V súčasnosti je úzka kuchyňa väčšinou „prežitkom“ zo socialistickej výstavby bytov. Pravdou však je, že na Slovensku takéto dispozičné riešenie pri zariaďovaní rieši pomerne široké zastúpenie ľudí. Nie každý si trúfa aj na výraznejšiu rekonštrukciu, či už z časového, finančného alebo iného hľadiska. Ponúkame vám preto niekoľko inšpirácií.
Úzka paneláková kuchyňa
Aj úzka kuchyňa v byte niekedy dovoľuje protiľahlé umiestnenie skriniek. Platí však, že kvôli ergonómii, ale aj bezpečnosti, by mala vzdialenosť medzi nimi činiť minimálne 120 cm. Odporúčaná hĺbka skriniek pre optimálne využívanie je 60 cm (pokojne si ju na jednej strane môžete prispôsobiť). Ak túžite po tzv. dvojlinke, no šírka kuchyne je menšia ako 240 cm, jedna stena môže poslúžiť ako mini barový pult, ktorý má podobu úzkej závesnej dosky.
Ak dosku predĺžite, získate aj ďalšiu pracovnú plochu. Takéto riešenie je výhodné aj pre dostatok úložných priestorov, ktoré si nájdu miesto práve nad spomínanou „barovou doskou“. Horné skrinky totiž disponujú menšou hĺbkou, a preto na seba môžete „navrstviť“ aj niekoľko horizontálnych skriniek alebo zvoliť klasiku, ktorá ale siaha až po strop.
Moderná kuchyňa na mieru vyzerá skvelo
Praktickosť a zaujímavý dizajn ale zahŕňa iba príležitostné stolovanie, ktoré je vhodné skôr na malé raňajky než výdatný obed. Miesto pre kuchynské sedenie skúste vytvoriť tým, že končiacu časť linky zúžite (spojivom medzi hlbšími a užšími skrinkami bude zošikmená skrinka, ktorej priestor taktiež využijete) a k protiľahlej stene umiestnite stôl.
Dlhá úzka kuchyňa
Rozhodujúca je nielen správna organizácia nábytku a jednotlivých zón na prípravu jedál (uskladnenie potravín, umývacie centrum, varná zóna), ale aj to, kde sa nachádza okno a dvere. Tie sú tu niekedy aj v dvojnásobnom množstve, čo predstavuje často kameň úrazu.
Moderná úzka kuchyňa obľubuje rozloženie skriniek do tvaru L (niekedy U) a využíva aj priestor pod oknom. Problém môže nastať s vykurovaním danej miestnosti, keďže radiátor je zvyčajne situovaný práve tam. Celkové zariadenie závisí aj od počtu ľudí v domácnosti a následne od toho, či je potrebný väčší priestor na stolovanie. Ak nie, máte „vyhrané“. V opačnom prípade vám taktiež ponúkame zaujímavé tipy vo fotogalérii.
Ako na zariadenie malého bytu
Úzka kuchyňa by mala:
- využívať svetlé farby, prípadne lesklý povrch (zrkadlenie opticky zväčšuje)
- mať správne nadväzujúce zóny na prípravu jedál (aj malý priestor, môže byť praktický)
- vsadiť na spotrebiče, ktoré sa prispôsobia rozmerom aj funkčnosti (siahnite po užších variantoch či sporákoch, ktoré sú zároveň mikrovlnou rúrou a pod.)
- maximalizovať priestor nad pracovnou plochou (netreba sa báť horných skriniek až po strop)
- mať dostatok prirodzeného svetla, no tento raz najmä umelého osvetlenia (hlavné stropné svietidlo plus doplnkové osvetlenie priamo nad pracovnou plochou je nutnosťou)
Pozrite si kuchynské linky v týchto e-shopoch:
Pozrite si aj tieto kuchynské linky:
Pozrite si fotogalériu k článku TU