BRATISLAVA 17. novembra (WEBNOVINY) – Bývalý odporca totalitného režimu Ján Budaj varuje, aby dnes verejnosť, ktorá je sklamaná zo súčasných politických elít, neupadla do apatie a frustrácie. Tvrdí, že demokratické mechanizmy, ktoré štát má, budú fungovať len vtedy, keď ich budú strážiť aktívni občania. „Je to ako mať svoju záhradu a prestať sa o ňu starať. Určite vám spustne, vyraší burina alebo vám cez dieru v plote niekto všetko vykradne,“ povedal pri príležitosti dnešného výročia Nežnej revolúcie pre SITA Budaj.
Budaj spomína, že pred dvadsiatimi rokmi mala krajina deficit tradičného odporu voči režimu. Zmenil to však podľa neho občiansky aktivizmus. „Teraz je však stokrát potrebnejší,“ spojil Budaj dva obrazy novembra – vtedajší a dnešný. Autor desiatok samizdatov v rozhovore vyzval občanov, aby sa starali o vlastný štát. „Je to nakoniec výsada aj námaha, jedno s druhým,“ uviedol zakladateľ demokratického politického hnutia Verejnosť proti násiliu, ktoré vzniklo počas Nežnej revolúcie v roku 1989.
Apatia a frustrácia, do ktorej sa podľa bývalého občianskeho aktivistu dnes naša krajina dostala, je dedičstvom nešťastného vírusu, ktorý v nás zanechal komunizmus a totalitarizmus. „Keď sme z politiky nešťastní a nespokojní, našou reakciou nie je nahnevanosť, ale sklamanie a stiahnutie sa,“ pripomenul Budaj. Upozornil, že mnohé politické strany, ktoré bližšie nepomenoval, s tým dnes už rátajú. Páči sa im podľa neho napríklad to, že chodí málo ľudí k volebným urnám. „To je dedičstvo komunizmu,“ vyhlásil Budaj.
Budaj, ktorý dnes pôsobí ako mestský poslanec v Bratislave, verí, že ľudia si uvedomia, čo majú v súčasnosti. „Chcem na to upozorňovať, aby si to ľudia uvedomili, že tá spustnutá záhrada s deravým plotom provokuje zlodejov, aby rozkradli aj to málo, čo tam je,“ pripomenul. Každú spoločnosť podľa neho opäť „nakopnú len krízové situácie“. November ’89 bol spoločenskou krízou, lebo ľudia sa obávali, že sa ide prelievať krv, tvrdil Budaj.
SITA