Futbalistov Slovana Bratislava čaká v stredu 18. septembra historicky prvý zápas v Lige majstrov. Ako predvída duel, spomína na časy v Celticu či analyzuje šance „belasých“ s postupom do ďalšej fázy skonštatoval v rozhovore bývalý hráč škótskeho klubu Ľubomír Moravčík.
Moravčíkova vizitka
Rodák z Nitry hral v profesionálnej kariére postupne za svoje mesto, potom za francúzske tímy Saint-Étienne s Bastiou a nemecký MSV Duisburg. Tam však nebol spokojný a po piatich dueloch v klube skončil. Údajne vtedy premýšľal o ukončení kariéry len vo veku 33 rokov. No Vengloš si ho vyžiadal do Celticu – a Moravčík neváhal.
Slovan začne Ligu Majstrov v Škótsku. Celtic má bohatú históriu, nádherný štadión a Slováci v ňom zanechali výraznú stopu (video+foto)
Klubový web označil Moravčíka za „jedného z najlepších hráčov, akí kedy hrali za Celtic“ a „géniom stredu poľa“. V 129 zápasoch dueloch vo farbách Celticu strelil 35 gólov, z toho 16 ľavou a 16 pravou nohou, pridal aj tri hlavičky. V klube bol do roku 2002.
Hviezdy, posily aj mladíci. Slovan Bratislava predstavili káder na Ligu Majstrov (foto)
Počas jeho pôsobenia dvakrát vyhral tamojšiu ligovú súťaž, rovnaký počet ligových pohárov a raz aj škótsky pohár.
Bývalého futbalistu sme oslovili so žiadosťou o rozhovor pred úvodným duelom Slovana v Lige majstrov. Keďže hral za slávny Celtic FC, mal k téme viac čo povedať a lepšie predvídať, ako by stretnutie mohlo prebiehať a skončiť.
Slovan Bratislava alebo Sparta Praha? Kto má drahšie vstupenky na zápasy Ligy majstrov (video+foto)
Ako si spomínate na to obdobie, keď ste hrali za slávny Celtic?
Mám iba dobré spomienky, pretože to bolo veľmi úspešné obdobie a veľmi ma to bavilo.
Ako ste sa tam dostali, chcel vás pán Vengloš alebo ste dostali ponuku iným spôsobom?
Určite bez pána Vengloša by som sa nikdy do Celticu v 33 rokoch nedostal. To je absolútny fakt. Bez jeho pomoci a toho, že on tam bol, tú ponuku by som určite nikdy v živote nedostal. Nemohli o mne v podstate vedieť, pretože som nehrával v nejakej európskej súťaži a cez reprezentáciu je malá pravdepodobnosť, keďže sme nehrali žiaden šampionát počas môjho pôsobenia v drese Slovenska. Takže pán Vengloš bol veľmi dôležitá osoba, ktorá mi otvorila možnosť prísť do Celticu.
Akú zmluvu ste dostali a predlžovali ste ju neskôr?
Ja som tam prišiel v novembri a dohodli sme sa na pôsobení do konca sezóny plus opcia na ďalší rok. Takže zmluva bola na nejaký rok aj pol. Po šiestich mesiacoch som potom predlžoval na ďalší rok a následne ešte raž už za kouča Martina O’Neilla. Zmluvu som tak dokopy predlžoval dvakrát.
Ako sa vám trénovalo pod pánom Venglošom, bolo to iné, keďže bol Slovák?
Myslím si, že tréningový proces hráči vnímajú rovnako, či je to ten tréner alebo ten, veľmi sa to neodlišuje. Samozrejme, ja už som bol starý na to, aby som potreboval nejaké extra rady, ale keď sme sa potrebovali porozprávať, tak určite to bolo príjemné v slovenčine, ako v nejakom inom cudzom jazyku.
Už vtedy som však hovoril dobre francúzsky, pretože asistentom bol Eric Black, ktorý hovoril touto rečou hovoril, lebo tam hral päť rokov. Takže aj s ním som mal veľmi dobrú komunikáciu.
V mojom veku to už boli skôr také priateľské debaty ako nejaké doporučovanie alebo nejaké veľké rady. Skôr také povzbudenia, viac-menej, najmä pred zápasom s Rangers. Pán Vengloš ma na to dobre psychicky pripravil. V podstate to bol taký rozhodujúci moment v mojej kariére v Celticu.
Mal podľa vás pán Vengloš nejaký iný prístup voči vám, keďže ste obaja rodáci spod Tatier, ako voči ostatným hráčom?
