- aktualizované 7. júla 17:34
Predseda Národnej rady SR Boris Kollár (Sme rodina) ostáva vo funkcii. V tajnom hlasovaní za jeho odvolanie bolo iba päť poslancov, 46 bolo proti a 20 sa zdržali. Tajného hlasovania sa zúčastnilo spolu 76 poslancov a päť odovzdaných hlasovacích lístkov bolo neplatných.
Viac o téme: Kollárova diplomová práca
Návrh na odvolanie podal na začiatku deviatej schôdze pléna sám Kollár. Za odvolanie z funkcie šéfa parlamentu musí hlasovať nadpolovičná väčšina všetkých poslancov, teda minimálne 76.
Za ľudí a SaS nehlasovali
Tajného hlasovania sa v utorok nezúčastnili poslanci za strany Za ľudí a Sloboda a Solidarita (SaS). Na tlačovej konferencii počas hlasovania v pléne to povedali predsedníčky poslaneckých klubov oboch strán Anna Zemanová (SaS) a Jana Žitňanská (Za ľudí).
Kollár: Niečo tak odporne farizejské, ako je Šeliga, som v politike nestretol
Obe strany opakovane vyzývali Kollára, aby pre kauzu svojej diplomovej práce vyvodil politickú zodpovednosť a odstúpil zo svojej funkcie.
Koaliční poslanci mali silné reči, ale pri hlasovaní o Kollárovi stiahli chvost, povedal Pellegrini
Podpredseda NR SR a strany Za ľudí Juraj Šeliga na tlačovke doplnil, že diplomová práca je Kollárovým zlyhaním. „Pán Kollár to chcel hodiť na koaličných partnerov tým, že im pohrozil odchodom z koalície. My sa však na tomto divadle nebudeme podieľať,“ dodal Šeliga.
Ako v utorok v parlamente pre médiá uviedol predseda poslaneckého klubu hnutia Sme rodina Peter Pčolinský, ak by poslanci parlamentu Kollárovi nevyslovili dôveru, hnutie Sme rodina by odišlo z vládnej koalície.
Odvolávanie bolo miestami veľmi emotívne
Kollára mrzí, že jeho odvolávanie z funkcie bolo miestami „veľmi emotívne“. Po tajnom hlasovaní to povedal na tlačovej konferencii v budove parlamentu.
Naživo: Rokovanie parlamentu
Odmietol tvrdenia, že by hnutie Sme rodina svojim prípadným odchodom povalilo vládu, lebo aj po odchode hnutia z koalície by mala stále dostatok hlasov potrebných na vládnutie. Zopakoval, že niektorí koaliční partneri iné hovoria a iné konajú.
„Chcem zdôrazniť, že naše hnutie bude v koalícii naďalej držať líniu a pokračovať vo svojej práci. Svoje osobné antipatie voči pánovi Šeligovi (podpredseda NR SR za stranu Za ľudí Juraj Šeliga, pozn. SITA) nebudem prenášať do koalície,“ dodal predseda parlamentu.
Kollár označil Šeligu za farizeja
Do rozpravy k návrhu na odvolanie Kollára sa písomne prihlásil iba jeden poslanec, a to Richard Raši. Po jeho vystúpení sa ďalší poslanci prihlásili ústne. Najväčší rozruch vyvolal Šeligov prejav.
Poslanec Ondrej Dostál (SaS) v diskusii povedal, že nejde o úprimnú snahu o vyvodenie politickej zodpovednosti. Dostál zdôraznil, že keby išlo o úprimnú snahu o vyvodenie politickej zodpovednosti za kauzu plagiátu Kollárovej diplomovej práce, tak by Kollár odstúpil a nepodával by návrh na svoje vlastné odvolanie z funkcie.
Šeliga vyhlásil, že nerozumie, prečo Kollár podáva návrh na svoje vlastné odvolanie z funkcie. Podľa neho Kollár vydiera celú vládnu koalíciu pre jednu diplomovku.
Vyzval Kollára, aby stiahol návrh na odvolanie. Kollár označil Šeligu za farizeja. „Niečo tak odporne farizejské ako je Šeliga, som v politike nestretol,“ reagoval Kollár. Odmietol, že by Sme rodina odchodom z koalície položila vládu, lebo by jej zostalo 78 hlasov zo 150.
