Retro kuchyne dokážu zaujať aj v súčasnosti

Retro kuchyňa
zdroj: gettyimages.com

Retro je všeobecné označenie pre niečo minulé, spätné. V našich končinách sa tento pojem často spája s dobou 50. – 70. rokov 20.storočia. V minulosti boli veci z tohto obdobia trendové, no neskôr sa od ich používania upustilo a v súčasnosti zažívajú návrat, aj keď v malých obmenách. Retro kuchyne majú preto niekoľko podôb.

...

Retro spotrebiče do kuchyne nie sú „starým krámom“

Pravú atmosféru daného štýlu vytvárajú aj spotrebiče. Okrem chladničiek a sporákov sú to typickí kuchynskí pomocníci v podobe hriankovačov, mixérov, kávovarov, mlynčekov, kanvíc, váh a podobne. Disponujú nielen svojím typickým tvarom, ale aj farebnosťou. Červená, tyrkysová, zelená, modrá, ružová aj žltá zdobila spotrebiče i samotné dvierka, korpusy kuchynskej linky a jedálenské sedenie.

Retro batérie do kuchyne mali taktiež svoj charakteristický vzhľad a obľúbený je dodnes. Mosadz, bronz a zlato tvorili povrchový vizuál s typickými oblými tvarmi a kohútikmi. Elegantný dizajn s romantickým nádychom sa vyníma nielen nad drezom, ale aj v súčasných kúpeľniach. Aj to je dôkazom, že staré veci majú uplatnenie v súčasných moderných domácnostiach.

Retro doplnky do kuchyne trendom?

V interiérovom dizajne sa retro štýl čoraz viac stáva súčasťou bytových, ale aj komerčných spoločenských priestorov. Či už ide o bary, kaviarne, obývačky alebo kuchyne, retro dekorácie splnia niekedy účel lepšie ako samotné kusy nábytku. Okrem hodín, plagátov, lámp, čipkovaných závesov a obrúskov, smaltovaných hrnčekov, keramických nádob, retro chlebníkov, dóz na potraviny a podobne, sa môže stať doplnkom aj obklad a dlažba.

Retro obklady majú blízko k tzv. patchwork, a preto sa dobre kombinujú s modernými kuchynskými linkami v jednoduchých a čistých líniách. S farbami v tomto prípade taktiež opatrne, teda ak sa nebojíte „experimentovania“. V minulosti o ne nebola núdza, no dnes sa oplatí staviť radšej na istotu, a teda neutrálne odtiene. Biela kuchynská linka, pokojne minimalisticky ladená, retro obklad a chladnička – takáto kombinácia vyznieva atraktívne.

Pozrite si ďalšie kuchynské linky v týchto e-shopoch:

Pozrite si fotogalériu k článku TU

V tejto súvislosti by vás mohlo zaujímať: