BRATISLAVA 22. júna (WBN/PR) – Medzinárodný festival súčasného tanca Bratislava v pohybe, ktorý prináša do hlavného mesta európsku tanečnú špičku, vyvrcholí v nedeľu – 24. júna o 20.00 – v divadle Nová scéna predstavením Talk Show významného portugalského choreografa Rui Hortu. Emocionálne i pohybovo intenzívne predstavenie pracuje i s nahým ľudským telom, aby ešte zintenzívnil posolstvo témy.
Talk Show / Rui Horta (Portugalsko) (Nová scéna, 24. Jún o 20.00)
Klinická čistota transplantácie srdca ako protiklad niekedy komplikovaného a chaotického procesu, v ktorom človek dáva svoje srdce druhému.
Talk Show sa skladá z troch častí založených na premenlivej scéne, ktorej architektúra a obrazy na ňu premietané tvoria základ pre vnímanie diela. Mladý pár, ktorý sa navzájom objavuje, ten istý pár ako päťdesiatnici, ktorí sa navzájom znova objavujú… choreografia je road movie tela, cesta, na ktorej sa pamäť vpisuje do nášho fyzického ja. Ako dekódovať minulosť a čeliť okamihu pravdy pred obecenstvom?
Klinická čistota transplantácie srdca ako protiklad niekedy komplikovaného a chaotického procesu, v ktorom človek dáva svoje srdce druhému. A ešte chaotickejší proces „odľúbenia sa“ a pokusov o zmierenie. Dielo je pozoruhodné vďaka dvom párom tanečníkov odlišného veku a veľmi odlišným pohybovým možnostiam v mladosti a v zrelom veku. Výbuchy prudkého, frenetického a disharmonického pohybu prechádzajú do intimity a nežnosti. Medzi veľmi živou choreografiou, nástojčivým komentárom a snímaním naživo vzniká fascinujúca interakcia, ktorá mnohé odhaľuje. Talk Show je citovo intenzívnym nahliadnutím do súkromného a vášnivého sveta milencov.
Ultimatívna otázka znie: „Čo zvýši, keď telo zanikne?“
Rui Horta
Rodák z Lisabonu Rui Horta začal tancovať vo veku 17 rokov v Ballet Gulbenkian. Začal študovať telesnú výchovu, no štúdium nedokončil a odsťahoval sa do New Yorku, kde strávil niekoľko rokov štúdiom a neskôr pôsobil ako tanečník a pedagóg. Po návrate do Portugalska viedol Lisbon Dance Company a stal sa vedúcou osobnosťou novej generácie portugalského tanca. Neskôr vytvoril predstavenia Line a Interiors, s ktorým cestoval po Európe. Práve tieto choreografie zaujali Dietera Burocha, ktorý ho pozval do Frankfurtu, aby viedol SOAP v Künstlerhaus Mousonturm.
Rui Horta vytvoril so SOAP šesť produkcií, ktoré boli prezentované po celom svete na významných festivaloch a podujatiach. V rokoch 1998 – 2000 Rui Horta pôsobil v Mníchove ako choreograf rezident v Muffathalle. V tom období spolupracoval aj s Maison de la Culture de Bourges. V auguste 2000 sa vrátil do Portugalska, kde v Montemor-o-Novo založil multidisciplinárne centrum pre výskum a tvorbu, „O espaço do tempo“ (priestor času), kde dostali priestor a čas tvoriť mnohí umelci z Portugalska a zo zahraničia. Produkcie SETUP a SCOPE vznikli v rokoch 2005 – 2008 ako záver trilógie, ktorej prvou časťou bolo predstavenie Pixel, ktoré spochybňovalo tradičný divadelný priestor. V sezóne 2009/2010 bol Rui Horta „associate artist“ v Centro Cultural de Belem v Lisabone, kde mali premiéru tri nové diela Talk Show, Tears of Saladin a Local Geographic, ktoré sú v súčasnosti na turné.
Okrem svojej nezávislej tvorby Rui Horta spolupracoval na množstve projektov od výučby, režírovania opery až po diela pre najvýznamnejšie tanečné zoskupenia. Je tiež umeleckým riaditeľom „O espaço do tempo“, centrum pre umelecké rezidencie, ktoré založil v roku 2000.
Rui Horta pravidelne spolupracuje s Goethe Inštitútom na medzinárodných projektoch, akými sú workshop svetelného dizajnu v Budapešti a choreografické kurzy v Moskve, Madride, Gente, Salvadore de Bahia atď. Rui Horta viedol niekoľko tréningových projektov ako SiWiC v Zürichu, The Coaching Projekt 2000 v Dusseldorfe a HILL. Bol hosťujúcim profesorom na významných tanečných školách ako Laban Dance Centre, Conservatoire National de Paris, Conservatoire National de Lyon, London School of Contemporary Dance, Steps a Perridance v New Yorku.
Rui Horta vytvoril choreografie pre významné telesá ako Culberg Ballet, Ballet Gulbenkian, Nederlands Danstheater, Opera de Marseille, Ballet du Grand Theatre de Geneve, Icelandic Dance Company, Scottish Dance Theatre, Ballet Gotheborg a iné.Rui Horta je tiež vyhľadávaným svetelným dizajnérom a scénografom. Počas svojej kariéry získal množstvo medzinárodných ocenení. V roku 1992 získal hlavnú cenu na Rencontres Internationales de Bagnolet Chorégraphiques a Bonnie Bird Award. V roku 1999 získal cenu nemeckých producentov, ktorá každé dva roky udeľuje panel 14 divadelných producentov, za pozoruhodný počin na nezávislej tanečnej scéne v Nemecku. V roku 2005 získal ocenenie Almada Price Ministerstva Kultúry Portugalska a cenu ACARTE za choreografiu Pixel. V roku 2008 mu odovzdali Kríž dôstojníka rádu Infante D. Henry za prínos portugalskému divadelnému umeniu. V máji 2011 mu francúzske ministerstvo kultúry udelilo hodnosť rytiera rádu umení a literatúry za „výnimočnú a vynikajúcu kariéru jedného z priekopníkov portugalského súčasného tanca„. Rui Horta získal aj množstvo ocenení od odborných periodík a tlače.
Lístky sú v predaji v pokladni Divadla Nová scéna ako aj cez systém Ticketportal.