PRETÓRIA 26. septembra (WEBNOVINY) – Britka, ktorú zadržali v súvislosti s rukojemníckou drámou v obchodnom centre v kenskej Nairobi, získala juhoafrický pas podvodom a jeho platnosť bola zrušená v roku 2011.
Vo štvrtok to oznámila juhoafrická ministerka vnútra Naledi Pandorová a odmietla tak obvinenia, že jej krajina vydala pas podozrivej z terorizmu. Samantha Lewthwaitová, vdova po jednom z páchateľov bombových útokov v Londýne z roku 2005, použila na získanie pasu falošné meno Natalie Webbová.
“Žiadna krajina, dúfam, zámerne nekryje teroristické skupiny a určite to nerobí vláda ani bezpečnostné zložky v Južnej Afrike,” povedala Pandorová. Dodala, že kenská vláda sa zatiaľ v tejto veci nespojila s juhoafrickými úradmi.
Ministerka nevedela povedať, či Lewthwaitová žila v Južnej Afrike, ako to tvrdia miestne médiá s odvolaním sa na svedkov. Biela vdova, ako 29-ročnú Lewthwaitovú médiá volajú, údajne používala až tri adresy v Johannesburgu. Na žiadosť Kene na ňu bol vydaný Interpolom zatykač za držanie výbušnín a konšpiráciu ešte z roku 2011. V britskej tlači sa medzitým objavili špekulácie, že Lewthwaitová mohla byť organizátorkou útoku v Nairobi.
Obrazom: Rukojemnícka dráma v Nairobi
Výsledkom viac ako tri dni trvajúceho útoku v nákupnom centre v kenskom Nairobi, ktorý sa začal v sobotu, je najmenej 67 mŕtvych, z toho 61 civilistov a šesť príslušníkov kenských ozbrojených síl. Päť útočníkov pri operácii zabili, ďalších 11 podozrivých teroristov skončilo vo väzbe.
Bilancia je však len predbežná, keďže nákupné centrum je takmer úplne zničené a pod troskami zrútených častí budovy sa ešte stále môžu nachádzať telá ďalších obetí. Somálska militantná skupina aš-Šabáb, ktorá sa hlási k útoku, oznámila, že zahynulo 137 ľudí. Podľa islamistickej skupiny spriaznenej s al-Kájdou bol víkendový útok pomstou za intervenciu Kene v Somálsku, kde bojuje proti medzinárodne uznávanej vláde.
Pochovávajú obete, verejnosť je pobúrená nejasnosťami
Pozostalí obetí takmer štvordňovej rukojemníckej drámy v kenskom hlavnom meste Nairobi sa vo štvrtok poslednýkrát rozlúčili so svojimi príbuznými. Celkovo sa konali pohreby 67 usmrtených osôb, ktorých telá našli po skončení akcie na oslobodenie stoviek zadržiavaných ľudí v nákupnom centre Westgate.
Verejnosť je však frustrovaná z faktu, že osudy desiatok nezvestných ľudí sú stále neznáme. Nejasným je aj dôvod zrútenia približne tretiny časti budovy, v ktorej dymiacich sutinách stále hľadajú ďalšie telá.
Pri vyšetrovaní pomáhajú odborníci z Británie, USA, Izraela, Nemecka a medzinárodnej policajnej organizácie Interpol.
Aš-Šabáb v stredu oznámila úmrtie takmer 140 ľudí, ktorých držali ako rukojemníkov. Kenské ozbrojené zložky zároveň obvinila z použitia „projektilov obsahujúcich chemické činidlá“, čo považuje za prejav „totálnej zbabelosti“.
Aš-Šabáb ďalej poukazuje na zrútenie časti komplexu, za ktorým podľa skupiny stojí kenská vláda snažiaca sa „pochovať dôkazy a všetkých rukojemníkov pod sutinami“. Uvedený počet obetí, ktorý výrazne prevyšuje oficiálne čísla, nie je možné overiť. Kenské zdroje pôvodne hovorili o najmenej 69 mŕtvych a desiatkach nezvestných.