BRATISLAVA 2. novembra (WEBNOVINY) – V prípade zachovania všetkých doterajších priorít v budúcoročnom rozpočte môže byť deficit verejných financií v roku 2012 až o takmer jeden percentuálny bod vyšší, ako ho pôvodne projektoval kabinet Ivety Radičovej. Tvrdí to minister obrany a podpredseda SaS Ľubomír Galko. „Deficit by sa mohol pohybovať niekde na úrovni 4,6 až 4,7 % hrubého domáceho produktu (HDP) v prípade, žeby zostali zachované všetky priority,“ povedal novinárom po stredajšom rokovaní vládneho kabinetu. Pôvodný plán bol znížiť deficit v roku 2012 na 3,8 % výkonu ekonomiky.
Kabinet sa podľa Galka bude ešte zaoberať prípadnými dodatočnými konsolidačnými opatreniami, ich priechodnosť je však momentálne otázna. „Samozrejme, že akékoľvek úsporné opatrenia, ktoré by sa ešte v budúcnosti našli v jednotlivých rezortoch, my sme pripravení o nich diskutovať. Ale na vláde samozrejme zaznela aj taká pripomienka, že pri dnešnej politickej konštelácii bude asi veľmi ťažké hľadať nejakú zhodu na týchto opatreniach,“ povedal Galko.
Diskusia o desať dní
Diskusiu o opatreniach ešte avizuje aj premiérka Iveta Radičová. Tá po rokovaní vlády povedala, že ministri sa nimi budú zaoberať o desať dní, kedy bude k dispozícii presnejšia prognóza budúceho hospodárskeho vývoja ako aj prognóza vývoja daňových príjmov. „Cieľom je prijímať opatrenia, aby sa neprejavoval problém v ekonomike primárne v oblasti zamestnanosti,“ konštatovala po stredajšom rokovaní kabinetu Radičová.
Podľa Galka však stále platí, že jeho strana nepodporí žiadne opatrenia, ktoré by viedli k zvyšovaniu daní. Podstatné podľa neho v súčasnej situácii je, aby sa čísla v budúcom rozpočte jednoducho zreálnili. „Tam je zhoda aj s ministrom financií Ivanom Miklošom a stranou SaS, že schodok 3,8 % hrubého domáceho produktu je neudržateľný a bude treba zreálniť ten rozpočet,“ tvrdí minister obrany.
Odhady považujú za reálne aj analytici
Možnosť, že schodok budúcoročného rozpočtu verejných financií sa môže blížiť k tomu tohtoročnému, považujú za reálnu aj bankoví analytici. Môže za to predovšetkým výrazné zrevidovanie odhadov hospodárskeho rastu a tiež politická nevôľa prijímania dodatočných konsolidačných opatrení.
Podľa analytika ING Eduarda Hagaru by totiž napríklad na dodržanie pôvodne plánovaného deficitu 3,8 % výkonu ekonomiky musel kabinet prijať ďalšie dodatočné opatrenia za 650 mil. eur. Podobne stovky miliónov eur by si dodržanie konsolidačného plánu vyžiadalo aj podľa mierne optimistickejšej prognózy Slovenskej sporiteľne. Pri takýchto prognózach tak analytici pochybujú už aj o tom, že sa podarí deficit verejných financií skresať pod maastrichtské 3 % už v roku 2013.