Raši spomenul Matovičovo tvrdenie
Opozícia opakovane tvrdila, že odvolávanie Kollára bude len divadlom pre Slovensko. Poslanec Richard Raši (exSmer-SD) v rozprave uviedol, že poslancov, ktorí mali veľmi silné vyjadrenia pri kauze rigoróznej práce bývalého predsedu parlamentu Andreja Danka (SNS), dobehla minulosť.
Citoval napríklad vyjadrenie poslanca Sme rodina Petra Pčolinského ako opozičného poslanca, že v normálnej krajine by sa Danko v živote nestal predsedom Národnej rady.
Raši spomenul tiež tvrdenie Igora Matoviča (OĽaNO) z minulého volebného obdobia, že ľudia vo vyspelej Európe odstúpili za maličkosti. Poslanec Erik Tomáš poslancom koaličných strán Sloboda a Solidarita (SaS) a Za ľudí odkázal, že ak chcú naplniť svoje slová činmi, tak by sa mali zúčastniť tajného hlasovania o odvolaní Kollára.
Poslanec Juraj Blanár (Smer-SD) uviedol, že súčasní predstavitelia koalície oklamali voličov. „Ich slová ich dobehli a dnes sa tu robí divadlo pre celé Slovensko, keď si predseda parlamentu dáva odvolanie sám na seba“.
Dostál hovorí o pokuse zamiesť kauzu pod koberec
Podľa poslanca Dostála sa v demokratických krajinách po prevalení takejto kauzy odchádza nielen z funkcie, ale aj z politiky.
Návrh na vlastné odvolanie zo strany Kollára označil Dostál za pokus zamiesť kauzu pod koberec a uzavrieť ju. „Plagiátorstvo je dôvod na odstúpenie z funkcie, nemyslím si, že sa to rieši spôsobom, že by koaliční poslanci mali hlasovať s opozíciou za odvolanie predsedu parlamentu,“ doplnil Dostál.
Kollár v rozprave zdôraznil, že prípad jeho diplomovky je iný ako bola rigorózna práca Danka. „On celú svoju prácu odkopíroval s presným počtom strán a názvom, len meno sa nezmenilo. Danko prácu utajil, moja práca je na internete, každý si ju môže prečítať,“ uviedol Kollár.
Pripomenul, že pri kontrole jeho diplomovky bola zhoda jeho práce 24,45 percenta s inými prácami a školiteľ ho preto pustil ďalej.
Podľa Kollára súčasná opozícia nemá morálne právo napádať koaličných partnerov Sme rodina, lebo bývalé vládne strany nepripustili odvolávanie Danka z funkcie predsedu parlamentu „Nemyslite si, že ste sa osprchovali,“ vyhlásil Kollár.
Fico hovorí o cirkuse a hanbe
Proces Kollárovho odvolávania označil za „neuveriteľný cirkus a hanbu“ aj predseda strany Smer – sociálna demokracia (Smer-SD) Robert Fico.
„Odvolávanie predsedu Národnej rady SR je mimoriadne vážny ústavný akt. To, čo však vidíme v pléne, je neuveriteľný cirkus a hanba. Nie je možné, aby v normálnom štáte, ktorý je súčasťou Európskej únie, sa krízy vládnej koalície riešili tak, že predseda parlamentu sám na seba podá návrh na odvolanie z funkcie,“ uviedol Fico.
Smeráci sa preto v tejto súvislosti na „tomto cirkuse“ podľa jeho slov nezúčastnili a poslanci strany mali pri hlasovaní voľnú ruku.
Kauza Kollárova diplomová práca
Líder mimoparlamentnej strany Spolu – občianska demokracia Juraj Hipš 23. júna informoval, že Kollár mal svoj titul magistra získať po tom, ako do svojej diplomovej práce okopíroval celé strany. Najviac strán mal skopírovať od svojho školiteľa Jozefa Minďaša. Kollár získal titul na Stredoeurópskej vysokej škole v Skalici.
Kollár v reakcii na to v piatok 26. júna vyhlásil, že kým bude v politike, nebude používať titul magister. Odmietol sa ospravedlňovať, pretože podľa svojich slov nemá za čo, keďže postupoval v súlade so zákonom. Neskôr sa na sociálnej sieti ospravedlnil každému, komu za posledné dni v tejto súvislosti vedome či nevedome ublížil, či sa ho dotkol alebo urazil.