Británia hrozí prívržencom islamistov stredovekým zákonom

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Kobani
Obliehané Kobani je pod ťažkou paľbou. Džihádisti sa už priblížili k mestu na niekoľko kilometrov. Foto: SITA/AP

LONDÝN 17. októbra (WEBNOVINY) – Britských občanov odchádzajúcich bojovať po boku Islamského štátu (IŠ) do Iraku a Sýrie by mohli obviniť na základe Zákona o vlastizrade pochádzajúceho zo stredoveku. Minister zahraničných vecí Philip Hammond to ešte vo štvrtok vyhlásil na pôde parlamentu, kde hovoril o Britoch deklarujúcich „osobnú oddanosť“ militantno-extrémistickej skupine.

Takýto postoj podľa neho „vyvoláva otázky o ich vernosti a oddanosti tejto krajine a o tom, či by nemohol byť spáchaný zločin vlastizrady“. Hammond chce na záležitosť upozorniť kolegyňu z rezortu vnútra Theresu Mayovú.

Príslušný zákon vznikol v roku 1351, za éry anglického kráľa Eduarda III. Pôvodne hrozil za vlastizradu trest smrti, od roku 1998 je to však už len doživotie. Posledným popraveným bol v roku 1946 nacistický propagandista William Joyce známy tiež ako Lord Haw Haw.

Britský premiér David Cameron už dávnejšie varoval, že IŠ ovládajúci veľké časti Sýrie a Iraku predstavuje pre Britov závažnú hrozbu. Predstavitelia bezpečnostného sektora hovoria o približne 500 britských občanoch bojujúcich po boku skupiny, pričom vo väčšine prípadov pochádzajú z prostredia moslimských prisťahovalcov.

Skutočný počet však podľa nich môže byť oveľa vyšší a existujú obavy, že tí, ktorí sa vrátia, môžu páchať útoky v Británii. Maskovaný muž hovoriaci s britským prízvukom sa objavil aj na zverejnených videozáznamoch z popráv dvoch Američanov a dvoch Britov. Neznámy príslušník IŠ si v britských médiách vyslúžil prezývku Jihadi John (Džihádistický Jano).

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe David CameronPhilip Hammond
Firmy a inštitúcie Islamský štát