Nie, to určite nie. Pán Vengloš bol veľká persona. Človek, ktorý vedel s hráčmi komunikovať, a hráči ho mali radi. Nikdy sa nevytvoril problém v komunikácii, lebo hovoril perfektne po anglicky. Myslím si, že nikdy nerobil rozdiely a ku každému pristupoval, povedal by som, veľmi priateľsky.
Dostávame sa k veľkej rivalite s Rangers. Ako by ste opísali tie zápasy, čo to pre škótske kluby znamená?
Je to veľká tradícia. Old Firm Game, ako ho nazývajú v Škótsku, je prakticky vyše storočná tradícia, ktorú fanúšikovia milujú. Sú to dva tábory, dokonca aj nábožensky rozdelené. Všetci sú kresťania, ale jedni sú katolíci a druhí protestanti. Je to o emóciách, zápasy sa hrajú nadoraz a každý dobrý výsledok hreje fanúšikov pri srdci – viac ako iné. Podobne veľké zápasy sú už len v Lige majstrov. Sú to duely, na ktoré sa diváci tešia, a ktoré jednoducho rozhodujú o sezóne.
Nevypýtali ste si svojimi výkonmi zmluvu aj od Rangers?
Tak to by sa asi určite nestalo. Boli hráči, ktorí hrali za Celtic i Rangers, že by si však nejako „preťahovali“ hráčov, to sa robí málokedy. Skôr ten hráč odišiel zo Celticu a povedzme, keď sa vrátil do Škótska, išiel do Rangers. Priamy prestup na „trase“ Celtic – Rangers, alebo naopak, sa stal tuším len raz a pre toho hráča to nebolo nič príjemné. Myslím si, že takéto veci sa asi nebudú diať.
Fantázia! Slovan Bratislava si zahrá hlavnú fázu Ligy majstrov, odvetu s FC Midtjylland otočil za štyri minúty (video+foto)
Spomínate si na nejakú interakciu s fanúšikmi Celticu čo vám utkvela v pamäti?
Myslím si, že ľudia videli, že ma to baví a že sa ich snažím aj pobaviť. Keď som išiel kopať roh, tak väčšinou kričali moje meno a ako keby sa klaňali rukami. To bol taký rituál. Tiež, keď som nehral od začiatku a vyšiel som z lavičky, tak vtedy štadión zareagoval, že pôjdem hrať. Určite to boli vzájomne veľké sympatie. Odozva od nich bola fantastická, skandovali moje meno a v podstate sa mi klaňali. Boli to príjemné interakcie.
Zúčastnili ste sa nejakého spomienkového duelu za Celtic a ako často chodievate do Glasgowa?
Áno, ale už sa mi nechce behať a najmä si vážim svoje zdravie a nerád by som si „ublížil“. Celtic je veľký klub s množstvom fanúšikov po celom Škótsku. Chodím tam zhruba dvakrát do roka na besedy s fanúšikmi. Stále tam mám dvere otvorené, stále ma chcú ľudia vidieť, rozprávať sa so mnou. Sú tam aj generácie, ktoré ma ani nevideli hrať. Zúčastnení sú mladí ľudia, ale aj veľa starších, čo si ma pamätajú. Je to príjemné a rád tam chodím. Je to satisfakcia toho, že ľudia jednoducho nezabúdajú. A kluby taktiež.
Superpočítač zhodnotil šance Slovana Bratislava v Lige majstrov, poskytol viaceré prognózy a zaujímavé čísla
Slovenskému klubu sa podarilo po vyše desiatich rokoch postúpiť do hlavnej fázy Ligy majstrov. Čo hovoríte na úspech Slovana?
Je to fantastický úspech pre klub. V novom systéme, v novej edícii Ligy majstrov, kde hrá 36 najlepších klubov v jednej tabuľke. Je to niečo extra. Myslím si však, že to nebude jednoduché zopakovať. Je to veľmi ťažké a súperi sú mimoriadne silní. Rôzne výpočty či porovnanie rozpočtu radia Slovan prakticky na posledné miesto. Takže o to väčší úspech to je. Treba si to najmä užiť.
Hrať Ligu majstrov každý rok nebude také jednoduché. Slovan si však urobil chuť a možno ho to vyprovokuje k tomu, aby sa o to pokúsil každý rok – len na to treba veľa peňazí.
A pomery slovenskej ligy… Niekedy je to až také smiešne, že Slovan má rozpočet možno na úrovni druhej poľskej, českej, maďarskej ligy a podobne. Celé je to o peniazoch – keď nebude naša liga lepšia, tak Slovan bude mať veľké problémy sa každý rok kvalifikovať do Ligy majstrov, lebo nebude mať s kým sa na to pripraviť.
