Bugárovci veria, že zmenia zákon o štátnom občianstve

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Bela bugar
Zľava: Predseda poslaneckého klubu strany Most-Híd Lászlo Solymos a predseda Most-Híd Béla Bugár Foto: SITA/Nina Bednáriková

BRATISLAVA 3. septembra (WEBNOVINY) – Predseda poslaneckého klubu Most-Híd László Solymos verí, že strane sa podarí získať 30 podpisov poslancov, aby mohla napadnúť súčasný zákon o štátnom občianstve na Ústavnom súde SR.

„Máme 14, takže ešte 16 potrebujeme. Verím, že sa nám ich podarí získať. Chceme ich hľadať u našich koaličných partnerov,“ povedal pre agentúru SITA Solymos.

Bolo by to korektné riešenie, lebo tým pádom by zmizli pochybnosti. Ústavný súd má na to kompetencie, lebo to je vážna vec, keď budú ľudia strácať občianstvo, ktorí nechcú o neho prísť. Je to vážna vec, preto by bolo dobré, keby sa k tomu vyjadril Ústavný súd SR,“ uviedol Solymos.

Most-Híd nepodporí podľa Solymosa žiadny taký návrh, ktorý by pripustil, aby nejaký občan SR stratil slovenské občianstvo, keď prijme občianstvo iného štátu, ktoré ten štát núka, bez toho, aby o slovenské chcel prísť. Tam je v koalícii problém.

Občianstvo udeľuje Maďarská republika. SR pristúpila k medzinárodným zmluvám, ktoré uznávajú inštitút dvojakého občianstva SR. Keby sme sa rozhodli v SR, že jednoducho nebudeme uznávať inštitút dvojakého občianstva, buď je občan SR alebo je občan iného štátu, bolo by to iné. Jednoducho iná možnosť teraz nie je, veľa štátov v Európe takto funguje a je to legitímna vec,“ uviedol Solymos.

Podľa predsedu poslaneckého klubu Most-Híd to, že Maďarská republika ponúka možnosť získať maďarské občianstvo bez toho, aby tam existoval nejaký vzťah, napríklad trvalé bydlisko, sú jej podmienky. „Keby som bol občanom Maďarskej republiky, žil by som v Maďarsku, tak neviem, či by som bol za to, aby mal niekto maďarské občianstvo a nebol by som vôbec za to, aby mal takýto občan hlasovacie právo. To znamená, keď nemá vzťah, neplatí tam dane, nemá vzťah k spoločnosti, politike, keby som tam žil, tak by som bol nerád, keby niekto rozhodoval o tom, ako ja chcem rozvíjať tento štát, v ktorom žijem,“ zdôraznil. Podľa neho tým však nevzniká pre SR nejaké nebezpečenstvo.
Vlajka
Foto: SITA/Tomáš Benedikovič Foto: SITA/Tomáš Benedikovič

Najlepším riešením by podľa Solymosa bolo, keby sa celý slovenský zákon o štátnom občianstve zrušil a išlo by sa ďalej tak, ako to bolo predtým.

„Nebol s tým žiaden problém. Skôr sa to hysterizuje. Maďarský zákon je interná záležitosť Maďarska a pre koho to má nejaký iný význam ako len citový, sú občania mimo schengenského priestoru a Európskej únie, pretože tým získajú maďarský pas,“ upozornil.

Solymos nemá v pláne požiadať o maďarské občianstvo, lebo k tomu, aby vedel, že patrí do maďarského národa, nepotrebuje pas a dvojaké občianstvo.

„Nepotreboval som ho doteraz, mám 43 rokov a viem kam patrím. Ale sú ľudia, ktorí citovo to tak cítia, že by to pre nich bolo dobré, ale to nemení nič na ich postoji, čo sa týka občanov tohto štátu,“ dodal.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe László Sólymos