OSLO 25. júla (WEBNOVINY) – Nórsky sudca v pondelok nariadil umiestnenie Andersa Behringa Breivika do vyšetrovacej väzby na osem týždňov.
Breivik, ktorý sa priznal k zabitiu vyše 76 ľudí, pred súdom tiež uviedol, že mal dve skupiny spolupracovníkov.
Tridsaťdvaročný ultrapravicový extrémista pôvodne povedal, že je za piatkové útoky zodpovedný sám. Vyšetrovacia väzba, nariadená v súlade s požiadavkou prokuratúry, umožní začatie vyšetrovania voči Breivikovi. Väzba môže byť predĺžená.
Sudca Kim Heger uviedol, že Breivik bude na samotke, pričom nesmie dostávať listy ani prijímať médiá alebo iných návštevníkov okrem svojho právnika. Do začiatku procesu môže uplynúť aj rok. Obvinený dnes podal výpovede, ktoré si vyžadujú ďalšie vyšetrovanie ako napríklad „v našej organizácii sú dve ďalšie bunky,“ povedal Heger na tlačovej konferencii. Podľa jeho slov s faktami prípadu súhlasil, „vinu si však nepripúšťa“. Breivik súdu povedal, že chcel zachrániť Európu od islamu.
Andersa Behringa Breivika priviezli v obrnenom mercedese pred menej než hodinou cez zadný vchod súdu. Ľudia pred budovou na neho kričali Zradca! a Mizerný vrah!. Prokuratúra pre neho požadovala osem týždňov vyšetrovacej väzby, dvakrát toľko ako obvykle. Vypočúvanie sa konalo za zatvorenými dverami, rozhodnutie súdu však zatiaľ nie je známe.
OBRAZOM: Nórsko smúti za obeťami teroristických útokov
.
https://www.youtube.com/watch?v=F2l7VbhI10g
Hnojivo na bombu bolo z Poľska
Masový vrah Anders Behring Breivik použil pri výrobe svojej bomby aj hnojivo z Poľska. Asi 100 kilogramov materiálu určeného na poľnohospodárske účely si objednal prostredníctvom internetu, informovala v pondelok poľská spravodajská služba ABW. Podľa nej však množstvo hnojiva „nebolo zásadné“ z hľadiska Breivikových plánov na vyrobenie bomby. Celá transakcia, navyše, prebehla oficiálnou cestou a bola legálna.
Minúta ticha za obete
Predstavitelia Európskej únie (EÚ) a zamestnanci európskych inštitúcií v Bruseli sa v pondelok pripojili k Nórom a obete piatkovej masakry si uctili minútou ticha. Komisárka pre rybné hospodárstvo a námorné záležitosti Maria Damanakiová počas pravidelnej poludňajšej tlačovej konferencie všetkých prítomných požiadala, aby sa k minúte ticha pripojili. „Slová nie sú dôležité tvárou tvár k tomuto strašnému zločinu,“ vysvetlila komisárka.
Obete masakry si minútou ticha pripomenulo aj asi 300 zamestnancov štrasburského sídla Rady Európy (EÚ) vrátane veľvyslancov členských štátov tejto paneurópskej organizácie, ktorej šéfom je Nór. Pred budovou RE umiestnili smútočný veniec a nórsku vlajku vyvesili na pol žrde.
Spomienka na tragédiu v Nórsku
Samotný generálny tajomník rady Thorbjörn Jagland sa na ceremónii nezúčastnil, keďže v tom čase sa nachádzal v domovskom Osle. Pamiatku obetí šialeného vraha si uctili aj tisícky obyvateľov nórskej metropoly, ktorí ticho pochodovali mestom. Smútočný sprievod viedli premiér Jens Stoltenberg a kráľ Harald V.
OBRAZOM: Terorizmus sa preniesol do centra Nórska
Zapatero vyzval EÚ, aby reagovala
Španielsky premiér José Luis Rodríguez Zapatero vyjadril po útokoch v Nórsku zdesenie a vyzval na spoločnú európsku reakciu proti xenofóbii a na obranu demokracie. „Toto nie je len nejaká ďalšia udalosť,“ povedal Zapatero novinárom v Londýne po stretnutí s britským premiérom Davidom Cameronom. „Toto je niečo mimoriadne vážne, čo si vyžaduje reakciu, európsku reakciu, spoločnú reakciu na obranu slobody a demokracie, ktorá vyzve ľudí, aby povstali a bojovali proti radikalizmu, reakciu proti xenofóbii.“
.