Každopádne, klobúk dole pred Slovanom, čo dokázal, a možno ho to motivuje k tomu, aby to dokázal aj v budúcnosti.
Aké má podľa vás Slovan šance aj vzhľadom na súperov? Má na to dostať sa do prvej dvadsaťštvorky, alebo nebodaj do prvej osmičky…
Prial by som im to, ale bude to veľmi ťažké. Myslím si, že proti súperom ako Celtic, Dinamo Záhreb či Girona, alebo možno ešte Stuttgart, by sa mohlo niečo podariť.
Atlético Madrid, Manchester City a Bayern Mníchov – to však naháňa strach. Idete hrať proti súperom, ktorí vám nedajú loptu. To je čistá katastrofa. Držím palce, aby to hráči dokázali uhrať trpezlivosťou, bojovnosťou a nasadením. Možno v tých zápasoch, ktoré som spomínal, niečo uhrajú a zabodujú. Aj na Celticu to budú mať veľmi ťažké, je papierovým favoritom, ale nemá top hráčov. Ale je to solídny tím a najmä ich bude hnať 60-tisícová kulisa.
Pre Slovan to bude náročné, ale „belasí“ sú nevyspytateľní. Postúpili do Ligy majstrov a prehrali 0:5 so Žilinou. To znamená, že oni sa môžu o niečo pokúsiť aj proti silným súperom, ale bude to náročné.
Slovan začne Ligu Majstrov v Škótsku. Celtic má bohatú históriu, nádherný štadión a Slováci v ňom zanechali výraznú stopu (video+foto)
Ako vidíte úvodný zápas proti Celticu?
Slovanu držím palce na medzinárodnej úrovni, lebo reprezentuje Slovensko a reprezentuje nás Slovákov, ale asi na 60 percent budem fandiť Celticu a na zvyšných štyridsať Slovanu. Prial by som im aspoň remízu, ale bude to veľmi ťažké.
Nech zabojujú, lebo Celtic je dobrá adresa. Nech si to naplno užijú, lebo štadión je fantastický. Atmosféra je vynikajúca, hráči sa majú na čo tešiť. Nech ukážu niečo podobné, čo dokázali v odvetnom zápase proti FC Midtjylland. V takom duchu majú aj na Celticu šancu niečo uhrať.
Chystáte sa na nejaký zápas Ligy majstrov, či už na Slovan alebo Celtic, či nejaký iný klub?
Mám pozvánku do pražského štúdia na zápas so Celticom. Rozmýšľam aj nad duelom v Girone (pozn. red. v utorok 22. októbra), lebo je to kúsok od Barcelony. Na druhý deň (pozn. red. streda 23. októbra) hrajú „blaugranas“ doma proti Bayernu Mníchov, takže je to zaujímavý dvojzápas. Bolo by fajn, keby sa mi podarilo zohnať nejaké lístky.
Dostať sa na Slovan je momentálne ťažšie, ako ísť na Real Madrid, pretože lístky sa rýchlo vypredali. Je logické, že fanúšikovia, ktorí tam chodia celý rok, majú prioritu a chcú tam byť aj na Lige majstrov. Myslím si, že dostať sa na nejaký zápas „belasých“ vonku je väčšia šanca ako v Bratislave.
Ktorí hráči sú podľa vás ťahúňmi Slovana, najviac pomohli k postupu do hlavnej fázy Ligy majstrov? Oslovil vás niekto…
Sú tam známe mená ako Vladimír Weiss ml. či Juraj Kucka – to sú naozaj ťahúni. Samozrejme, Tigran Barseghjan je kľúčový hráč, najmä v zápasoch, čo hrali v kvalifikácii. Som rád, že sa prebudil Marko Tolić, lebo ten ukázal veľký potenciál a teraz ho napĺňa, hoci na začiatku mu to nešlo.
Prebudil sa aj Dávid Strelec, je to zaujímavý hráč. Guram Kashia je „vodca“ obrany – výborný a skúsený. Myslím si, že Slovan našiel ideálnu zostavu a majú celkom slušnú formu. Takže držím im palce, aby im forma vydržala. Tých ťahúňov tam je niekoľko. Tí ostatní tímu musia pomôcť.
Už sme sa rozprávali o vašich názoroch o tom, ako môže Slovan dopadnúť v Lige majstrov. Teraz skúste prezradiť, aké šance dávate Celticu k postupu do prvej dvadsaťštvorky.
