BRATISLAVA 5. októbra (WEBNOVINY) – Vetovanie rezolúcie Bezpečnostnej rady OSN o Sýrii Ruskom a Čínou za „veľmi poľutovaniahodné“ označil v stredu nemecký minister zahraničných vecí Guido Westerwelle, podľa ktorého „rada nenaplnila svoju úlohu niesť zodpovednosť za mier a bezpečnosť vo svete.“
Šéf francúzskej diplomacie Alain Juppé neschválenie dlhoočakávanej rezolúcie považuje za „smutný deň pre sýrsky ľud, ale aj samotnú BR OSN“
Postoj Číny a Ruska odsúdili aj Spojené štáty. Ich veľvyslankyňa pri OSN Susan Riceová vyhlásila, že proti rezolúcii hlasovali krajiny, „ktoré by sýrskemu režimu najradšej predávali zbrane“. BR OSN podľa nej opäť morálne zlyhala.
„Bezpečnostná rada by nemala zostať ticho voči sýrskej tragédii,“ uviedol Juppé vo vyhlásení po utorňajšom hlasovaní o rezolúcii, ktoré zablokovalo európsku výzvu na „cielené opatrenia“ voči Damasku. Ako dodal, „je to smutný deň pre sýrsky ľud. Je to smutný deň pre BR OSN. Sýrsky demokratický boj za slobodu je len kauza. Francúzsko ho bude ďalej rozhodne podporovať spolu s ďalšími krajinami.“
Čína a Rusko vetovali v utorok rezolúciu BR OSN, ktorá odsudzuje násilie proti demonštrantom v Sýrii a tamojšiemu režimu hrozí sankciami v prípade, že nezastaví krvavé zásahy. Na vložení hrozby sankcií voči sýrskemu prezidentovi Baššárovi al-Asadovi do textu rezolúcie trvali európske krajiny a USA.
Čína svoje veto obhajovala slovami, že hrozba sankcií len vytvorí nátlak, no nevyrieši situáciu. Rusku vadil „konfrontačný tón rezolúcie,“ ktorú po takmer šiestich mesiacoch rokovaní neschválilo deväť z 15 členov BR OSN.
Text, ktorý predložili Francúzsko, Nemecko, Veľká Británia a Portugalsko vyzýval na „cielené opatrenia“, ak sýrsky prezident Baššár al-Asad neskončí krvavé útoky na demonštrantov. Podľa údajov OSN prišlo v Sýrii od vypuknutia nepokojov v marci o život najmenej 2700 ľudí.
Rusko a Čína využili právo veta ako stáli členovia BR OSN, hlasovania sa zdržali Juhoafrická republika, India, Brazília a Libanon. „Nemecko bude naďalej presadzovať, medzinárodne, ale hlavne v rámci Európskej únie, jasnú pozíciu a tlak na sýrsky režim,“ dodal šéf nemeckej diplomacie.