Bratislavské PKO sa zbúraniu zrejme nevyhne

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Pko
Foto: SITA/Marián Peiger

BRATISLAVA 10. novembra (WEBNOVINY) – Okresný súd Bratislava I. dnes dal za pravdu spoločnosti Henbury Development, ktorá vlastní pozemky pod Parkom kultúry a oddychu v Bratislave, v jej spore s mestom Bratislava.

Spoločnosť sa domáhala potvrdenia platnosti právnych úkonov (Zmluvy o spolupráci a Preberacieho protokolu) a ich dodatkov, ktorými sa podľa žalobcu hlavné mesto zaviazalo zabezpečiť zbúranie PKO na náklady spoločnosti.

„Súd určuje, že zmluva o spolupráci z 2. júna 2006, dodatky číslo 1 a 2 k zmluve o spolupráci, uzavreté medzi žalobcom a žalovaným, sú platné,“ uviedol hovorca Krajského súdu v Bratislave Pavol Adamčiak.

Okrem toho v druhom odseku súdneho výroku „súd určuje, že preberací protokol z 24. novembra 2010 a dodatky 1 až 10 k preberaciemu protokolu uzavreté medzi žalobcom a žalovaným sú platné„. Mesto je povinné na účet právneho zástupcu žalobcu uhradiť trovy konania tak, ako budú vyčíslené v písomnom vyhotovení rozsudku.

Rozhodnutie nie je zatiaľ právoplatné

Rozhodnutie nenadobudne právoplatnosť, mesto sa proti nemu odvolá.
Kladivko
Foto: SITA/AP

„Dnes však ešte nepozná detaily rozhodnutia, jeho odôvodnenie, preto pre presnú formuláciu odvolania bude musieť magistrát počkať na doručenie rozsudku. Podľa doterajších odborných stanovísk, ktoré má vedenie mesta k dispozícii, poslanci bratislavského zastupiteľstva žiadnym uznesením nedali výslovný súhlas na búranie PKO. Schválenie predaja pozemkov pod budovou PKO bývalým zastupiteľstvom totiž neznamenalo automaticky súhlas s búraním. Z odborného výkladu tiež vyplýva, že bývalý primátor Andrej Ďurkovský nemal právo podpísať v mene mesta zmluvu o spolupráci, ktorou dal vlastníkovi pozemku právo búrať objekt PKO,“ uviedol hovorca primátora Bratislavy Ľubomír Andrassy.

Podľa názoru súdu žalobca osvedčil existenciu naliehavého právneho záujmu na požadovanom určení. „Súdu v rámci civilného konania neprináležalo skúmať, či podmienky pre vydanie búracieho povolenia boli alebo neboli splnené, teda či búracie povolenie je alebo nie je zákonné,“ zdôraznil Adamčiak. Podľa jeho slov zákonnosť takéhoto rozhodnutia sa preskúmava v rámci správneho súdnictva.

„Súd teda posúdil predbežnú otázku, že je dané oprávnenie od hlavného mesta zbúrať budovu PKO,“ konštatoval Adamčiak. Ako dodal, súd bol viazaný právoplatným búracím povolením. Rozhodnutie súdu zatiaľ nie je právoplatné, strany sa môžu do 15 dní od doručenia rozhodnutia odvolať.

Cestu k dohode nenašli

Mesto sa dlhodobo snažilo vyriešiť spor mimosúdnou cestou, na prvom pojednávaní 10. novembra požiadalo o odročenie, ich strana sa dovtedy písomne nevyjadrila k žalobe. Mesto ponúkalo zámenu dotknutých pozemkov za iné, ponúklo viacero alternatív.
Milan Ftáčnik
Foto: SITA/Marián Peiger

Platnosť právnych úkonov, ktoré spoločnosti zatiaľ neprávoplatne potvrdil prvostupňový súd, mesto odmieta.

„Ide o absolútne neplatný právny úkon, keďže zbúranie budovy PKO alebo akejkoľvek budovy vo vlastníctve hlavného mesta je tak závažným úkonom, na ktorý sa vzťahuje súhlas poslancov mestského zastupiteľstva,“ uviedla v novembri právnička mesta s tým, že takýto súhlas by musel byť súčasťou uznesenia.

Podľa žaloby spoločnosť Henbury Development v apríli 2005 požiadala mesto o kúpu pozemkov na nábreží Dunaja. Informovala, že tam chce uskutočniť investičný projekt revitalizácie dunajského nábrežia River side city, ktorý podľa tejto spoločnosti predpokladal aj odstránenie stavieb vo vlastníctve mesta nachádzajúcich sa na týchto pozemkoch, vrátane budovy PKO. Mestské zastupiteľstvo v júni 2005 schválilo predaj pozemkov.

Žalobca v žalobnom návrhu tvrdí, že muselo byť jasné, že keď mesto odsúhlasilo predaj pozemkov za účelom realizácie predmetného investičného zámeru, automaticky odsúhlasilo aj búranie stavieb na predmetných pozemkoch a mestské zastupiteľstvo v rámci realizácie tohto investičného projektu schválilo aj odstránenie budovy PKO,“ uviedla sudkyňa. Stavby na pozemkoch neboli predmetom predaja.

Platnosť do 31. decembra

Žalobca a mesto v júni 2006 uzatvorili zmluvu o spolupráci, v ktorej vzájomne upravujú svoje práva a povinnosti v súvislosti s odstránením na pozemkoch stojacich stavieb vo vlastníctve mesta. Mesto sa zaviazalo, že do šiestich mesiacov od podpísania tejto zmluvy podá na príslušný stavebný úrad žiadosť o vydanie povolenia na odstránenie stavieb a umožní žalobcovi demolačné práce a odpojenie energií od stavieb.
PKO
Foto: Ilustračné foto SITA/Ľudovít Vaniher

Stavebné, resp. búracie povolenie bolo vydané, ale mesto podľa žalobcu nesplnilo zmluvné podmienky so zdôvodnením, že musí nájsť adekvátnu náhradu na organizovanie kultúrnych podujatí.

Neskôr mesto dostalo výpoveď z nájmu pozemkov k 31. marcu 2009, záväzky si podľa žalobcu nesplnilo.

Termín platnosti búracieho povolenia sa viackrát predlžoval, teraz platí do 31. decembra. Minulý rok v novembri strany uzavreli preberací protokol, že mesto odovzdá spoločnosti stavby na pozemku, ten sa menil dodatkami, aby sa v PKO mohli uskutočniť už naplánované akcie.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Andrej ĎurkovskýĽubomír Andrassy
Firmy a inštitúcie PKO