EFSF treba neustále prehodnocovať, tvrdí Rehn

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Olli Rehn
Olli Rehn Foto: SITA/AP

LONDÝN 5. augusta (WEBNOVINY) – Efektivita záchranného mechanizmu eurozóny (EFSF) závisí od jeho dôveryhodnosti a rešpektu trhov, vyhlásil v piatok európsky komisár pre hospodárske a menové záležitosti Olli Rehn. Na otázku, či podporuje navýšenie fondu, Rehn odpovedal, že nechce hovoriť o číslach s tým, že fungovanie mechanizmu treba neustále vyhodnocovať. „Aby bol efektívny, EFSF potrebuje byť dôveryhodný a mať rešpekt trhov. Preto ho treba neustále vyhodnocovať,“ uviedol Rehn. Predstavitelia EÚ podľa neho skúmajú aj dlhodobejšie mechanizmy vrátane myšlienky emisie spoločných dlhopisov celej menovej únie.

Na prehodnotenie všetkých prvkov Európskeho fondu finančnej stability (EFSF) aj Európskeho stabilizačného mechanizmu (ESM), ktorý ho má nahradiť, vrátane ich veľkosti, vyzval vo štvrtok predseda Európskej komisie José Manuel Barroso. Cieľom je presvedčiť trhy, že eurozóna dokáže reagovať na dlhovú krízu, konštatoval Barroso v liste lídrom EÚ.

Eurokomisár Rehn v reakcii na Barrosove vyjadrenia konštatoval, že hlavným posolstvom listu predsedu EK bola nevyhnutnosť čo najrýchlejšej implementácie novej dohody o Grécku. „V súčasnosti je potrebné urýchliť implementáciu a schvaľovanie v členských štátoch, aby sa naplnila dohoda z 21. júla. Toto je kľúčové posolstvo. Myslím si, že je evidentné, že treba urobiť práve toto,“ zdôraznil Rehn.

Predseda EK s výzvou na prehodnotenie EFSF prišiel po tom, ako výnosy zo španielskych a talianskych vládnych dlhopisov vzrástli podstatne nad úroveň 6 %, čiže smerujú k neudržateľným úrovniam. Pretrvávanie tohto trendu by spomínané krajiny mohlo donútiť, aby požiadali o núdzové úvery zo záchranného fondu eurozóny. Terajšia úverová kapacita EFSF je príliš malá na poskytnutie financií Španielsku, ktoré je štvrtou najväčšou ekonomikou eurozóny, aj Taliansku, ktoré je tretím najväčším hospodárstvom menovej únie. Podľa ekonómov by kapacita EFSF, ktorá je teraz 440 mld. eur, mala byť väčšia, pravdepodobne až dvojnásobná.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Olli Rehn