Lacné televízory - aká je najnižšia možná cena?

Lacné televízory
zdroj: gettyimages.com

Pri výbere televízora sa každý zákazník zameriava hneď na niekoľko faktorov. Výkon, dizajn, funkcie a v neposlednom rade aj cena. Niektorí preferujú najdrahšie špičkové modely, iným postačí aj lacnejšia alternatíva. Aké výhody a nevýhody so sebou lacný televízor prináša vám prezradíme v nasledujúcom článku. Inšpirujte sa.

Televízor je najpredávanejším produktom spomedzi čiernej techniky. Nechýba v takmer žiadnej domácnosti a práve kvôli tomu máme na výber množstvo značiek. Je naozaj náročné zorientovať sa v množstve kritérií a bežný človek tak môže mať problém, pokiaľ si chce vybrať televíziu tak, aby zachoval pomer cena = kvalita. Televízia dnes už neslúži, tak ako kedysi, len na sledovanie vysielania. Môžeme na nej hrať videohry, pozerať filmy z archívu, z USB či pripojiť reproduktory cez Bluetooth. Väčšina televízorov má pripojenie na Wifi a dokáže zrkadliť obrazovku smartfónu. Výber televízorov je skutočne široký a je mnoho kritérií, podľa ktorých si človek tú svoju vyberá.

...

Aj lacný televízor môže byť dobrý

Asi najzákladnejšími kritériami sú veľkosť uhlopriečky, rozlíšenie displeja, typ technológie displeja, konektivita a nadštandardné vybavenie TV. Pri výbere uhlopriečky treba rozmýšľať nad množstvom vecí. Mnoho ľudí si v snahe kúpiť čo najlepší televízor vyberie až priveľmi veľký. Treba sa zamyslieť najmä nad tým, aká je vzdialenosť pohovky od TV a či sa vôbec zmestí do obývačky.

Obrazovka Ďalším kritériom je rozlíšenie displeja. Tu tiež ľudia idú len po najvyšších číslach, pričom sú im často zbytočné. Pokiaľ totiž na televízore pozeráte výhradne bežné vysielanie a len sem – tam film z USB, je zbytočné mať také vysoké rozlíšenie ako býva ponúkané. Keď si uvedomíte, že spomínané kvality ani nevyužijete, výrazne sa zníži cena, za ktorú si kvalitnú TV kúpite. Zlatou strednou cestou je výber FULL HD televízie. Nemá tak dobré rozlíšenie ako ULTRA HD, ale na súčasnú dobu je ULTRA HD zbytočné. Ešte bude veľmi dlho trvať, kým bude ULTRA HD využiteľné pre bežného človeka.

Značka rozhoduje To, čo predovšetkým dvíha cenu TV je značka. Tak, ako pri iných produktoch, známe značky si môžu dovoliť vypýtať za produkt viac. Pre tých, ktorí chcú ušetriť, je tak lepšie vybrať si neznámejšiu značku s rovnako dobrými parametrami. Dobrá televízia sa dá kúpiť za 700 e, ale aj za 300 či 400, neplatí už, že lacné televízory sú zle. Záleží to od toho, koľko času nad výberom TV strávite. Čím lepšie si kúpu rozmyslíte, tým budete spokojnejší s konečným výberom.

Pozrite si televízory v týchto e-shopoch:

Za a proti pri lacnej TV

Pod pojmom lacný televízor si môžeme predstaviť nie len Full HD televízory s pomerne malými uhlopriečkami, ale aj 4K Ultra HD TV z minulých rokov, ktoré klesli na cene. Nehovoríme, že takéto televízory sú zlé, no v súčasnosti sa oplatí viac kúpiť vybavenejší kúsok, ktorý morálne prežije dlhé roky. Máme pre vás tip, ako si ho dopriať s minimálnym vyžmýkaním peňaženky. Prečo sa teda neoplatí investovať do lacného televízora? Dôvodov je hneď niekoľko. Prvým je práve rastúca dostupnosť vybavenejších televízorov, ktoré ponúkajú nielen 4K Ultra HD rozlíšenie (3 840 x 2 160 px), čo je štvornásobok oproti Full HD rozlíšeniu, ale aj podporu vysokého dynamického rozsahu (HDR) a jeho vylepšenia ako HDR10, Dolby Vision či HDR10+. Samozrejmosťou je však aj podpora HLG, teda HDR štandardu pre terestriálne vysielanie.

HDR obraz je výrazne farebnejší, ako bežný obraz. Je to preto, že doteraz sme boli zvyknutí sledovať obraz v SDR (Standard Dynamic Range), ktorý pochádzal ešte z čias CRT televízorov. HDR obraz má byť však skutočným zobrazením reality ako ju videl tvorca obsahu. A to je skvelé. Jednoducho, ak má televízor podporu HDR, budete z obrazu nadšení. Prečo ale siahnuť po takomto televízore? Posledné roky už naplno patria 4K Ultra HD rozlíšeniu. 4K Ultra HD máme nie len vo svojich smartfónoch, fotoaparátoch či kamerách, ale už sa začínajú objavovať aj prvé zahraničné televízne stanice vysielajúce v tomto rozlíšení. Zároveň čoraz viac videí nájdeme v 4K Ultra HD rozlíšení aj na najpopulárnejšej videoplatforme YouTube, no 4K Ultra HD nechýba ani vo VoD službách dostupných aj na Slovensku ako Amazon Prime Video či Netflix. Navyše aj s HDR.

Pozrite si aj tieto skvelé televízory:

Vo väčšine prípadov sú na tom lepšie oproti lacným Ultra HD televízorom aj vlastnosti ako jas, kontrast, farby či frekvencia obrazu. Navyše vybavenejšie televízory sú často omnoho väčšie. Vďaka tomu, že Ultra HD televízor má vyššie rozlíšenie ako Full HD televízor, väčší displej vám nebude určite prekážať. Naopak, budete sa cítiť ako v kine pred veľkým plátnom. Zároveň väčší televízor krajšie vyplní obývačkovú stenu, nebude v nej pôsobiť malo, ale majestátne. Základom sú uhlopriečky okolo 55 a viac palcov. Takže ak si vyberáte nový televízor, ktorý vám vydrží roky, siahnite po väčšej uhlopriečke, 4K Ultra HD rozlíšení a podpore HDR. To že je takýto televízor drahší v súčastnosti už nie je prekážkou.

V tejto súvislosti by vás mohlo zaujímať:

Odporúčané

Mohlo by Vás zaujímať