O Celticu platí plus-mínus to isté, čo o Slovane. Ich cieľ je, samozrejme, dostať sa do prvej 24-ky, ale budú to mať tiež veľmi ťažké. Škótska liga je kvalitnejšia ako slovenská, konkurencia je tam väčšia, sú tam tímy ako Aberdeen, Hearts či kluby z Dundee, ktoré majú tiež pekné štadióny i návštevy.
Ale hovorím, nemajú tam top hráčov, takých, ktorí môžu konkurovať najlepším klubom v Európe. Ale do 24-ky majú bližšie ako Slovan.
Pozrite sa napríklad na Dinamo Záhreb. Je to klub, ktorý už roky vychováva fantastických hráčov a tiež bude mať problém umiestniť sa do 24. miesta. Kluby z top piatich európskych líg hrávajú týždeň čo týždeň ťažké zápasy, takže sú na to určite lepšie pripravené.
Máte favoritov na prvé priečky v úvodnej fáze Ligy majstrov?
Sedem z ôsmich tímov budú favoriti. Môžeme to postupne vyrátať – Bayern, Manchester City, Liverpool a tak ďalej. Možno jediný klub z prvej osmičky bude prekvapenie. Ale že by tam boli tri či štyri prekvapenia, to vo futbale neexistuje. Tak to jednoducho je a inak to nebude. Majú tých najlepších hráčov, oveľa väčšie možnosti.
Keď máte rozpočet desaťnásobne väčší, tak samozrejme si môžete dovoliť oveľa lepší káder ako Slovan, Celtic a takéto podobné kluby, ktoré nemajú toľko peňazí. Vždy je tu však aj nejaká šanca pre tie menšie kluby. Pre kluby, ako sú Celtic či Slovan, je už veľký úspech dostať sa do 24-ky – to by bol úspech ako blázon.
Slovenská reprezentácia nedávno odohrala pomerne úspešné majstrovstvá Európy, keď takmer vyradili neskoršieho finalistu turnaja z Anglicka. Ako hodnotíte tamojšie výkony a následne aj tie v dvojzápase Ligy národov?
Myslím si, že Slovensko si našlo svoju tvár. Sú tam vynikajúce výkony v prvom polčase, slabšie v tom druhom, ale keď to dáme dokopy, je to výborné. A keď si odmyslíme posledných desať minút z každého z tých zápasov, kde bohužiaľ, hrá psychika svoju úlohu, je to naozaj dobré.
Keď chceme urobiť dieru do sveta, tak musíme tých posledných desať minút zvládať, tiež vylepšiť druhé polčasy. Je to tiež o tom, že sa prestrieda, možno nepríde už tá istá kvalita na ihrisko a už to trochu hapruje. Vyhrali sme posledné dva zápasy, môžeme byť spokojní.
Určite sa bude rozhodovať medzi nami a Švédmi, takže musíme dvojzápas s nimi zvládnuť – je to súper nášho „kalibru“. Naši hráči podávajú výborné výkony nielen v reprezentácii, ale aj v kluboch. Tým pádom prichádzajú do reprezentácie pripravení aj s dobrou formou – vtedy sa reprezentácii darí. Len tak ďalej. Ja som veľmi spokojný a baví ma to.
Slováci sa v Lige národov revanšovali a zvíťazili nad Azerbajdžanmi, o triumfe rozhodli Duda so Strelcom (foto)
Po kariére ste sa venovali aj trénerstvu. Stále ste v nejakej spojitosti s futbalom alebo čomu sa aktuálne venujete?
Tým, že sa vrátila do hry FC Nitra, klub, ktorý bol prakticky rok mimo súťaží, tak ma oslovili a robím šéftrénera mládeže UTM.
Je to ťažké, pretože získať si znova dôveru ľudí nie je jednoduché a najmä dôveru rodičov, aby tie deti dali do klubu, aby sme mali čo najväčšiu kvalitu. Nemôžeme sa rozdrobovať, musíme sa spájať a deti dávať tam, kde majú najlepšie možnosti. A to FC Nitra momentálne dáva, lebo UTM hrá v prvej žiackej lige.
Snažím sa im pomáhať a uvidíme, ako to dopadne. Verím, že sa Nitra vráti na futbalovú mapu Slovenska. Bude to ťažké, ale možno že sa ešte toho dožijeme. Ja teda možno a vy (pozn. red. redaktor) určite.
To bola posledná otázka. Ďakujem veľmi pekne, že ste prijali pozvánku na tento náš rozhovor a našli si čas. Nech sa vám darí!
Nie je za čo! Verím, že diváci budú spokojní s touto edíciou Ligy majstrov. Tiež, že Slovan urobí nejaké prekvapenia a poteší nás. Takže mu želám veľa šťastia a nech sa darí slovenskému futbalu!