Obnovili kontroly na hraniciach
Ministerstvo zahraničných vecí Slovenskej republiky upozorňuje, že na nórskych hraniciach sa dočasne obnovili kontroly. „Nórsko obnovilo hraničné kontroly na vnútorných hraniciach v krajine. Kompetentní o tom rozhodli v súvislosti s tragickými udalosťami, ktoré sa v krajine odohrali v piatok 22. júla,“ informovali z tlačového odboru rezortu diplomacie. Obnovené kontroly platia v Nórsku až do odvolania.
Breivik je pripravený stráviť život vo väzení
Anders Behring Breivik, ktorý v Nórsku zabil 76 ľudí, je pripravený stráviť život vo väzení. Informoval o tom v pondelok prokurátor Christian Hatlo. „Počas vypočúvania povedal, že je pripravený stráviť zvyšok svojho života vo väzení,“ uviedol Hatlo. Maximálnym trestom, ktorý po uznaní viny môže dostať, je pritom 21 rokov. Trest je však možné predlžiť, ak súd uzná, že odsúdený predstavuje nebezpečenstvo pre spoločnosť. Prokurátor dodal, že Breivik bol počas vypočúvania pokojný.
Nórsky sudca v pondelok nariadil umiestnenie Andersa Behringa Breivika do vyšetrovacej väzby na osem týždňov. Breivik, ktorý sa k činu priznal, pred súdom tiež uviedol, že mal dve skupiny spolupracovníkov. Tridsaťdvaročný ultrapravicový extrémista pôvodne povedal, že je za piatkové útoky zodpovedný sám. Vyšetrovacia väzba, nariadená v súlade s požiadavkou prokuratúry, umožní začatie vyšetrovania voči Breivikovi. Väzba môže byť predĺžená.
Sudca Kim Heger uviedol, že Breivik bude prvé štyri týždne na samotke, pričom nesmie dostávať listy ani prijímať médiá alebo iných návštevníkov okrem svojho právnika. Do začiatku procesu môže uplynúť aj rok. „Obvinený dnes podal výpovede, ktoré si vyžadujú ďalšie vyšetrovanie ako napríklad „v našej organizácii sú dve ďalšie bunky,“ povedal Heger na tlačovej konferencii. Podľa jeho slov s faktami prípadu súhlasil, „vinu si však nepripúšťa“. Breivik súdu povedal, že chcel zachrániť Európu od islamu.
Breivika pre chemikálie prešetrovala polícia
Andersa Breivika, ktorý je podozrivý z piatkovej masovej vraždy 76 ľudí v nórskom Osle, ešte v marci prešetrovala polícia. Dôvodom bolo, že si objednal väčšie množstvo chemikálií, z ktorých sa dala potenciálne vyrobiť bomba, informovala v pondelok nórska polícia. Vyšetrovanie však neskôr zastavili ako neopodstatnené.
Breivik však napriek tomu s pomocou rôznych látok, slúžiacich okrem iného aj ako poľnohospodárske hnojivá, výbušninu skutočne vyrobil. Bezpečnostné zložky v Nórsku podobné transakcie sledujú, avšak Breivikom sa zaoberali len v súvislosti s menšími nákupmi potenciálne nebezpečných látok. A týchto prípadov sú stovky, zdôvodňujú policajné zdroje uzavretie vyšetrovania.
Výbuch po domácky vyrobenej bomby v centre Osla v piatok zabil osem ľudí a silo poškodil sídlo vlády ako aj ministerstvo financií a ropného priemyslu. O niekoľko hodín neskôr spustil Breivik paľbu na mládežníckom letnom tábore Robotníckej strany premiéra Jensa Stoltenberga na ostrove Utöya, pričom útok neprežilo najmenej ďalších 68 ľudí. Na ostrove našla polícia tiež nevybuchnuté nálože.