Burzy vo svete zasiahla panika z novej krízy

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Burza
Foto: SITA/AP

PARÍŽ 5. augusta (WEBNOVINY) – Zatiaľ najväčšiu krízu na burzách od finančnej krízy po páde Lehman Brothers odštartovalo včerajšie obchodovanie na Wall Street.

„Dlhové problémy v Európe, najmä rast výnosov z talianskych a španielskych štátnych dlhopisov, investorov donútilo hromadiť hotovosť,“ uviedol manažér investičnej spoločnosti Wedbush Morgan Stephen Massocca.

„Z americkej ekonomiky neprichádzajú žiadne dobré čísla. Trvá to už dlhšiu dobu a toto je reakcia na to všetko,“ opísal dôvody prepadu trhov hlavný manažér spoločnosti BNY ConvergEx Group Joseph Cangemi.

Grécky premiér vyzval EÚ k činom, Praha sa prepadla

Grécky premiér George Papandreou vyzval predsedu Európskej komisie, aby prijal okamžité opatrenia, ktoré by zamedzili ďalším prepadom. „Padáme zo strachu, že Taliansko nedokáže splácať svoj dlh,“ povedal pre Reuters Michael Hefferman zo spoločnosti Austock Group, ktorá obchoduje na austrálskej burze.

Pražská burza sa v piatok krátko po otvorení výrazne prepadla. Hlavný index PX klesol o štyri percentá na dvojročné minimum. Tesne nad 1075 bodov. Po 9:30 bol index PX oproti štvrtku nižší o 3,66 percenta. V rovnakú dobu pražská burza pozastavila obchodovanie s akciami siete autobazárov AAA, ktoré klesli o viac než 20 percent.

OBRAZOM: Panika na svetových trhoch

Burzy vo svete zasiahla panika
Nešťastný zamestnanec tokijskej burzy. Foto: SITA/AP

Foto: SITA/AP

Burzy vo svete zasiahla panika
Frankfurtská burza sa spamätáva z "čierneho piatku". Foto: SITA/AP

Foto: SITA/AP

Burzy vo svete zasiahla panika
Londýnska burza tiež hlásila prepad. Foto: SITA/AP

Foto: SITA/AP

Burzy vo svete zasiahla panika
Burza v New Yorku hovorila jasnými číslami. Foto: SITA/AP

Foto: SITA/AP

Burzy vo svete zasiahla panika
Foto: ilustračné SITA/AP

Foto: SITA/AP

Čína vyzýva na spoluprácu pri riešení dlhovej krízy

Čínsky minister zahraničných vecí Jang Ťie-čchi vyzval na väčšiu globálnu spoluprácu pri riešení problému zadlženosti USA a eurozóny. Počas návštevy Poľska v piatok povedal, že problémy vyplývajúce zo zadlženosti USA sa stupňujú, a preto vyzval Washington, aby chránil dolárové investície a prijal „zodpovednú“ menovú politiku. „V Európe stále vychádzajú najavo problémy so zadlženosťou a v USA sa stupňuje riziko neplnenia si záväzkov,“ povedal šéf čínskej diplomacie. „Všetky krajiny musia posilniť komunikáciu a koordináciu, realizovať reformy v globálnom finančnom systéme a zlepšiť riadenie globálnej ekonomiky,“ dodal.

Napriek zadlženosti Európy čínsky minister zahraničia zopakoval, že Peking má dôveru voči kontinentu aj voči spoločnej európskej mene. „V posledných rokoch sme nakúpili veľa dlhopisov denominovaných v eurách a budeme naďalej podporovať Európu a euro,“ vyhlásil. Washington vyzval, aby „zaručil bezpečnosť“ zahraničných dolárových investícii. „Stabilný americký dolár ako hlavná globálna rezervná mena je veľmi významný pre globálnu ekonomickú a finančnú situáciu,“ povedal šéf čínskej diplomacie.

ECB nákupmi dlhopisov znížila tlak na okraj eurozóny

Peniaze, euro, ECB
Foto: SITA/AP

Európska centrálna banka (ECB) nákupmi portugalských a írskych vládnych dlhopisov v piatok mierne zmenšila tlak na dlhopisy Talianska a okrajových členov eurozóny. Rozpätie medzi výnosmi z desaťročných talianskych a nemeckých dlhopisov dosiahlo najvyššiu úroveň za obdobie existencie eurozóny, a to 416 bázických bodov, ale potom kleslo na 387 bodov, čo bolo voči predošlému dňu o 7 bodov menej. Nepriaznivým znakom však bolo to, že výnosy z desaťročných talianskych dlhopisov sa prvýkrát od mája 2010 dostali nad úroveň španielskych, pričom výnosy z oboch zostávali nad hranicou 6 %. Táto situácia poukazuje na obavy investorov z toho, že predstaviteľom eurozóny sa nepodarí zvládnuť prehlbujúcu sa dlhovú krízu.

