LONDÝN 22. januára (WEBNOVINY) – Britský premiér Gordon Brown bude podľa správ médií vypovedať pred vyšetrovacou komisiou o účasti krajiny na vojne v Iraku ešte pred parlamentnými voľbami. Predseda komisie John Chilcot pritom ešte minulý rok uviedol, že vypočúvanie sa uskutoční až po voľbách, aby ho neovplyvnila stranícka politika. Politický tlak na Browna však odvtedy vzrástol a vo štvrtok britská BBC informovala, že Chilcot teraz žiada výpoveď premiéra už aj pred júnovým hlasovaním. Denník Daily Mirror napísal, že v piatok túto skutočnosť oznámia aj oficiálne.
Brown bol na začiatku vojny ministrom financií vo vláde Tonyho Blaira, ktorý rozhodol o vyslaní 45 tisíc britských vojakov do Iraku. Zapojenie sa Británie do vojny v Iraku bude musieť Blair pred komisiou obhajovať už 29. januára. Blair tvrdí, že pri invázii do Iraku nezáležalo na tom, či režim vtedajšieho irackého lídra Saddáma Husajna disponuje, alebo nedisponuje zbraňami hromadného ničenia. Podľa neho bolo podstatné odstrániť Husajna a zvrhnúť jeho režim. Vtedajší Irak predstavoval hrozbu pre celý región, uviedol Blair na margo kontroverzného pripojenia sa k iniciatíve vtedajšieho amerického prezidenta Georgea W. Busha.
Verejné vyšetrovanie okolností, za ktorých Británia napriek odporu verejnosti vstúpila do vojny s Irakom, sa začalo v novembri. Nariadil ho premiér Brown a poveril ním päťčlennú komisiu na čele so Sirom Johnom Chilcotom. Komisia vypočuje predstaviteľov Blairovej vlády, ktorá stála na čele Británie v čase začiatku irackej vojny v marci 2003. Komisia síce bude skúmať opodstatnenie invázie do Iraku ako aj okolnosti účasti krajiny na tejto vojne, no nemá kompetencie, aby určila, či bola vojna legálna. Invázia sa uskutočnila pre podozrenia, že Saddám Husajn vlastní zbrane hromadného ničenia. Tie sa však nikdy nenašli. Konečná správa komisie by mali byť hotová do konca roku 2010.
SITA/AFP