Niekoľko týždňov po tom, ako ho začali spájať s vyšetrovaním údajnej korupcie, bývalý španielsky kráľ Juan Carlos I. odišiel z krajiny a zdržiava sa na neznámom mieste. Už 82-ročný expanovník informoval o tomto kroku v liste syna Filipa VI., ktorému pred šiestimi rokmi odovzdal moc.
V odkaze sa zaviazal byť k dispozícii prokurátorom v prípade, že ho budú potrebovať. Podľa španielskych médií by sa mohol zdržiavať v Dominikánskej republike.
Účet plný úplatkov
Najvyšší súd v Španielsku začal v júni vyšetrovanie údajného prepojenia Juana Carlosa I. s projektom výstavby vysokorýchlostnej železnice v Saudskej Arábii. Španielske spoločnosti získali zákazku na zhotovenie trate medzi mestami Mekka a Medina v hodnote 6,7 miliardy eur, z čoho mal výrazným spôsobom profitovať aj Juan Carlos I.
V Španielsku si uctia obete koronavírusu, ceremóniu povedie kráľ Filip VI.
Španielski protikorupční úradníci skúmajú taktiež bankové kontá vo švajčiarskych bankách, keďže majú podozrenie, že Juan Carlos si v nich ponechal nelegálne získané finančné prostriedky. Už v roku 2008 mu údajne na účet pribudlo 88 miliónov eur od zosnulého saudskoarabského kráľa Abdalláha, čo boli podľa prokurátorov pravdepodobne úplatky, uviedol dávnejšie švajčiarsky denník Tribune de Geneve.
Krajinu priviedol k demokracii
V marci zasa britský denník The Telegraph informoval, že Filipa VI. menovali za beneficienta zahraničného fondu, ktorý kontroluje švajčiarsky účet s údajným darom 65 miliónov eur zo Saudskej Arábie. Tie vraj dostal jeho otec, keď bol na tróne. Filip VI. však poprel, že by o fonde vedel.
Juan Carlos I. sa stal kráľom v roku 1975 a vládol až do jeho abdikácie v júni 2014. Ako pripomína web britskej spravodajskej televízie BBC, po smrti generála Franca v roku 1975 šikovným spôsobom priviedol Španielov od diktatúry k demokracii.