TRNAVA 19. decembra (WebNoviny.sk) – Budova Divadla Jána Palárika v Trnave má po štyroch mesiacoch prác obnovenú fasádu. Zreštaurovaný je aj nápis na priečelí, ktorý pripomína, že trnavský stánok Tálie postavil trnavský senát a občania spoločným úsilím.
Do leta bol nápis v latinčine celý pozlátený, v súčasnosti mu vrátili pôvodný vzhľad a tak má pozlátené len niektoré písmená. Divadlo za vynovenú fasádu spolu s novými klampiarskymi prvkami zaplatí viac ako 190-tisíc eur.
Najstaršia divadelná budova na Slovensku
Budovu divadla v Trnave postavili v roku 1831 vedľa hostinca U čierneho orla. Dnes je najstaršou divadelnou budovou na Slovensku, ktorá stále slúži pôvodnému účelu.
Župný dom v Nitre prechádza rekonštrukciou, práce budú stáť viac ako 1,3 milióna eur
V súčasnosti je zriaďovateľom Divadla Jána Palárika Trnavský samosprávny kraj, jeho predseda Jozef Viskupič už avizoval, že investície do divadelnej budovy budú pokračovať aj na budúci rok, keď je naplánované jej odvlhčenie. V tejto súvislosti bude potrebné vymeniť aj pieskovcový obklad v dolnej časti fasády, ktorý sa rozpadáva.
Viaceré rekonštrukcie
Trnavské divadlo prešlo za uplynulých takmer 190 rokov niekoľkými rekonštrukciami. Zásadná bola obnova fasády v roku 1907, keď jej pribudla nielen bohatá výzdoba, ale divadlo dostalo aj nové vstupné priestory.
Rekonštrukciu z roku 1960 dodnes pripomínajú vitráže v oknách na prízemí. Výsledkom ďalšej rekonštrukcie v roku 2002 bol komorný divadelný priestor v podzemí, známy ako štúdio.
Trnavské divadlo otvorili 26. decembra 1831, prvé predstavenia sa hrali v nemčine. Divadlo malo kapacitu 548 miest, vrátane stovky miest na státie. Trnava nemala v tom čase ani 10-tisíc obyvateľov.