Lídri EÚ majú v piatok o situácii na finančných trhoch rokovať. Úrad francúzskeho prezidenta oznámil, že Nicolas Sarkozy bude rokovať s nemeckou kancelárkou Angelou Merkelovou a španielskym premiérom Josém Luisom Rodríguezom Zapaterom. Analytici sú však skeptickí, či rokovania upokoja situáciu na globálnych finančných trhoch. „Ak nezačnú nakupovať talianske a španielske dlhopisy, tak sa situácia zhorší,“ povedal jeden z obchodníkov v Londýne. „Musia ukázať, že dokážu prísť na trh vo veľkom rozsahu, aby sa zastavil trend, ktorý práve pozorujeme,“ povedal Orlando Green z Credit Agricole.

Akciové trhy v Európe, USA a Japonsku výrazne oslabili

Európsky akciový trh vo štvrtok oslabil, pretože investori sa obávajú slabého rastu svetového hospodárstva a dlhových problémov Talianska. Paneurópsky index FTSEurofirst 300 klesol o 3,3 % na 993,35 bodu a prvýkrát za posledných 12 mesiacov sa dostal pod hranicu 1 000 bodov. Nedarilo sa titulom v bankovom sektore. Akcie bánk Barclays, UBS a UniCredit klesli o 9,33 až 6,4 %. Oslabili aj akcie ťažobných a priemyselných podnikov. Globálna ťažobná spoločnosť Xstrata si odpísala 8,5 %, akcie podniku EADS klesli o 6,1 % a akcie výrobcu áut Fiat oslabili o 10 %. „Ľudia si uvedomujú, že na krízu okrajových štátov eurozóny sa ešte nenašla správna odpoveď a štvrtková tlačová konferencia Európskej centrálnej banky neposkytla nič, čo by trhy uistilo. Čelíme riziku ďalšej krízy dôvery podobnej tej po páde banky Lehman Brothers,“ povedal Jean-Yves Dumont z Dexia Asset Management.

Americký akciový trh si vo štvrtok zapísal najhorší prepad od začiatku roku 2009. Podpísali sa pod to obavy, že Spojené štáty vstupujú do ďalšej recesie a že európska dlhová kríza sa rozrastá už na dve jej veľké ekonomiky. Index priemyselných blue chips Dow Jones klesol o 4,31 % na 11 383,98 bodu, širší Standard & Poor’s oslabil o 4,78 % na 1 200,13 bodu a technologický Nasdaq si odpísal 5,08 % a obchodovanie uzatvoril na úrovni 2 556,39 bodu. Nedarilo sa titulom vo všetkých sektoroch. Akcie Bank of America zlacneli o 7,4 %, banka Citigroup si odpísala 6,6 % a výrobca osobných počítačov Hewlett-Packard stratil 5,1 %. Najviac oslabil energetický sektor, ktorého index klesol o 6,8 %.
Burzy vo svete zasiahla panika
Foto: SITA/AP

Japonský akciový trh oslabil v piatok na najnižšiu úroveň od marca, kedy sa výrazne prepadol pre obavy z dopadov ničivého zemetrasenia a tsunami, ktoré postihli Japonsko. Investorov totiž znepokojuje zhoršujúca sa dlhová kríza v Európe a stav ekonomiky USA. Hlavný tokijský index Nikkei klesol o 3,7 % na 9 305,04 bodu, širší Topix si odpísal 3,3 % a uzatvoril na úrovni 809,32 bodu.

Neistota na trhu pramení z rôznych faktorov. Jedným z nich sú slabšie údaje z ekonomiky USA, ktoré naznačujú, že rast najväčšej ekonomiky na svete spomaľuje z už aj tak mierneho rastu počas prvého polroka. Negatívnou správou je tiež hrozba rozšírenia dlhovej krízy v Európe na veľké ekonomiky ako Španielsko a Taliansko. Akcie spoločnosti Mitsubishi Corp, ktorá je najväčším obchodníkom s komoditami v Japonsku, zlacneli o 2,9 %. Spoločnosť Itochu Corp oslabila o 3,6 % a priemyselný podnik Marubeni stratil 5,4 %.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Dow JonesGeorge PapandreouNicolas Sarkozy