Chlapčenská aj dievčenská detská izba naraz?

Chlapčenská a dievčenská detská izba
zdroj: gettyimages.com

Zariadiť detskú izbu, hoci aj pre tri deti opačného pohlavia v podobnom veku, nie je žiadny problém. Ten nastáva, ak máte medzi deťmi vekový rozdiel päť a viac rokov a len pár štvorcových metrov, o ktoré sa musia podeliť. Je jasné, že ich záujmy, denný režim aj predstavy o zariadení sú celkom odlišné. Úloha síce zložitá, no nie nemožná.

...

Jedno veľké detské kráľovstvo

Optické aj trvalé
V závislosti od veľkosti a tvaru miestnosti, počtu a umiestnenia okien môžete pristúpiť k trvalému alebo len optickému predeleniu detskej izby. Či už postavením plnej priečky s dverami alebo neúplnej priečky, ktorá poslúži ako pomyselná hranica jedného a druhého územia. Tým získa každé dieťa svoj osobný priestor. Ak je okno len jedno, priečku možno postaviť z priehľadného sklobetónu. Problém však nezažehnáte, ak jedna z miestností zostane priechodná. Pre pokoj v rodine preto odporúčame ponechať detskú izbu ako jeden priestor, ktorý z jednej alebo dvoch tretín predelíte obojstrannou vstavanou skriňou, ktorej celkovú hĺbku prispôsobíte veľkosti izby. V tých menších, s rozlohou okolo desať štvorcových metrov, postačí aj sedemdesiat centimetrov. Okamžite ste tak vyriešili úložné priestory pre obe deti a im vyčlenili priestor. Do návrhu skrine na mieru zakomponujte aj otvorené police, ktoré prepustia svetlo, alebo písací stôl. Menej náročným spôsobom optického predelenia miestností sú závesy, žalúzie, japonské steny, predeľovacie steny na kolieskach alebo klasické police z obchodov. Tu však pozor na stabilitu a bezpečnosť!

S prihliadnutím na potreby
Ak má mladšie dieťa päť rokov a spávať chodí krátko po dvadsiatej, starší súrodenec sa môže cítiť utláčaný, pretože on by možno ešte rád počúval hudbu. Bez ohľadu na pohlavie a vek detí prihliadajte na ich denný režim, zvyky a záľuby. Staršiemu kúpte kvalitnú nočnú lampu, aby si mohlo po večeroch čítať alebo sa učiť a namiesto prehrávača s reproduktormi investujte do slúchadiel. Pracovné zóny aj postele nech sú od seba čo možno najviac vzdialené alebo otočené na opačné strany, aby sa súrodenci pri rôznych činnostiach nerušili a neobmedzovali. Mladšie z detí si zaslúži pracovné miesto pri okne. Starší si totiž úlohy píšu obyčajne až večer, takže denné svetlo aj tak veľmi nevyužijú. Správnou cestou môže byť aj posteľ so zástenou, vyrobená na mieru. Predeľovaciu bočnicu nechajte z oboch strán počalúniť. Nemožno dispozíciu vymyslieť tak, aby starší súrodenec pri učení nerušil mladšieho? Nájdite mu v byte iné pokojné miesto.

Priestor pre seba
Trávi vaša prvorodená ratolesť týždeň na internáte, zatiaľ čo ten mladší je ešte len predškolák? Nebolo by správne prenechať drobcovi celú detskú, no je logické, že mu v nej doprajete viac miesta. Vo všeobecnosti potrebujú malé deti behať a skákať, hrajú sa na zemi, zatiaľ čo starším ani tak nezáleží na rozlohe izby ako na súkromí. Ohľad berte aj pri výbere farieb. Zvoľte skôr neutrálne farebné tóny, ktoré si mladšie dieťa okolo seba ozdobí a rozveselí hračkami, knihami, obrázkami alebo nálepkami na stenu. Staršie pre zmenu fotkami a modernými doplnkami. „Víkendovému“ členovi rodiny namiesto starej postele zabezpečte rozkladaciu pohovku alebo otoman s kvalitným matracom. Ušetríte miesto.

Pozrite si detské postele v týchto e-shopoch:

Do výšky
Dômyselný a mladícky dizajn má v súčasnosti veľmi obľúbené viacúrovňové spanie. Izby vo väčšine bytov nie sú veľmi veľké. Buď do nich dáte dve postele a nezostane priestor na nič iné alebo si pomôžete tým, že využijete pomerne vysoké stropy a zdvihnete jedno z lôžok do výšky. To vám dá priestor pod posteľou, teda drevenou alebo oceľovou konštrukciou, využiť na písací stôl či úložné priestory. Výška, do akej posteľ umiestnite, závisí aj od veku a veľkosti osoby, ktorá na nej bude spávať.

Zaveďte kalendár
Nejde to inak? Potreby svojich detí poznáte najlepšie, naplánujte preto kalendár, ktorý určí, v ktorom čase budú môcť byť v detskej izbe osamote a kedy spolu. Zároveň ich tak naučíte tolerancii a ohľaduplnosti. Ak okolo postelí nezostáva miesto na nočné stolíky, dajte si ušiť textilné alebo kožené vrecká. Pripevnite ich na čelo postele alebo zaveste na stenu.

V tejto súvislosti by vás mohlo zaujímať: