové a akryluretánové farby
U 6051 – riedia polyuretánové farby (U 2061), laky (U 1051) a emaily (U 2081) zasychajúce pri bežných teplotách
S 6900 – riedia syntetické laky
S 6904 – riedia impregnačné laky
U 6000 – riedia polyuretánové farby zasychajúce pri bežných teplotách
U 6002 – riedia polyuretánové a akryluretánové farby
U 6051 – riedia polyuretánové farby (U 2061), laky (U 1051) a emaily (U 2081) zasychajúce pri bežných teplotách

Vodouriediteľné farby
Môžu to byť prakticky akékoľvek farby. Rýchlo zasychajú, možno ich dobre riediť a rozotierať, nie sú toxické, nezapáchajú, sú šetrné k životnému prostrediu a všetky pomôcky je možné ľahko vyčistiť. Obchodne sa používa výraz disperzné.

Silikónové farby
Označujú sa tak farby, ktorých základným spojivom je silikón, teda anorganicko-organický plast, ktorý môže byť v rôznom skupenstve, ale hlavne ho možno využívať na rôzne účely. Do farieb sa pridáva najmä kvôli tomu, aby dobre prepúšťala paru, odolávala vlhku a vysokým teplotám a neodierala sa. Ide o silikónové fasádne farby a tiež o silikónové vypaľovacie farby, ktoré znesú vyššie teploty a používajú sa napríklad pre dymovody alebo automobilové výfuky.

Suroviny
Na vzduchu schnúce oleje, syntetické a prírodné živice, deriváty celulózy a kaučuky, asfalty alebo smoly sú základné suroviny pre to, aby boli farby tým, čím sú – teda súvislým filmom, ktorý ochráni ošetrovaný predmet.

Syntetické farby
U farieb možno prívlastok syntetické chápať ako umelo vzniknuté, ale aj ako vzniknuté syntézou – teda podľa postupu, ktorým bola farba vyrobená. Množina syntetických farieb je široká a patria do nej napríklad skupiny farieb alkydových, epoxidových, akrylátových aj polyesterových a podobne. Syntetické môžu byť laky pre vnútorné aj vonkajšie použitie, antikorózne farby aj vrchné emaily.

Transparentné farby
Ide o všetky transparentné farby, napríklad laky, fermeže alebo emulzie, ktoré vytvárajú priehľadné alebo priesvitné vrstvy.

Tužidlá
Aby dvojzložkové farby (napr. epoxidové, polyesterové alebo polyuretánové) vytvorili súvislý film a uschli, potrebujú uskutočniť chemickú reakciu a tú im práve umožní tužidlo, ktorému sa niekedy hovorí tiež katalyzátor. Rovnako fungujú tužidlá pri tmeloch.

Základné farby
Používame ich k prvým náterom, pretože obsahujú napríklad penetračné prísady (pre natieranie dreva) alebo antikorózne látky (nátery kovov). Líšia sa zložením alebo spôsobom zasychania a vyberáme ich podľa toho, akú použijeme vrchnú farbu, aby k nim dobre priľnula.

V tejto súvislosti by vás mohlo zaujímať:

Odporúčané

Mohlo by Vás zaujímať