Kedy a ako sadiť tuje? Dodržiavajte tieto zásady a budete mať hustý a zdravý živý plot

tuje na záhrade
tuje na záhrade Foto: www.shutterstock.com

Tuje patria medzi najobľúbenejšie dreviny, vďaka ktorým dokážeme efektívne ochrániť svoje súkromie pred pohľadmi susedov a náhodných okoloidúcich. Hoci rastú pomerne pomaly, ich trvalá zeleň a prirodzený vzhľad stoja za to. Kedy je správny čas na vysádzanie tují a aká by mala byť optimálna vzdialenosť medzi nimi, respektíve od plota? V nasledujúcich riadkoch nájdete všetky dôležité tipy a odporúčania, aby sa tuje na vašej záhrade rozrástli do krásneho, hustého živého plota.

Prečo si vybrať tuje a kedy ich sadiť?

Tuje ako obľúbený živý plot

Tuje si obľúbili záhradkári najmä preto, že po dosiahnutí väčšej výšky neprepúšťajú prakticky žiadne neželané pohľady. Sú vždyzelené, takže neopadávajú ako iné ihličnany alebo listnaté dreviny, a to znamená, že váš živý plot si zachová plnú zeleň aj počas zimy. Ich rast je síce pomalší, no výsledný efekt stojí za všetku tú trpezlivosť.

Najlepší čas na výsadbu

Prvé vhodné obdobie na výsadbu tují býva skoro na jar, teda v marci alebo apríli. Druhým ideálnym termínom je skorá jeseň (zhruba koniec augusta až september), keď už nie sú letné horúčavy také intenzívne a rastliny môžu pokojne zakoreniť. Pokiaľ však siahnete po kontajnerových tujach (predávaných v črepníku), dá sa sadiť počas celej sezóny, hoci aj v lete. Dôležité je však rastlinkám zabezpečiť kvalitnú zálievku, aby ich korene neutrpeli šok z presadenia.

Výhody jarného a jesenného sadenia

  • Jar: Ak sadíte na jar, tuje majú dostatok času dobre sa uchytiť a rozvinúť korene pred príchodom letných horúčav. Tým si zabezpečíte ich lepšiu odolnosť voči prípadnému suchu.
  • Jeseň: Pri jesennej výsadbe zase koreňový systém stihne zosilnieť pred zimnou prestávkou, a na jar tak tuje môžu rýchlejšie začať s rastom. Dôležité je však sadbu neodkladať príliš neskoro. Ak pôda pred príchodom prvých mrazov premrzne, korene sa nestihnú dostatočne zregenerovať a rastliny môžu trpieť.

Akú vzdialenosť dodržiavať medzi tujami?

Pri sadení tují je veľmi dôležité myslieť na to, ako chcete, aby výsledný živý plot vyzeral, ale aj na konkrétnu odrodu. Každý druh môže mať iné nároky na priestor. Niektoré typy tují sa vysádzajú husto vedľa seba, iné potrebujú väčší odstup, aby sa mohli rozvetviť do šírky.

Najobľúbenejšie odrody tují

Tuje Smaragd

  • Majú pekný kužeľovitý tvar, ktorý si udržiavajú prirodzene, a to aj bez častého rezu.
  • Odporúčaná vzdialenosť: 50–60 cm medzi jednotlivými rastlinami.
  • Pri takomto rozostupe tuje vytvoria hustý kompaktný plot, no zároveň majú dostatok miesta na koreňový systém.

Tuje Brabant

  • Oproti Smaragdu rastú rýchlejšie do šírky a sú o niečo svetlejšie.
  • Odporúčaná vzdialenosť: 60–80 cm medzi sadenicami.
  • Pri menšom rozostupe by sa mohli vzájomne dusiť a prerastať, takže väčšia medzera je pre ne vhodnejšia.

Aká vzdialenosť od plota je ideálna?

Odporúča sa zachovať aspoň 50 cm odstup od plota. Je to univerzálne odporúčanie, ale vždy prihliadajte na konkrétny typ tuje. Pri nedostatočnom odstupe sa môžu korene tlačiť k základom plota, čo sťaží správny rast a môže spôsobiť aj poškodenie oplotenia. Tuje by sa navyše mohli z jednej strany tieňovať, čo môže spôsobiť ich nejednotný rast.

Praktický postup pri výsadbe

Voľba vhodného stanoviska a príprava pôdy

  • Tuje majú rady slnečné miesta, no darí sa im aj v polotieni.
  • Dôležitá je priepustná a mierne vlhká pôda. Ak máte v záhrade ťažkú (ílovitú) alebo príliš piesčitú pôdu, môžete ju zlepšiť pridaním kompostu či kvalitného substrátu.
  • V žiadnom prípade nesádzajte tuje priamo do trávnika. Tráva by im mohla odoberať živiny aj vlahu, čím by brzdila ich rast.

Vyhĺbenie jám a správna hĺbka

  • Každú jamu vykopte radšej o pár centimetrov hlbšiu a širšiu, než je koreňový bal sadenice.
  • Pri ťažšej pôde vykopte jamu aspoň dvojnásobne hlbokú, aby ste mohli spodnú vrstvu zeminy premiešať s kompostom.
  • Ak sú koreňové baly suché, namočte ich pred zasadením na niekoľko minút do nádoby s vodou. Rastlina tak bude lepšie pripravená na nové prostredie.

Sadenie a doplnenie substrátu

  • Vložte tuju do jamy tak, aby horná časť koreňového balu bola zhruba na úrovni okolitej pôdy.
  • Zvyšný priestor opatrne vyplňte kvalitným substrátom a jemne ho utlačte. Tým zabezpečíte, aby pri koreňoch nezostali vzduchové medzery, ktoré môžu spôsobovať vysýchanie.

Zálievka a starostlivosť po výsadbe

  • Ihneď po vysadení každú tuju výdatne zalejte, aby sa korene dostatočne nasýtili vodou.
  • Počas prvých týždňov sledujte vlhkosť pôdy a v prípade potreby zalievajte častejšie, najmä ak je teplejšie či suchšie počasie.
  • Na jar a na jeseň môžete tuje prihnojiť vhodným hnojivom určeným pre ihličnany. Vyhnete sa tak žltnutiu ihlíc a zabezpečíte im všetky potrebné živiny
  1. Čas výsadby: Najlepším obdobím je skorá jar (marec, apríl) alebo skorá jeseň (koniec augusta, september). Pri kontajnerových tujach možno vysádzať aj počas celej sezóny.
  2. Vzdialenosť medzi rastlinami: Tuje Smaragd: 50–60 cm. Tuje Brabant: 60–80 cm.
  3. Vzdialenosť od plota: Aspoň 50 cm, aby mali stromy dostatok priestoru na rast a nedošlo k poškodeniu plota.
  4. Tipy k pestovaniu: Majú rady slnko, resp. polotieň, priepustnú pôdu obohatenú kompostom a pravidelnú zálievku. Nevyhovuje im priame vysadenie do hustého trávnika.

Nezabúdajte, že hoci tuje nepotrebujú špeciálny strih, pravidelný rez môže podporiť ich hustotu a zdravý tvar. Doprajte im primeranú starostlivosť a uvidíte, že čakanie na ich plný vzrast sa vám mnohonásobne vráti.

Odporúčané

Mohlo by Vás zaujímať