Britániu od Európy kedysi oddelila superrieka

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Lamanšský prieliv
more

BRATISLAVA 3. decembra (WEBNOVINY) – Britské ostrovy sa od zvyšku Európy oddelili pred približne 30-tisíc rokmi vďaka „superrieke“, ktorá vznikla vyliatím ľadovcového jazera na území dnešného Severného mora. Zistili to britskí vedci z University of Cambridge, ktorí analyzovali sladkovodné usadeniny z dna Biskajského zálivu.

Z výsledkov štúdie uverejnenej v časopise Quaternary Science Reviews vyplýva, že Európa a Británia boli pred 500-tisíc rokmi spojené pevninským mostom, ktorý sa nachádzal v oblasti juhovýchodného Anglicka a severozápadného Francúzska. Počas následnej doby ľadovej sa na území dnešného Severného mora sformovalo obrovské ľadovcové jazero, do ktorého sa vlievalo množstvo riek vrátane Temže a Rýnu. Hranicu tohto jazera tvoril zo severu ľadovec a z juhu pevninský most. Následne sa toto jazero vylialo zo svojich brehov a voda z neho si začala raziť cestu vápencovým podložím, ktoré tvorilo most medzi Európou a Britániou. Táto povodeň dala vznik „superrieke“, ktorú vedci nazývajú Channel River.

Sedimenty z Biskajského zálivu dokazujú prítomnosť tejto „superrieky“ v období pred 450-tisíc rokmi, 160-tisíc rokmi a v období pred 90-tisíc až 30-tisíc rokmi. Počas nasledujúcej medziľadovej doby voda definitívne zaliala pevninský most a zo „superrieky“ Channel River sa stal Lamanšský prieliv. Doteraz vedci disponovali len čiastočnými dôkazmi o existencii tejto pravekej rieky, ktoré predstavovali erodované usadeniny z Lamanšského prielivu a francúzskeho pobrežia. Avšak sedimenty z dna Biskajského zálivu sú nepoškodené a predstavujú preto konečný dôkaz o tom, že Britániu od Európy oddelila Channel River.

Informáciu zverejnil internetový portál abc.es.

SITA

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať