Priestor pre jedného, no v prípade potreby aj pre dvoch ľudí – to sú jednolôžkové postele s prístelkou, ktoré šetria miesto, no zároveň ho vedia v okamihu vyčariť. Praktické riešenie v prípade očakávaných, ale aj neočakávaných návštev. Kvalitu netreba podceňovať, pravidelné spanie či rozkladanie postele by sa mohlo na nej podpísať…
Jednolôžkové postele s úložným priestorom
Svoje uplatnenie si nájdu najmä v detských a študentských izbách, ale tiež v malých spálňach, kde sa manželská posteľ kvôli nedostatku priestoru nezmestí (nie každú spálňu totiž zdieľajú dvaja ľudia…). Nahradená je širokou jednolôžkovou posteľou, ktorá v prípade potreby poskytne miesto pre pohodlný spánok aj dvom osobám (nie však na každodenné spanie, spánok totiž závisí aj na komforte).
Jednolôžkové postele s úložným priestorom sa hodia najmä do malých bytov, kde je zápasenie s miestom častým problémom. Uložiť do nich môžete takmer čokoľvek, pričom si môžete vybrať zo zásuvkového integrovaného variantu alebo z odkladacieho priestoru, do ktorého sa dostanete po nadvihnutí lôžka postele. Praktickejšie je prvé riešenie, no moderné mechanizmy zaručia jednoduchú manipuláciu aj v druhom prípade.
Pozrite si tieto jednolôžkové postele:
Jednolôžkové postele z masívu
Ak sa rozhodujete pre kúpu novej postele, výber by mal byť podmienený najmä kvalitou a pohodlím. Tieto vlastnosti budú aj prevenciou voči problémom s chrbticou či prerušovanému spánku. Tá správna kombinácia postele, roštu a matraca by mala byť samozrejmosťou – predsa len, tento typ nábytku kupujete na niekoľko rokov.
Jednolôžkové postele z masívu patria nielen medzi overenú klasiku, ale tiež medzi obľúbený nábytok v tejto kategórii. Sú vyhľadávané najmä vďaka kvalite a dlhej životnosti. Drevo je navyše stálou trendovou záležitosťou, a tak sú drevené postele aj po dizajnovej stránke nesmrteľné.
Nie je však jedno, aký typ dreva uprednostníte. Jednolôžkové postele z borovice sú síce obľúbené, no masívna buková či dubová posteľ je zaručenou kvalitou stability a pevnej konštrukcie. Tvrdosť materiálu sa totiž odzrkadľuje na každodennom používaní.
Možnosť morenia dreva je dizajnovou výhodou, pretože ním môžete dosiahnuť jedinečný vzhľad. Farebné prevedenie tak bez problémov zladíte k zvyšku miestnosti a dosiahnete harmonický interiér, kde bude radosť spať. Morením „vystúpi“ typická kresba dreva, čím sa zároveň zvýrazní aj jeho krása.
Chlapčenská aj dievčenská detská izba naraz?
Jednolôžkové postele s bočným čelom – ideálne pre malé deti aj študentov
Výhoda bočného čela spočíva najmä v tom, že takáto jednolôžková posteľ môže cez deň slúžiť ako pohovka. Čelo totiž bráni priamemu dotyku so studeným múrom a zároveň poskytuje pohodlie, napríklad pri internetovom surfovaní v mobile.
V podstate ide o váľandu, no nenechajte sa pomýliť. Aj keď si pod jej názvom predstavíte skôr klasický štýl, prekvapí vás aj svojím moderným dizajnom. Kovové jednolôžkové postele, čalúnené, drevené či laminátové – očakávajte ich moderné prevedenie.
Pozrite si jednolôžkové postele v týchto e-shopoch:
Lacné jednolôžkové postele alebo s nádychom luxusu?
Ak radi pred spaním čítate, skúste uprednostniť jednolôžkové postele s čelom. Možnosť oprieť sa o mäkké čalúnenie určite oceníte. Platí to aj v prípade detských postelí, keď čelo plní funkciu „ochrany“ pred studenou stenou. Tento nábytok pôsobí luxusným dojmom a navyše je aj veľmi pohodlný.
Pýtate sa, ako správne vybrať jednolôžkové postele? Hlavným kritériom je hmotnosť a výška užívateľa, od ktorých sa odvíjajú rozmery samotnej postele, aj jej výška od zeme. Ďalším parametrom výberu je, ako inak, cena. Či už sa rozhodnete pre lacné jednolôžkové postele alebo tie luxusné, mnohé modely nájdete aj s matracom a roštom. Akú kombináciu si zvolíte je len na vás, no kvalitu spánku sa neoplatí podceňovať…
Detské váľandy ako alternatíva k posteli
Ako si správne vybrať jednolôžkovú posteľ?
- dĺžka postele by mala prevyšovať výšku spiaceho o 25 cm
- šírka postele by v prípade jednej osoby mala mať aspoň 80 cm (pri jednolôžkových posteliach sa stretnete aj so šírkou 120 cm)
- výška postele od zeme (vzdialenosť medzi vrchnou hranou matraca a podlahou) by sa mala pohybovať v rozmedzí 45 cm – 55 cm, aby bolo vstávanie čo najpohodlnejšie (starším a menej pohyblivým ľuďom sa dokonca odporúča výška 50 cm – 60 cm)
- na výbere materiálu záleží, najmä ak ide o vyššiu hmotnosť osoby, ktorá bude posteľ využívať – masív je zaručenou kvalitou, čalúnenie ponúka väčšie pohodlie, kov je romantickou záležitosťou a „drevotrieska“ zase môže mať rôzne dizajnové prevedenia
- správna kombinácia roštu, matraca a postele je základom pre dobrý spánok, môžete si ju buď vytvoriť podľa vašich požiadaviek, alebo siahnuť už na „hotové“ postele s týmito komponentmi
- čelo postele má nielen dekoratívny charakter, ale zároveň chráni od studenej steny (rovnaký účel má aj v prípade bočného čela, tzv.bočnice, ak je posteľ prisunutá ku stene)
- ak uvažujete nad kúpou jednolôžkovej postele do detskej izby, za zváženie stojí aj kúpa zábrany, ktorá predchádza prípadnému pádu
- jednolôžkové postele s úložnými priestormi sú praktické, no pamätajte aj na správne odvetrávanie matraca